![muzikos mokykla](https://jp.lt/wp-content/uploads/2017/02/muzikos-mokykla.jpg)
Šiais metais Panevėžio dailės mokykla turėtų švęsti 50 metų jubiliejų, tačiau Panevėžio miesto savivaldybės administracija grasina jau kitą savaitę naikinti šios mokyklos autonomiją, o ją sujungti su tame pačiame pastate esančia Muzikos mokykla. Panevėžio miesto tarybai artimiausiame posėdyje, vasario 23 dieną, ruošiamasi teikti siūlymą sujungti Dailės ir Muzikos mokyklas į vieną Menų mokyklą. Sujungimui priešinasi Dailės mokyklos administracija. Įstaigos atstovai jau pradėjo rinkti parašus prieš mokyklų sujungimą. Juos ketinama įteikti Panevėžio miesto valdžiai.
Paskelbus siūlymą sujungti Muzikos ir Dailės mokyklas, socialiniuose tinkluose kilo pasipriešinimo banga. Neabejingi mokyklų likimui, atvykus į Dailės mokyklą, kviečiami pasirašyti peticiją.
Nieko nežino
Dailės mokyklos direktorius Vytautas Tallat-Kelpša naujienų portalui JP taip pat patvirtino, kad miesto savivaldybės siūlymas sujungti dvi meno mokyklas, buvo lyg žaibas iš giedro dangaus. Mokyklos direktorius negalėjo įvardinti nei kaip mokymosi įstaiga po sujungimo bus pavadinta, nei kas bus atsakingas už mokinių priėmimą, mat pats V. Tallat-Kelpša nebuvo informuotas apie šias svarbias „smulkmenas“.
![Talatkelpsa 1](https://jp.lt/wp-content/uploads/2017/02/Talatkelpsa-1-1024x687.jpg)
„Mūsų bendruomenė nieko nežinojo. Darbo grupė, pareiškusi tokius ketinimus, tiesiog pribloškė. Sprendimas nėra nei aptartas, nei išdiskutuotas. Mes net nesame informuoti, kaip tai vyks“, – teigė V. Tallat-Kelpša.
Neapsikentęs visiško valdžios ignoravimo, Dailės mokyklos direktorius miesto Tarybos nariams ir merui Ryčiui Mykolui Račkauskui išsiuntė kreipimąsi, kuriuo tikisi atkreipti valdžios dėmesį į bręstančia didžiulę bėdą.
Situaciją stebi tyliai
Muzikos mokyklos direktorius Gvidas Vilys taip pat nėra patenkintas sprendimu, tačiau priešingai nei Dailės mokyklos vadovas, situaciją stebi tyliai.
Nieko nežino ir Tarybos nariai
Panevėžio miesto tarybos narė bei Švietimo ir mokslo komiteto narė Zita Kukuraitienė naujienų portalui JP teigė net nežinojusi, kad yra ruošiamas toks svarstymas.
„Apie planuojamą mokyklų sujungimą girdėjau tik iš neoficialių šaltinių. Tačiau, kad bus priimami realūs sprendimai, nebuvome nei įspėti, nei supažindinti“, – teigė liberalė Z. Kukuraitienė.
Jau mažiau nei už savaitės Švietimo ir mokslo komitetas bei Tarybos nariai turėtų svarstyti Dailės ir Muzikos mokyklų sujungimo klausimą, tačiau kol kas nariai nėra nei susipažinę su situacija, nei žino, kad toks klausimas bus iškeltas.
![Miesto taryba 07 Kukuraitiene](https://jp.lt/wp-content/uploads/2017/02/Miesto-taryba-07-Kukuraitiene.jpg)
„Mano nuomone, toks sujungimas būtų visiškas absurdas. Miesto valdžia turėtų skatinti ir galvoti, kaip lavinti savo gyventojus, o ne mąstyti tik kaip juokingais būdais sutraukt biudžetą. Tai yra blogi žingsniai, kai dėl kelių etatų naikinamas visas kultūros centras. Sujungus kas išsibrauks? Vienas direktorius ir viena buhalterė. O finansinių rūpesčių atsiras tik daugiau“, – samprotavo Tarybos narė Z. Kukuraitienė.
Sujungimui nepritaria
Apie įstaigų sujungimą socialiniame tinkle „Facebook“ savo nuomonę pareiškė ir Panevėžio miesto tarybos narė Gema Umbrasienė.
