Duomenų saugumui kasdien skiriama vis daugiau reikšmės. Tuo rūpinasi tiek ES teisėsaugos institucijos, tiek kiekviena įmonė individualiai. Šiais metais pristatytas pakoreguotas Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (angl. GDPR) – tik vienas būdų saugumui sugriežtinti.
Nutekinimui, neautorizuotam pakeitimui jautri įvairių rūšių informacija. Vienas paprastų metodų, kaip užtikrinti įmonės duomenų saugumą – sisteminis informacijos valdymas. Tačiau aptarti verta ne tik jį.
Antivirusinės programos
Toks technologinis sprendimas seniai turėjo tapti įmonių saugumo pagrindu. Vis dėlto dar ne visos bendrovės supranta antivirusinių programų būtinybę. Atrodo, net žiniasklaidos paviešinti skandalai nepaskatina įmonių investuoti į specialią įrangą. Gerai tai, kad tokioms programoms galima rasti alternatyvų – pavyzdžiui, atskirų profesionalių duomenų valdymo sistemų.
Svetainių saugumas
Jei esama galimybės prisijungti prie įmonės svetainės (pavyzdžiui, el. parduotuvės), vertėtų pasirūpinti SSL (saugumo sertifikatu). Tokiu atveju prie internetinio adreso pridedama saugumą žyminti raidė „s“ (HTTPS protokolas). Įsigijus sertifikatą, gali būti užtikrinamas didesnis tiek įmonės darbuotojų, tiek klientų duomenų saugumas. Atkreipkite dėmesį į tai, ar į HTTPS protokolą komandos nariai atsižvelgia ir tiesiog naršydami internete.
Nuolatinis informacijos stebėjimas
Šią užduotį padeda įveikti sisteminis informacijos valdymas. Specialiose sistemose paprasta patikrinti, kada ir kieno sukurti, pakeisti ar pašalinti konkretūs failai. Be to, informacijos (dokumentų, garso, vaizdo įrašų ir kt.) valdymo sistemose galima griežtai kontroliuoti prieigą prie duomenų. Autorizuoti galima prieigą tiek prie specifinių, tiek prie tam tikros rūšies failų.
Kopijų kūrimas
Šis sprendimas tiesiogiai nenulemia didesnio duomenų saugumo. Vis dėlto kopijų kūrimas padeda išvengti visiško informacijos praradimo. Šiuo atžvilgiu įmonėms taip pat naudinga įsidiegti specialias duomenų valdymo sistemas. Jose kopijos gali būti daromos automatiškai.
Darbuotojų žinių apie saugumą didinimas
Informacijos saugumo spragų gali atsirasti dėl paprasto dalyko – žinių trūkumo. Todėl verta apmokyti darbuotojus, kaip užtikrinti geresnę duomenų apsaugą. Atsakingas informacijos valdymas gali būti atliekamas išmanant specialių sistemų ypatumus, saugaus prisijungimo aspektus, platinant duomenis apgalvotai. Įvairūs seminarai, kitokie apmokymai turėtų būti aktualūs visoms įmonės grandims – tiek vadovams, tiek pavaldiniams.
Apmokymus geriausia rengti reguliariai, kad reikiamų žinių turėtų ir senbuviai, ir naujokai.
Savalaikis programų, sistemų atnaujinimas
Programišiai stengiasi neatsilikti nuo naujovių, tad verta nuolat rūpintis naujomis sistemų, programų versijomis. Kuo senesnė kompiuterinė įranga, tuo paprasčiau ją nulaužti. Žinoma, šiuo atžvilgiu svarbu įsigyti originalias, patikimų gamintojų sukurtas programas ir sistemas.
Ryšio saugumo užtikrinimas
Jei įmonėje duomenys siunčiami naudojantis vidiniu ryšiu, pasirūpinkite DNS serverio saugumu (pavyzdžiui, naudokite užkardą). Jei naudojatės belaidžiu ryšiu, įsitikinkite, kad informacijos valdymas atliekamas naudojant stiprius, sunkiai atspėjamus slaptažodžius.
Rūpinimasis autorizuotu duomenų naudojimu ir sklaida
Itin svarbu, kad duomenis galėtų keisti ir platinti tik leidimą turintys asmenys. Kaip jau minėta, naudojant duomenų valdymo sistemas, tai padaryti paprasta. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį būtent į autorizavimo būdus. Naudinga rinktis tokias sistemas ir programas, kuriose įmanoma naudotis e. parašu, slaptažodžiu ir papildomomis saugumo priemonėmis.
Privačių ir darbo paskyrų, duomenų atskyrimas
Šis patarimas susijęs su darbuotojų sąmoningumo ugdymu. Asmeninės ir darbo paskyros, susiję duomenys turėtų būti atskirti tam, kad nebūtų per klaidą nutekinta saugumui jautri informacija. Be to, programišiams įsilaužus į, pavyzdžiui, el. pašto sistemą, būtų užtikrintas bent dalies duomenų saugumas.
Atsakingas informacijos valdymas – dalykas, kuriuo turėtų rūpintis visos bendrovės. Tai – svarbi ne tik geros reputacijos, bet ir pačių jų saugumo dalis. Dėl šios priežasties verta nuolat peržiūrėti ir prireikus koreguoti įmonės duomenų saugumo reglamentą, sekti naujoves, įstatymų pakeitimus.
Jei pasirūpinti didesniu saugumu savarankiškai nėra galimybių, verta investuoti į specialistų konsultacijas ir technologinius sprendimus. Taip pat naudinga nepamiršti, kad šiuolaikiški informacijos valdymo būdai turi keleriopos naudos – pavyzdžiui, jie papildomai padeda sumažinti sąnaudas, padidinti našumą ir darbuotojų pasitenkinimą darboviete.