Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo odontologų licencijavimą vykdyti per Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą (VASPVT).
Šiuo metu odontologai licencijas gauna per Odontologų rūmus – tarpinę organizaciją, ji ne tik išduoda veiklos leidimus, tačiau ir už paslaugas surinktas lėšas panaudoja savo reikmėms.
Pasak sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, sveikatos priežiūros sektoriuje tik odontologų veiklos licencijavimas yra išskirtinis.
„Nežinau, ar nebūtų per skambu, jei dabar nusistovėjusią tvarką pavadinčiau legaliu lupikavimu, bet minčių tikrai kyla įvairių. Tai yra reali netvarkos išraiška, todėl ne tik Sveikatos apsaugos ministerijos, bet ir Konstitucinio Teismo bei pačios odontologų bendruomenės manymu, tokia praktika yra ydinga, socialiai neteisinga ir turi baigtis“, – pirmadienį per spaudos konferenciją teigė A. Veryga.
Tokiam SAM siūlymui pritaria ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė. Anot jos, dabartinė tvarka kelia klausimų dėl skaidrumo, funkcijų dubliavimo, surenkamų lėšų panaudojimo tikslingumo bei perteklinės biurokratijos.
„Turi tapti Odontologų rūmų nariu, sumokėti stojimo, o vėliau ir narystės mokestį, jis panaudojamas rūmų veiklai įgyvendinti, ir tik tada gali pradėti vykdyti veiklą. To nėra jokioje kitoje sveikatos priežiūros srityje“, – sakė A. Kubilienė.
Šiuo metu odontologai už licencijas moka Odontologų rūmams, jie patys nustato rinkliavos dydį ir lėšų panaudojimo paskirtį.
„Priėmus licencijavimo pakeitimus, odontologams atsirastų daugiau aiškumo, mažėtų administracinė našta, nebeliktų perteklinio dokumentų teikimo, pagerėtų paslaugų kokybė pacientams, nes Akreditavimo tarnyba vykdytų visapusišką šių paslaugų priežiūrą, taip pat gerėtų šių paslaugų prieinamumas, nes jos galėtų būti teikiamos ir ne įsidarbinus, o įsteigus mažąją bendriją ar individualią įmonę-gydymo įstaigą. Tokios galimybės iki šiol nebuvo, o poreikis juntamas jau seniai“, – sakė Akreditavimo tarnybos direktorė Nora Ribokienė.
Valstybinės ligonių kasos duomenimis, Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis apmokamomis pirminės odontologijos paslaugomis kasmet naudojasi apie 700 tūkst. žmonių.