„Ar reikia sujungti Panevėžio muzikos ir dailės mokyklas? Jau likvidavome Baltoskandijos akademiją – unikalų tiltą su Šiaurės šalimis, sujungėme keramiką su foto menu, dūdų orkestrą su operete, tobuliname kultūros buhalteriją toliau. Dailėtyrininkas Kęstutis Šapoka mano: „Kai mechaniškai sukergiamos konceptualiai skirtingos muzikos (mokymo) ir dailės, vizualiųjų menų (mokymo, ugdymo) sistemos, nukenčia jos abi. Kitaip sakant, vienas svarbiausių ir vertingiausių faktorių yra dailės, muzikos mokyklų savarankiškumas. Todėl būtinai reikia išsaugoti dar likusias Lietuvos dailės ir muzikos mokyklas, o ne jas po truputį jungti, niveliuoti ir naikinti. Taip, jų išlaikymas yra prabanga (kaip kad dažniausiai nepageidautina prabanga yra laisvas nepriklausomas mąstymas), bet ši prabanga atsiperka daugeriopai ugdant vaikus pilietiškomis, mąstančiomis asmenybėmis“, – teigia G. Umbrasienė.
Sujungimas naudingas finansiškai
Tuo tarpu Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna teigia, kad toks sujungimas pasieks finansinio efektyvumo, net jeigu ir dingtų tik keli etatai.
„Įkūrus Menų mokyklą bus mažinamos valdymo išlaidos: sumažės administracijos darbuotojų bei nepedagoginio (ūkio) etatų. Taip planuojama sutaupyti apie 80-85 tūkstančius eurų per metus. Šios lėšos galės būti panaudojamos jau ne administracinio aparato išlaikymui, o mokinių ugdymo kokybės gerinimui“, – apie sujungimo naudą sako T. Jukna.
Tikina, jog sujungimas būtinas
Tuo tarpu Panevėžio miesto savivaldybės administracijos atstovai teigia, kad apie šių įstaigų jungimą mieste jau kalbama seniai. Mat mokyklos įsikūrusios viename pastate, abi ugdo auklėtinių meninius gebėjimus, tačiau turi atskirus vadovus ir administracijas, dėl to ne tik apsunkėja elementarių ūkinių klausimų sprendimas, tačiau kartu tarsi užprogramuota tam tikra trintis tarp administracijų, kartu išauga administravimo išlaidos.
![jukna](https://jp.lt/wp-content/uploads/2017/02/jukna.jpg)
Todėl administracija miesto tarybai siūlo sujungti abi įstaigas įkuriant Panevėžio menų mokyklą, sujungiant abiejų mokyklų administracijas į vieną.
„Po optimizacijos liks viena formalųjį švietimą papildanti ugdymo mokykla. Esant vienai administracijai, ūkinių ir pedagoginių problemų sprendimas taps operatyvesnis, patalpų eksploatavimas bei jų panaudojimo klausimai bus sprendžiami greičiau ir ekonomiškiau. Be to, tikimės, kad po optimizacijos į gera pasikeis ir emocinė aplinka, nes iš įstaigų dažnai gauname nusiskundimų“, – teigė administracijos direktorius T. Jukna.
Pedagogų jungimasis nepalies
Kaip teigia Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktorius T. Jukna, Muzikos ir Dailės mokyklų pedagogai neturėtų jaudintis, jų šis sprendimas nepalies.
„Reorganizuojant mokyklas mažės administracija, tačiau ne pedagogų skaičius. Nebus mažinamos ir grupės, vaikų, lankančių užsiėmimus, skaičius. Mokytojai liks ir toliau dirbti, tiesiog bus sudaromos naujos darbo sutartys su nauju administraciniu vienetu“, – teigė Savivaldybės administracijos vadovas.
Tikina, jog gerės mokymosi kokybė
Sutaupytus pinigus Panevėžio miesto vadovai nori skirti veiklų kokybės gerinimui. Naujienų portalui JP pasidomėjus, kokios veiklos konkrečiai gerėtų, Savivaldybės atstovai sunkiai atsakė, mat šis klausimas dar nėra konkrečiai aptartas, tačiau veiksmai jau atliekami.
„Ugdymo kokybę geriname jau dabar. Šiais metais planuojame skirti lėšų foto studijos įrengimui, aktų salės kapitaliniam remontui. Po reorganizacijos atnaujintomis patalpomis galės naudotis abiejų dabartinių mokyklų kolektyvai. Tačiau, sujungus mokyklas, lėšų galėtume skirti žymiai daugiau. Pirmiausia, tikimės padidinti prieinamumą ir padidinti grupių bei lankančių vaikų skaičių. Be to, mokykloje galėtų atsirasti naujų veiklų, o ateityje planuotume mažesnių mokesčių už būrelius tikimybė. Žinoma, sutaupytos lėšos bus naudojamos ir mokyklos materialinei bazei turtinti (edukacinės erdvės, mokymo priemonės). Tokiu būdu atsiras galimybė ugdymą organizuoti pagal Švietimo ir mokslo ministerijas pateiktas rekomendacijas“, – kalba T. Jukna.