Europos Sąjungos lyderiai visą naktį įnirtingai diskutavo dėl aukščiausių Briuselio postų, pastangoms surasti kompromisą susidūrus su griežta opozicija.
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emanuelis Makronas) ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel į Briuselį atvyko Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikimo Japonijoje kuluaruose parengę planą, pramintą „sušių susitarimu“.
Pagal jį 28 ES lyderiai Europos Komisijos pirmininku paskirtų olandų socialdemokratą Fransą Timmermansą (Fransą Timermansą), o ne jo varžovą, vokiečių konservatorių Manfredą Weberį (Manfredą Vėberį).
Tuo tarpu M. Weberis būtų siūlomas Europos Parlamento pirmininku, o koks nors liberalas taptų Europos Vadovų Tarybos pirmininku.
Tačiau A. Merkel pateikus šiuos pasiūlymus kitiems centro dešinės lyderiams Europos liaudies partijoje (EPP), kai kurie jų sukilo ir pagrindinį viršūnių susitikimą teko atidėti vyriausybių vadovams vaikštant po šalutinius susitikimus.
Darbo vakarienę lyderiai pradėjo beveik trimis valandomis vėliau, bet po valandos viršūnių susitikimas buvo sustabdytas, kad Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas galėtų individualiai pasikonsultuoti su lyderiais.
D. Tusko biuras socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė, kad viršūnių susitikimas bus pratęstas, „kai tik baigsis dvišaliai susitikimai“, bet ir po šešių valandų jie dar nebuvo pasibaigę, o buvęs Lenkijos premjeras toliau bandė sugrąžinti konservatorius.
„Vis dar tęsiasi konsultacijos“, – naujienų agentūrai BNS sakė aukšto rango diplomatas iš Briuselio 8 val. ryto Lietuvos laiku.
Prieš viršūnių susitikimą, bet po centro dešinės lyderių susitikimo, Kroatijos premjeras Andrejus Plenkovičius perspėjo: „Paramos tam, kas cirkuliavo žiniasklaidoje, nėra.“
Airijos ministras pirmininkas Leo Varadkaras (Lio Varadkaras) taip pat kalbėjo pesimistiškai.
„EPP požiūriu, didžioji dauguma EPP premjerų nemano, kad mes turėtume taip gana lengvai, be kovos atsisakyti (Europos) Komisijos pirmininko posto“, – sakė jis.