Žydintį Panevėžio rajono kaimą sukūrė patys gyventojai

Žydintį Panevėžio rajono kaimą sukūrė patys gyventojai

Dovilė BARVIČIŪTĖ ("Tėvynė") / Dovilės BARVIČIŪTĖS nuotr.

Buvusi ilgametė Berčiūnų bendruomenės pirmininkė Marija Povilonienė kartu su Berčiūnų gyventoju Juozu Baliu mielai fotografavosi prie ąžuolo ir Lietuvos 100-mečiui paminėti skirto akmens su atminimo lentele.

Kai kasmet Panevėžio rajone rengiami gražiausiai tvarkomos aplinkos konkursai, visi stengiasi pasitempti – gyventojai puoselėja ne tik savo sodybų teritorijas, bet ir bendras kaimo erdves, tęsia kraštovaizdžio tvarkymo ir gražinimo tradicijas, ugdo savo kūrybingumą ir skatina kitus sekti geru pavyzdžiu. Šiemet tokiu tapo Panevėžio rajono bendruomenių sąjungos organizuoto konkurso „Žydintis kaimas“ nugalėtoja Naujamiesčio seniūnijos Berčiūnų kaimo gyvenvietė.

Kaimas skęsta gėlėse

BIC

Berčiūnų aplinkos grožio puoselėjimo pradininkai – kaimo bendruomenės aktyviausi valdybos nariai Marija Povilonienė, Jolita ir Tomas Verikai, Ričardas Odinbergas, Ieva Gedmantienė ir Juozas Balys – sužinoję apie rajone vykdomą konkursą sprendė, ką būtų galima padaryti, kad Berčiūnai atrodytų gražiau ir įspūdingiau, kad ir kitiems būtų į ką pažiūrėti, ir patiems malonu grožėtis aplinka.

Gimus idėjai puošti ne tik savo teritorijas, gyventojai žaliose vejose ėmėsi sodinti gėlynus. Spalvoti žiedai sodinami ir prie gyvenamųjų namų, ir prie kaimo riboženklių, ir prie gatvių pavadinimo ženklų. Tik pagrindinėje Pušyno gatvėje nerasime nė vieno gėlyno. Mat gatvė yra per siaura, joje neprasilenkia automobiliai ir vazonai trukdytų eismui. Dabar Berčiūnų gatvelėse žaižaruoja begonijos, pelargonijos, serenčiai, jurginai ar nasturtės. Skoningai sukomponuotos gėlės, anot gyventojų, ne tik akį džiugina, pačių rankomis sukurti puošybos elementai yra ženklas, kad kiekvienas augalas vertas dėmesio bei pagarbos. Įvairių gėlių kompozicijos neabejotinai pagyvina aplinką, todėl dabar Berčiūnus galima drąsiai vadinti žydinčiu bei skęstančiu gėlėse kaimu.

Šios idėjos iniciatorė M. Povilonienė džiaugėsi gyventojų bendruomeniškumu: „Kai išrutuliojome šią mintį, savo gatvelėje ėjau pas kiekvieną gyventoją ir klausiau, ar žmonės priimtų tokią idėją. Likau nustebusi – nė vienas kaimynas tam neprieštaravo ir su malonumu patys pylė žemes bei sodino gėles.“

Kaimą puošia ir istoriniai ženklai

Anot M. Povilonienės, gausiai žydintys ir prie aplinkos derantys gėlynai traukia žvilgsnį ir namo aplinkai suteikia savitą stilių, tačiau vien gėlių kaimui neužteko – norėjosi ypatingai pažymėti ir Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį. Ta proga Berčiūnų aikštėje bendruomeniečiai iškėlė istorinę Lietuvos vėliavą su Vyčiu. Pasak M. Povilonienės, Vyčio vėliavos istorija skaičiuoja amžius, o Vyčio vėliavos pakėlimas Berčiūnuose – dovana ne tik sau, bet ir visai Berčiūnų kaimo bendruomenei bei svečiams.

Istorinės vėliavos aikštėje stovi ir atminimo lenta, kurioje įrėžtos raidės primena, kad 2008 metais Berčiūnai įvertinti kaip gražiausia šalies kaimo gyvenamoji vietovė.

Pavyzdingai savo gyvenvietę tvarkanti Berčiūnų bendruomenė gali didžiuotis ir skulptūromis iš medžio. Jas dovanojo čia prieš penkerius metus vykusio tarptautinio plenero vasaros stovyklos „Jaunasis skulptorius“ dalyviai.

Dar vienu Berčiūnu traukos centru yra tapęs vietos gyventojo Juozo Balio kieme augantis ąžuolas. Pamatęs, kad ąžuolas traukte traukia žmones, vyras nusprendė ten nutempti du akmenis ir pastatė suolelį, kad atvykėliams sėdėti būtų patogiau. Jubiliejinę Vasario 16-ąją ąžuolas ir Lietuvos 100-mečiui paminėti skirtas akmuo su atminimo lentele buvo pašventinti. Čia vietos gyventojai Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną renkasi giedoti tautinę giesmę.

Viliasi gyventi be šiukšlių

Nevėžio ir Sanžilės upių santakoje įsikūrusius Berčiūnus vieni vadina savo namais, kuriuose gimė, užaugo ir gyvena. Kiti, ypač miesto gyventojai, šią vietą pamilo dėl išskirtinės gamtos – Berčiūnų miško parkas panevėžiečiams tapo atgaiva ir poilsiu nuo kasdienių rūpesčių. Deja, gan dažnai ramų gamtos kampelį poilsiautojai paverčia sąvartynu. Pušyną „puošia“ ne tik vienkartiniai puodeliai, bet ir įvairios atliekos, o Berčiūnų gyventojai vis dar viliasi, kad į kaimą atvykę svečiai išmoks saugoti gamtą.

„Gražią ir tvarkingą aplinką kuriame ne tik dėl savęs, norime, kad ir poilsiautojams čia būtų gera. Gaila, bet ne visi tai įvertina“, – su apmaudu sako M. Povilonienė.

Labirintų parkas

Modelis

AIK

Mano namukas

PIC

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.