-2.1 C
Panevėžys
Antradienis, 25 vasario, 2025

G. Burokienė. Privačių interesų deklaravimui siūlomas principas „valstybei būtina žinoti“

G. Burokienė.

Kiekvieno žmogaus gyvenime didelę sėkmės dalį lemia darna. Darna šeimoje, kolektyve, bendruomenėje. Ne mažiau svarbi darna ir valstybės valdyme. Viena iš darnos sąlygų – skaidrus viešasis sektorius. Stebėdami mūsų šalyje įsišaknijusį nepotizmą, paviešinamus korupcijos skandalus, įvairius pažeidimus organizuojant viešuosius pirkimus, supainiotus viešuosius ir privačius interesus ir pan., sunku būtų nesutikti, jog pokyčių viešojo sektorius skaidrinime reikia. 

Todėl Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) ir Seimo valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas (VVSK) parengėme įstatymo projektus, turėdami konkretų tikslą – skaidrinti viešąjį sektorių.

Dabartinės sistemos ydos

Skaidrinti viešąjį sektorių buvo siekiama ir iki šiol. Tačiau Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitete vykdant parlamentinę kontrolę nustatėme, kad Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinės tarnybos įstatyme ir Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos  įstatyme esama spragų: tik dalis dabar deklaruojamų duomenų yra asmenų privatūs interesai, įstaigų vadovai tik formaliai įtraukti į interesų konfliktų prevenciją ir kontrolę bei kt.

Pagal galiojantį reguliavimą lygiaverčiu pažeidimu laikoma ir 30 dienų termino pateikti/ patikslinti deklaraciją praleidimas ir situacija, kai asmuo patenka į interesų konflikto situaciją ir patenkina savo asmeninį suinteresuotumą – šiuo atveju paprastai tiriama tik ar tinkamai nusišalinta. VTEK veiklą iš dalies drįsčiau apibūdinti kaip „šaudymą iš patrankos į žvirblius“.

Galiojantis teisinis reguliavimas taip pat stokoja VTEK funkcijų, susijusių ir su tarnybinės etikos koordinavimu, metodine pagalba įstaigoms šioje srityje. Nėra galimybės politikų etikų komisijų sprendimus peržiūrėti VTEK. 2018 metų duomenimis VTEK administruoja apie 128 tūkst. privačių interesų deklaracijų. 2018 metais VTEK atlikti 1245 tyrimai.

Pokyčiai formuojami atsižvelgiant į kitų šalių patirtis

Rengdami įstatymų projektus analizavome kitų valstybių: Estijos, Latvijos, Lenkijos, Prancūzijos bei Vokietijos (pastarojoje nėra specialaus atskiro interesų derinimo įstatymo ir priežiūros įstaigos) praktiką. Įvertintos Pasaulio banko, Jungtinių Tautų Narkotikų kontrolės ir nusikalstamumo prevencijos biuro apžvalgos ir rekomendacijos. Čia svarbu paminėti, jog privačių interesų atskleidimas daugelyje valstybių veikia ir privatūs interesai analizuojami kartu su deklaruoto turto pokyčiais. Vieno pavyzdinio efektyvaus interesų konfliktų valdymo modelio neaptikome. Tačiau interesų derinimo sistemos paprastai yra tobulinamos turint tikslą jas paversti efektyvesne korupcijos prevencijos priemone. Šiuo keliu žengiame ir mes Lietuvoje.

Kuriamas privačių interesų registras

VTEK šiuo metu kuria Privačių interesų registrą, kuris turėtų pradėti veikti nuo 2020 metų liepos mėnesio. Tai bus įstatymo projektams įgyvendinti ir naujajai privačių interesų deklaravimo koncepcijai skirtas įrankis. Registras generuos preliminarias privačių interesų deklaracijas, kuriose deklaruojančiam asmeniui bus pateikiami valstybės registruose ir informacinėse sistemose esantys duomenys, galintys būti jo privačiais interesais. Deklaruojantis asmuo šiuos duomenis peržiūrės ir, įvertinęs savo tarnybines pareigas, turės deklaruoti tik privačius interesus (galinčius turėti įtakos priimamiems sprendimams). Tokia koncepcija siūloma atsižvelgiant ir į Bendrojo duomenų apsaugos reglamento reikalavimus – tvarkyti ir skelbti tik tuos duomenis, kurie yra būtini viešajam interesui užtikrinti.

Mes siūlome remtis principu „valstybei būtina žinoti“ ir išgryninti deklaruotinus privačius interesus, atsisakyti perteklinių duomenų deklaravimo (pvz., šaldytuvų ar langų pirkimo sandorių deklaravimas). Turime tikslą atskirti valstybės teisę žinoti nuo paprasto smalsumo. Tarnautojas turi įvertinti – jei jo veiksmai dabar ar ateityje gali sukelti interesų konfliktą – deklaruoti privalu.

Įstatymų projektais išgryninus viešajame sektoriuje dirbančių deklaruojančių asmenų privačius interesus, siūlome visas privačių interesų deklaracijas skelbti viešai. Tikiuosi, jog įstatyminiai pokyčiai padės ne tik skaidrinti viešąjį sektorių, bet ir prisidės prie korupcijos prevencijos, didins gyventojų pasitikėjimą valstybės tarnautojais, pareigūnais ir pačia valstybe.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads