Ar kada bandėte stebėti savo miegantį augintinį? Ar pastebėjote, kad ima trūkčioti jų letenėlės ar ūsai ir jie ima miauksėti ar zirzėti?
Taigi, katės ir šunys išgyvena REM miego stadiją, kas reiškia kad, ko gero, tada jie sapnuoja. Ir nors kol kas REM miego įrodymai aštuonkojų atveju nėra patvirtinti, visgi, jie pasižymi tam tikrais savitais miego trūkčiojimų pavyzdžiais, rašo sciencealert.com.
Miegantys aštuonkojai blyksi. Kol jie ilsisi, kai kurie neuroniniai užsidegimai jų optinėje dalyje sukelia chromatoforų arba pigmentų turinčių ląstelių suaktyvėjimą.
To rezultate, jiems snūduriuojant keičiasi aštuonkojų spalvos bei raštai, nors tuo metu jie reaguoja į kažką, kas jaučiama tik jiems patiems.
Šis fenomenas buvo įamžintas naujai paviešintame vaizdo įraše, kuris buvo nufilmuotas dokumentiniam filmui „Octopus: Making Contact“ (liet. Aštuonkojai: Užmezgant ryšį).
Jis įgarsinamas jūrų biologo David Scheel iš Aliaskos Ramiojo vandenyno universiteto, kuris paaiškino miegančio aštuonkojo, vardu Heidi, spalvos pasikeitimus.
Šie spalvų ir raštų pasikeitimai atrodo sutampantys su realaus pasaulio elgsena – Scheel sieja juos su tikėtinais, realaus pasaulio atitikmenimis.
Mes tiksliai nežinome, kodėl mes sapnuojame, tačiau mokslininkai tiki, kad tai kažkaip susiję su tuo, kaip mūsų smegenys apdirba ir saugo atsiminimus. Jeigu taip yra iš tiesų, tuomet atrodytų pateisinama, kad daugelis gyvūnų iš tiesų sapnuoja, tarp jų ir galvakojai, kurių protas gerokai skiriasi nuo to, kaip veikia žinduolių smegenys.
Nors iki šiol REM miego stadija nebuvo fiksuota aštuonkojų atveju, praeityje kitas galvakojis gyvūnas demonstravo labai panašią elgseną.
2012 metais vykdyto tyrimo metu nustatyta, kad sepija „demonstravo nejudėjimo būseną su staigiais akių judesiais, kūno spalvų pasikeitimais, galūnių trūkčiojimais, kurie galimai yra analogiški REM miego stadijai.“
Heidi taip pat nėra vienintelis aštuonkojis, kuris buvo nufilmuotas miegantis ir bekeičiantis spalvas. 2017 metų spalį Rebecca Otey, tuo metu atlikinėjusi praktiką „The Butterfly Pavilion“ bestuburių gyvūnų zoologijos sode ir nufilmavo Karibų dvidėmį aštuonkojį (Octopus hummelincki), o praėjusiais metais pasidalino tuo įrašu „YouTube“.
Žinoma, jog savo įspūdingą spalvų keitimo gebėjimą aštuonkojai naudoja maskuotei. Galėtumėte pamanyti, kad nevalingi spalvų spazmai sugadins tokią maskuotę, tačiau nerimauti nėra dėl ko. Susiradę vietelę poguliui aštuonkojai susikuria sau slaptus guolius.