Vakarinė ir centrinė Europa šiuo metu susiduria su pragariškais karščiais. Tai jau antroji karščio banga šią vasarą, kurios metu manoma (o vietomis tai jau įvyko), kad bus pagerinti visų laikų karščio rekordai.
Šią antrąją intensyvią karščio bangą lemia virš Europos itin stipriai įsitvirtinusi aukšto slėgio zona. Tai atveria kelią karščiui iš šiaurinės Afrikos ir Iberijos pusiasalio lengvai keliauti į Europą.
Vietomis ši karščio banga įprastines šiam metų laikui temperatūras kilstels 15 laipsnių aukščiau.
Šiomis dienomis itin aukštos temperatūros prognozuojamos Jungtinėje Karalystėje. Rytų, Pietryčių Anglijoje oras įkaisti gali iki 36–38 laipsnių. Su neįprastai šiltais orais gali susidurti ir kai kurios Skandinavijos vietos.
Rekordiniai karščiai vyrauja Prancūzijoje, Belgijoje, Nyderlanduose, vietomis Vokietijoje. Čia karštis svyruoja apie 40 laipsnių, galimai kai kur pasieks ir 42–44 laipsnius.
Jau dabar yra skelbiama, kad Belgijoje, Nyderlanduose ir Vokietoje užfiksuoti nauji visų laikų karščio rekordai kai šalis užplūdo antroji intensyvi karščio banga šią vasarą.
Trečiadienį Nyderlanduose, netoli Bredos miesto, pasiektas 39,2, Belgijoje 38, 9 laipsnių karščio rekordas. O Vokietijoje, Geilenkirchene, galimai fiksuotas 40,5 laipsnių karščio rekordas, tačiau duomenys tikslinami.
Ir tai tik pradžia, panašu, kad artimiausiomis dienomis, peržiūrėjus duomenis gali būti naujų rekordų.
Štai Prancūzijos Bordo mieste, šalies pietvakariuose, antradienį taip pat fiksavo karščio rekordą, kuris siekė 41,2 laipsnius. Apie pagerintus rekordus pranešė ir kiti Prancūzijos miestai.
Nacionalinė Prancūzijos orų tarnyba pranešė, kad ir Paryžiuje gali būti pralenktas ankstesnis karščio rekordas, kuris fiksuotas dar 1947 m. kai vyravo 40,4 laipsniai. Antradienį Paryžiuje termometrai fiksavo 42 laipsnius karščio.
Didieji miestai Europoje susiduria su didele problema, kai karščio bangų metu betoniniai pastatai ir asfaltuoti keliai sugeria šilumą dienos metu, o naktį ją atiduota, taip miestai negali niekaip atvėsti, todėl iškęsti karščius žmonėms itin sudėtinga, rašo theguardian.com.
Paryžiaus ir Liono miestai uždraudė smarkiai taršioms transporto priemonėms įvažiuoti į abiejų miestų centrus, kad oro kokybė karščio metu kiek įmanoma būtų geresnė.
Prancūzijos vyriausybė taip pat uždraudė gabenti gyvūnus „ekonominiais tikslais“ nuo 13 iki 18 val, tose zonose, kuriose paskelbti oranžiniais ir raudoni karščio perspėjimai.
Ispanija taip pat alinama intensyvaus karščio, čia ji svyruoja apie 38 laipsnius.
Penktadienį atokvėpį nuo karščio pirmiausiai pajus teritorijos nuo Jungtinės Karalystės iki šiaurinės Ispanijos ir kai kurios Prancūzijos vietovės, rašo accuweather.com.
Deja, bet vėsesnį orą lydės audringi reiškiniai: liūtys, stiprus vėjas, gausi kruša. Vietomis gali kilti potvyniai. Vėsesnis oras palaipsniui plis į Vokietiją, Lenkiją.