0.5 C
Panevėžys
Pirmadienis, 29 lapkričio, 2021

Žodynai, vietovardžių, tautosakos duomenų bazės bus bendrame tinkle

Lietuvių kalbos institutas tikisi užbaigti lietuvių ir užsienio kalbų žodynų, tautosakos, tarmių, vietovardžių bei kitų rinkinių skaitmenizavimą – per artimiausius dvejus metus didžioji dalis šių išteklių bus sujungti į didžiulį bendrą tinklą.

Dar 2015-aisiais pradėtas procesas turėtų būti baigtas per artimiausius dvejus metus: jau suskaitmeninita dešimt dvikalbių ir šeši vienkalbiai žodynai (dabartinės lietuvių kalbos, sinonimų, antonimų ir kiti), istorinių vietovardžių, pavardžių, vietovardžių duomenų bazės, tarmių archyvas. Jie jau pasiekiami adresu lkiis.lki.lt.

Iki 2020-ųjų čia turėtų atsirasti dar trys – didysis Lietuvių kalbos žodynas, Bendrinės lietuvių kalbos žodynas su antraštynu ir Lietuvių kalbos naujažodžių duomenynas. Visuose juose bus galima naudotis patobulinta paieška.

Esminė naujovė – planai susieti devynis skirtingus leksikografinius išteklius, t. y. sukurti lietuvių kalbos žodžių prasminį tinklą. Tuomet paieškoje pakaks įvesti žodį ar frazę ir jie būtų pateikiami platesniame kontekste su reikšmėmis, sinonimais, antonimais, vartosena, kai kuriais atvejais – netgi su vertimais į kitas kalbas.

Taip pat tinkle ketinama įdiegti paslaugą „E. rinkodara“, ji leistų analizuoti vartotojų užklausas, atlikti nuomonių analizes.

Kaip teigia Lietuvių kalbos instituto Bendrinės kalbos tyrimų centro vadovė Jurgita Jaroslavienė, naujos funkcijos galėtų palengvinti, pavyzdžiui, įmonės pavadinimo kūrimo procesą. Pagal įvestą žodį, įmonės veiklos sritį, gaminio ar paslaugos pavadinimą vartotojui bus pateiktas galimų pavadinimų arba reikšminių žodžių sąrašas su tų pavadinimų vartojimo kontekstais, semantiniais ryšiais.

Paslauga „E. sąvokos“ leis gauti visą išteklių tinkle esančią informaciją apie dominančią sąvoką (apibrėžtis, sąvoką išreiškiančius žodžius, jų semantinius požymius, atitikmenis kitomis kalbomis) iš trijų galimų sričių: medicinos, finansų ir informacinių technologijų.

Tuo metu paslauga „E. patarimai“ leis produktyviau naudotis lietuvių kalbos galimybėmis, kurti naujus žodžius, gauti išsamią informaciją apie bendrinės kalbos normas ir jų svyravimus.

Lietuvių kalbos instituto Bendrinės kalbos tyrimų centro vyriausioji mokslo darbuotoja Rita Miliūnaitė teigia, kad ši paslauga apims ir suskaitmenintas „Kalbos patarimų“ serijos knygas, atnaujintas kalbines rekomendacijas.

„Skaitmeninių „Kalbos patarimų“ paieškos sistema leis greitai susirasti reikiamą kalbos reiškinį, pavyzdžiui, lietuviškų atitikmenų skoliniams, arba atvirkščiai, žinant lietuvišką atitikmenį, sužinoti, vietoj kokio skolinio jis siūlomas. Vienoje vietoje gavę kalbinės informacijos iš kelių šaltinių, žmonės galės patys spręsti, kokią raiškos priemonę rinktis“, – tvirtino R. Miliūnaitė.

Dar vienas skaitmeninis įrankis patars, kaip sudaryti naujus lietuvių kalbos žodžius remiantis žodžių darybos taisyklėmis.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Garaže Kretingoje aplinkosaugininkai rado 21 tinklą, dar trys tinklai rasti netoli Šilutės

confident-noyce

Aplinkosaugininkai sodyboje rado tinklą ir granatsvaidžio šaudmenį

confident-noyce

Kupiškio mariose tinklais žvejoję brakonieriai turės atlyginti 2,6 tūkst. eurų žalą gamtai

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau