-4.9 C
Panevėžys
Šeštadienis, 9 gruodžio, 2023

Žmogaus gaivinimui būtinas prietaisas mokykloje: Velžio gimnazija jį įsigijo pirmoji Panevėžio rajone

AutoriusDOVILĖ BARVIČIŪTĖ
FotoDOMAS URBONAS, ŽIVILĖ VEČIORKUTĖ
Velžio gimnazijos direktorius R. Baltušis pristato automatinį širdies defibriliatorių. Gaivinimui būtinas prietaisas sujungtas su greitosios medicinos pagalbos centru. Jis pakabintas mokyklos pirmojo aukšto fojė ir yra pasiekiamas visiems, o mokyklos darbuotojai apmokyti juo naudotis.

Velžio gimnazija neseniai įsigijo automatinį širdies defibriliatorių, kuris gali padėti išgelbėti žmogų sutrikus širdies ritmui. Gaivinimui būtinas prietaisas pakabintas mokyklos pirmojo aukšto fojė ir yra pasiekiamas visiems, o mokyklos darbuotojai apmokyti juos naudotis. Velžio gimnazija yra vienintelė ir pirmoji mokykla Panevėžio rajone, įsigijusi automatinį širdies defibriliatorių.

Saugo visų sveikatą

„Mokykloje mokosi 730 mokinių, dirba beveik 100 darbuotojų, dalis iš jų yra vyresnio amžiaus. Juo labiau turime vaikų su specialiaisiais poreikiais, su sveikatos problemomis, diagnozuotomis širdies ydomis. Be to, po pamokų vaikų pasiimti ateina seneliai ir nežinia kada, kurioje vietoje ir kuris suklups. Jau seniai stebiu pasaulines tendencijas – vietose, kur lankosi daugiau žmonių, yra dideli jų srautai – racionalu ir protinga turėti defibriliatorių“, – teigė Velžio gimnazijos direktorius Rimtas Baltušis.

„Man pačiam teko matyti, kaip prie vieno Panevėžio prekybos centro iš automobilio išlipęs žmogus tiesiog susmuko. Atvažiavę medikai dar bandė jį gaivinti, bet, deja, gyvybės išgelbėti nepavyko. Tada susimąsčiau, kad jeigu kažkur šalia būtų buvęs defibriliatorius, būtų tikrai gera pagalba, tokiu atveju galbūt būtų išgelbėtas žmogus. Nė vienas nesame apsaugotos nuo širdies smūgio“, – sakė R. Baltušis.

Žinotų ir mokėtų, kaip elgtis

Dar vasarą Velžio gimnazijos direktorius kreipėsi į Panevėžio rajono savivaldybę prašydamas skirti lėšų automatiniam širdies defibriliatoriui įsigyti. Panevėžio rajono tarybos nariai prašymą patenkino ir skyrė finansavimą – 1900 eurų.

R. Baltušis.

„Kai susimąstai apie tikrovę gelbėjant gyvybę, tokie pinigai visiškai menki ir džiugu, kad nebuvo jokių pretenzijų, jokių klausimų reikia ar nereikia, visi suprato defibriliatoriaus reikalingumą, tuo labiau kad rajone esame didžiausia mokykla. Džiaugiamės, kad mums pavyko iš skirtų lėšų įsigyti moderniausią defibriliatorių, kuris sujungtas su greitosios medicinos pagalbos centru. O mokymus skyrė įmonė, iš kurios šį aparatą pirkome“, – sakė gimnazijos vadovas.

Su automatiniu širdies defibriliatoriumi Velžio gimnazijos darbuotojai jau susipažino, dalyvavo mokymuose ir, esant būtinybei, aparatu gebėtų naudotis. Gimnazijos mokiniai taip pat žino, kokias funkcijas atlieka defibriliatorius, kurioje vietoje jis yra, kur kreiptis atsitikus nelaimei.

Turėtų būti privaloma

Lietuvoje švietimo įstaigoms nėra privalu turėti automatinį širdies defibriliatorių, tačiau Panevėžio rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Algirdas Kęstutis Rimkus mano, kad šie aparatai turėtų būti visose švietimo, kultūros įstaigose.

„Turi būti privaloma turėti šį aparatą, nes jeigu širdies defibriliacija bus pradėta per pirmąsias penkias minutes, tikimybė, jog žmogus visiškai pasveiks, siekia net 75 proc. Todėl šios minutės yra labai svarbios ir vadinamos „auksinėmis minutėmis“, – teigė A. K. Rimkus.

K. A. Rimkus.

Anot skyriaus vedėjo, dėl automatinio širdies defibriliatoriaus įsigijimo į Rajono savivaldybę, be Velžio gimnazijos, kol kas nesikreipė nė viena mokykla.

Velžio gimnazijos iniciatyvą dėl defibriliatoriaus įsigijimo teigiamai vertina ir Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazijos direktorius Vaidas Pocius, tačiau kol kas įsigyti gyvybę galinčio išgelbėti prietaiso gimnazija neplanuoja.

„Iki šiol nesame susidūrę su tokia situacija, kad jo reikėtų, o be to – tai brangiai kainuojantis įrenginys. Todėl reikėtų kažko atsisakyti. Pritarčiau idėjai, kad toks įrenginys būtų nupirktas kiekvienai švietimo įstaigai“, – kalbėjo V. Pocius.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Panevėžio rajono „Metų bibliotekininke“ išrinkta L. Žukauskaitė

confident-noyce

Pažagieniuose įgyvendintas dar vienas sėkmingas projektas

confident-noyce

Pažagienių seniūnaitė M. Ramonienė: „Tikslai gimsta pagal poreikį“

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau