Apie planuojamus atliekų tvarkymo kainodaros pokyčius ir būsimąjį STEAM centrą – pokalbis su mero pavaduotoju Aleksu Varna.
– Praėjusią savaitę Panevėžyje viešėjo aplinkos ministras Kęstutis Navickas. Kokiu tikslu jis lankėsi Savivaldybėje?
– Savivaldybė, atsižvelgusi į verslininkų nuogąstavimus ir problemas šalyje įtvirtinus dvinarę komunalinių atliekų tvarkymo kainodarą, inicijavo ministerijos, miesto ir regiono verslininkų, merų, Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų atstovų susitikimą.
Panevėžiečiai verslininkai kreipėsi į Aplinkos ministeriją bei Seimą, reikalaudami keisti visiems vienodą dvinarę sistemą primetusį įstatymą. Pagal jį, apskaičiuotose sąskaitose mokestis už šiukšles kai kurioms bendrovėms išaugo net keliasdešimt kartų. Į šį sąrašą pateko didžiosios miesto įmonės – „Panevėžio Aurida“, „Lietkabelis“ ir kt.
Savivaldybėje diskutavome, kaip iš esmės pakeisti ydingą metodiką, kuri parengta pagal Vyriausybės nutarimą. Ministerija pristatė pokyčius. Planuojama nuo 2019 m. sausio 1 d. keisti rinkliavos ar kitos įmokos dydžio nustatymo principus. Jie bus keičiami įvertinus praktiką, gyventojų bei verslo atstovų skundus, savivaldybių pasiūlymus ir teisinio reguliavimo stebėseną. Taip bus siekiama nustatyti aiškesnę ir efektyvesnę komunalinių atliekų tvarkymo paslaugų apmokestinimo sistemą.
– Savivaldybėje vyko susitikimas ir dėl būsimojo STEAM (gamtos, technologijų, inžinerijos, matematikos ir kūrybiškumo ugdymo) centro. Kas buvo aptariama?
– 2019 m. Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) yra numačiusi įkurti 10 STEAM centrų. 3 nacionalinius – Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, 7 regioninius – Alytuje, Panevėžyje, Šiauliuose, Tauragėje, Telšiuose, Utenoje ir Marijampolėje. Savivaldybėje susirinko ŠMM, Panevėžio ir Šiaulių regionų atstovai.
Apie STEAM centrus kalbama nuo 2016 metų, tačiau vis keičiamos kūrimo, finansavimo sąlygos, neaiškūs steigimo terminai. Mums pristatyti esminiai pokyčiai. Iki rugsėjo 1 d. turėsime pateikti STEAM centro lokaciją, kūrimo ir įveiklinimo analizę, finansavimo šaltinius, partnerių indėlį, veiklas, žmogiškuosius išteklius, įvertinti bendradarbiavimo galimybes su regiono savivaldybėmis, įrangos kaštus bei specializuotos laboratorijos pagrindimą. ŠMM siūlo praplėsti robotikos specializaciją, užtikrinti STEAM atvirumą ir prieinamumą visam regionui. Taigi laukia darbai, kuriuos tikrai pasistengsime atlikti.