Lietuviai labiausiai ES linkę pateisinti seksualinį ir psichologinį smurtą šeimoje



Lietuviai labiausiai Europos Sąjungoje (ES) yra linkę pateisinti seksualinį ir psichologinį smurtą šeimoje, rodo penktadienį paskelbtas Eurobarometro tyrimas.

Daugiau nei ketvirtadalis Lietuvos gyventojų mano, kad partnerio vertimas užsiimti seksu neturėtų būti draudžiamas įstatymiškai. Tai – didžiausias rodiklis visoje bendrijoje.

Žmogaus teisių stebėjimo instituto atstovė Natalija Bitiukova BNS sakė, kad viešojoje erdvėje dar dominuoja „tylos kodas“ apie seksualinį smurtą šeimoje – apie jį nėra linkstama kalbėti, o diskusijose, ypač regionuose, galima išgirsti minčių, kad tai yra tam tikra moters pareiga vyrui.

„Vienos smurto formos pateisinimas kaip labiau priimtinos už kitą yra ypač pavojinga tendencija, nes smurto šeimoje atvejai pasireiškia kontrolės rato pavidalu – vieną smurto formą lydi kita ir jos kartu persipina“, – BNS sakė teisininkė.

Lietuvoje tik 57 proc. respondentų mano, kad seksualinė partnerio prievarta yra ar turi būti draudžiama įstatymiškai. ES vidurkis – 86 proc. Ekonominę partnerio kontrolę nusikaltimu laiko tik 58 proc. respondentų, ES vidurkis – 78 proc.

N.Bitiukovos teigimu, Lietuvoje, lyginant su visa ES, tendencija paneigti moters seksualinę autonomiją, netiesiogiai pateisinant ir kitokį invazyvų elgesį – seksualiai atvirų žinučių siuntimą, dviprasmiškus juokelius, lietimą nepageidaujamu būdu darbovietėje, yra itin ryški.

„Tą galima sieti ir su sudaiktintu moters kūno vaizdavimu reklamoje, populiarioje kultūroje, bet šaknys yra gilesnės. Stereotipais paremtos švietimo priemonės, adekvačios lytinio ugdymo programos nebuvimas, pasikartojantis moters autonomijos kvestionavimas (vis iškylantys abortų draudimai, kontracepcijos demonizavimas) – šių veiksnių visuma ir lemia, kad ES kontekste mes vėl atsiliekame nuo Šiaurės šalių ir, pačių Eurobarometro rengėjų, mums yra rekomenduojama įdėti daug pastangų „kovojant su stereotipas apie smurtą lyties pagrindu“, – sakė ji.

Kita vertus, N.Bitiukova atkreipė dėmesį, kad visuomenės švietimas, specialistų mokymai, teisėkūros pokyčiai nuo 2011 metų, kada buvo priimtas Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas, nenuėjo veltui.

„Lietuva atsistojo šalia tokių valstybių kaip Švedija ir Danija pripažindama, kad smurtas prieš moteris dažniausiai pasireiškia namuose – taip mano 95 proc. visų respondentų, ir net 98 proc. visų apklaustų moterų. Lyginant su 2010 metais, daugiau žmonių Lietuvoje mano, kad šeimyninis smurtas prieš moteris yra labai paplitęs“, – sakė teisininkė.

Pasak jos, tą patvirtina ir oficiali statistinė informacija – nuo 2012 metų stabiliai auga pranešimų apie smurtą artimoje aplinkoje, kurio aukomis 80 proc. atvejų yra moterys, skaičius. Palyginimui, 2012 metais per 18 tūkst. pranešimų, 2014 m. daugiau kaip 29 tūkst. pranešimų, 2015 m. – per 38 tūkst. pranešimų.

bns


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Aukštaitijos gyventojui dėl seksualinės prievartos prieš mažametes dukteris – ilgi metai nelaisvės

JP Redakcija

R. Žemaitaitis kaip liudytojas apklaustas dėl informacijos apie prievartą prieš pareigūnę

JP Redakcija

Nutrauktas ikiteisminis tyrimas dėl smurto, patyčių ir seksualinio pobūdžio veiksmų prieš mažametį sostinės mokykloje

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads