Žinomiausias pasaulio prietaras – penktadienis, 13-oji

AutoriusSAMANTA ILONYTĖFotobns

Visi žinome prietarą, kad 13-a mėnesio diena, jei ji išpuola penktadienį, yra nelaiminga. Tai, ko gero, garsiausias prietaras visame pasaulyje, net jei nuoširdžiai juo tikinčių ir yra nedaugelis. Šios dienos baimei apibūdinti yra sukurtas net atskiras žodis – paraskevidekatriafobija. Bet iš kur kilo šis prietaras?

Kaltas „Da Vinčio kodas“?

XXI a. pradžioje pasirodžiusi Dano Browno knyga „Da Vinčio kodas“ išpopuliarino tikėjimą, kad šio prietaro kilmė siekia dar Viduramžius. Šioje knygoje rašoma, kad 1307 m. spalio 13-ąją, penktadienį, Prancūzijos karalius Pilypas įsakė areštuoti tūkstančius tamplierių riterių, ir nuo tada šios dienos bijoma. Šį mitą galima rasti ir kitose knygose.

Nors tiesa, kad įsakymas areštuoti tamplierius buvo paskelbtas būtent tą dieną, tai, kad jau nuo tada ši diena laikoma nelaiminga – tik šiuolaikinių rašytojų išmonė, neturinti nieko bendro su realybe.

Pirmą kartą, kiek žinoma, ši istorija paminėta 1955 m. pasirodžiusiame istoriniame prancūzų romane „Geležinis karalius“. Prietaras bijoti penktadienio, 13 dienos, atsirado bei paplito tik XIX a. pab.–XX a. pr. Iki tada penktadieniai, išpuolantys 13 mėnesio dieną, nebuvo laikomi kažkuo išskirtiniais. Tiesa, Vakarų pasaulyje skaičius 13 jau anksčiau buvo laikomas nelaimingu skaičiumi, o penktadienis – nelaiminga diena. Galiausiai šie du prietarai tiesiog buvo sujungti į vieną.

Skaičius 13

Manoma, kad skaičiaus 13 baimės šaknys Vakarų kultūroje slypi krikščionybėje. Paskutinėje vakarienėje dalyvavo Jėzus ir dvylika apaštalų, vienas kurių – Judas Iskarijotas – išdavė Jėzų. Krikščionybėje įsigalėjo tikėjimas, kad Judas šioje draugijoje buvo „tryliktasis“. Todėl krikščionys ėmė tikėti, jei prie stalo sėdės trylika žmonių, vienas jų arba taps išdaviku, arba mirs nesibaigus metams.

Kiti žmonės ir patį skaičių 13 laikė nelaimingu. Imta tikėti, kad jei 13 žmonių drauge imsis kokios nors veiklos, ji baigsis nesėkmingai. Žmonės ėmė vengti skaičiumi 13 pažymėtų kambarių viešbučiuose, vietų traukiniuose ir t. t. Skaičiaus 13 baimė vadinama triskaidekafobija.

Penktadienis – nelaimingas?

Priežastį, kodėl būtent penktadienis kadaise pradėtas laikyti nelaiminga diena, dabar tiksliai pasakyti jau sunku, bet greičiausiai jos irgi susijusios su religija. Krikščionys manė, kad būtent penktadienį Jėzus buvo nukryžiuotas, o Adomas ir Ieva – išmesti iš rojaus. Kartais ši diena siejama ir su tokiais įvykiais kaip Nojaus tvano pradžia ar kalbų susimaišymas prie Babelio bokšto.

Kaip du prietarai tapo vienu?

Šiuos du prietarus žmonės ėmė sieti XIX a. Vienas anksčiausių žinomų prietaro paminėjimų – 1869 m. išleista italų kompozitoriaus Gioachino Rossini biografija, kurioje minima, kad jis penktadienius laikė nelaimingomis dienomis, o skaičių 13 – nelaimę nešančiu skaičiumi, todėl simboliška, kad mirė būtent penktadienį, 13 dieną.

Vakarų pasaulyje prie prietaro išgarsinimo prisidėjo amerikiečių rašytojas Thomas Lawsonas, 1907 m. parašęs populiarią knygą „Penktadienis, tryliktoji“. Knygoje pasakojama apie savanaudį Volstrito maklerį, kuris būtent penktadienį, 13 mėnesio dieną, nutaria sukelti paniką Niujorko akcijų biržose.

1908 m. – anksčiausias žinomas atvejis, kai mitą, kad penktadienis, 13 diena, yra nelaiminga, paminėjo didieji JAV laikraščiai. Jau šiais laikais prie mito plėtros labai prisidėjo 1980 m. išleistas siaubo filmas „Penktadienis, 13-oji“.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Garsiausias pasaulio prietaras: kodėl penktadienis, 13-oji yra nelaiminga diena?

confident-noyce

Penktadienis 13-oji – blogas ženklas?

confident-noyce

Penktadienis 13-ta: ko šią dieną tikėtis?

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau