24.1 C
Panevėžys
Šeštadienis, 25 birželio, 2022

Žinomas režisierius užminė mįslę: prakalbo apie galimą vadovavimą J. Miltinio dramos teatrui

J. Dautartas.
J. Dautartas.

Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatras sulaukė svečių iš Kultūros ministerijos. Į teatro Meno tarybos posėdį atvykusios ministerijos atstovės tvirtino, kad žino situaciją teatre, bet nieko nežadėjo tik sakė, jog reikia kantriai laukti konkurso, kurio metu bus išrinktas naujas teatro direktorius.

J. Miltinio dramos teatrą vadovų kaita tiesiog persekioja. 2017-aisiais dėl seksualinio priekabiavimo ir kitų pažeidimų iš direktoriaus pareigų buvo atleistas Linas Marijus Zaikauskas. Ankstesniam vadovui režisieriui Romualdui Vikšraičiui kolektyvas buvo pareiškęs nepasitikėjimą. Jis pareigose išsilaikė nuo 2010 iki 2015 metų. Paskutinysis teatro vadovas L. Blėdis direktoriumi dirbo nuo 2017-ųjų spalio.

Tuo tarpu ilgus metus J. Miltinio dramos teatre dirbęs režisierius, teatro „Menas“ steigėjas ir buvęs Seimo narys Julius Dautartas padėtį Panevėžio teatre pavadino sudėtinga.

„Turiu man Juozo Miltinio padovanotus raktus nuo jo kabineto. Gal reikia atvažiuoti į Panevėžį ir pasinaudoti jais“, – užminė mįsle žinomas režisierius.

J. Dautartas taip ir tiesiogiai nepasakė, ar ketina dalyvauti konkurse į J. Miltinio dramos teatro vadovo postą.

Atsivėrė tylos sieną

Neišdirbęs visos  kadencijos iš J. Miltinio dramos teatro vadovo pareigų atsistatydino Leonas Blėdis. Prašymą atleisti jį iš pareigų apsilankęs sostinėje Kultūros ministerijai jis įteikė spalio 16 dieną, dokumentas žinybos kanceliarijoje registruotas spalio 17-osios data.

Kas iš tiesų paskatino L. Blėdį trauktis iš posto, kalbama nedaug. Vieni kalba, kad trauktis iš pareigų jis nusprendė dėl nesutarimų su teatro meno vadovų Andriumi Jevsejevu, o kiti aiškina, kad toks veiksmas vyksta dėl būsimos premjeros – lenkų dramaturgo Michalo Walczako dviejų dalių folklorinio siaubo miuziklo, kurį įkvėpė Rūtos Vanagaitės knyga „Mūsiškiai“.

Pats iš posto besitraukiantis L. Blėdis atsivėrė tylos siena ir naujienų portalui JP tik tarstelėjo, esą teatrą paliekąs dėl asmeninių priežasčių ir daugiau nieko nenorėjo komentuoti.

Direktoriaus pareigas L. Blėdis eis iki lapkričio 7 dienos. Kol kas nenuspręsta, kas jį pavaduos. Dėl šios priežasties kitą mėnesį bus skelbiamas konkursas.

L. Blėdis.

Ne dvyniai

J. Miltinio dramos teatro meno vadovas A. Jevsejevas negalėjo pasakyti, kodėl teatrą palieka L. Blėdis.

„Kodėl manęs to klausėte? Į klausimą gali atsakyti tik jis pats. Tik L. Blėdis gali atsakyti, kodėl ateina ir kodėl išeina“, – lakoniškas buvo A. Jevsejevas, o išgirdęs klausimą, kad galimai L. Blėdžio pasitraukimui iš teatro įtakos turėjo režisieriaus Arūno Areimos statomas spektaklis „Mūsiškiai“, mestelėjo:

„Negaliu pasakyti motyvų, kodėl žmogus atlieka vieną arbą kitą veiksmą. Mes nesame broliai dvyniai ir ne vienas asmuo, nors man gaila, kad jis palieka teatrą. Tikrai tikėjausi, kad Leonas pabaigs kadenciją. Įstaigos vadovas yra vienasmenis organas, jo ir klauskite. Galiu atsakyti visus klausimus, susijusius su meno vadovo veikla.“

A. Jevsejevas.

Teatras neliks be vadovo

Pakartojus klausimą, ar tai nesusiję su spektaklio premjera „Mūsiškiai“, teatro meno vadovas A. Jevsejevas patarė perskaityti pjesę.

„Pjesė tikrai neparašyta pagal R. Vanagaitės knygą. Antra vertus, reikia pamatyti spektaklį ir tuomet vertinti. Juk labai daug kas priklauso ir nuo režisieriaus interpretacijos. Teatro kalba – spektakliai“, – kalbėjo teatralas, tačiau prasitarė, kad situacija teatre nėra normali:

„Įtampos yra, bet emocijų teatre reikia. Tai kaip darbo instrumentas: iš išderintų emocijų sukurti harmoniją. Be to, daugelis teatrų išgyvena ne patį geriausią laikotarpį ir turi problemų. Tai natūralus procesas. Beje, teatras neliks be vadovo – biudžetinė įstaiga negali likti be vadovo. Bus laikinas vadovas ir bus skelbiamas konkursas.“

L. Blėdis ir A. Jevsejevas.

Pavirto į skandalą

Meno tarybos posėdyje dalyvavęs aktorius Vytautas Kupšys naujienų portalui JP paaiškino, kad posėdyje pakvietė dalyvauti teatro direktorius L. Blėdis.

„Nors anksčiau pats priklausiau Meno tarybai, bet prasidėjus teatre tokiems pokyčiams – pasitraukiau. Dabar esame bene visi pikti ir, kaip sakoma, ant ribos. Prie R. Vikšraičio bandėme kažką daryti, prie Lino Zaikausko nedarėme nieko, o prie dabartinių „dvynukų“ – irgi nieko. Bet viskas virsta į skandalą. Nežinau, ką kaltins? Gal senąją kartą, net nežinau“, – susijaudinęs kalbėjo aktorius.

V. Kupšys.

Posėdis pavėluotas

Pasiteiravus, kas įvyko tarp L. Blėdžio ir A. Jevsejevo, kurie į teatrą atėjo kaip tandemas, 36 metus teatre dirbantis V. Kupšys teigė:

„Negaliu pasakyti, nes tai jų grupės žmonės, kurie verda savo terpėje. Mes, likusieji, esame nuošalėje. Į Meno tarybą esu pakviestas, kaip profsąjungos pirmininkas, bet, mano galva, tarybos posėdis – pavėluotas. Meno tarybos posėdis turėjo įvykti tuomet, kai buvo patvirtinti teatro vadovai. Tada turėjome kalbėtis apie viską nuo pat pirmos dienos, bet to nebuvo. Dabar per daug įsiūbuotas laivas, kad ką nors būtų galima pakeisti. Teatre reikalingi tik tie, kurie užimti vaidmenimis. Kitų nereikia. Jeigu reikėtų nuspalvinti teatrą, tai būtų pati juodžiausia spalva.“

K. Masiulytė-Paliulis.

Laukti teks konkurso

Teatro meno tarybos posėdyje dalyvavusi rašytoja, aktorė, vertėja, žinomo Lietuvos knygnešio Juozo Masiulio anūkė Karolina Masiulytė-Paliulis teigė, kad ministerijos finansuojamas J. Miltinio dramos teatras turi būti aukšto lygio.

„Nors ne visus naujus spektaklius mačiau, bet tai, ką pamačiau – provokacija. Man teatras yra kaip gyvenimo metafora. Jei žiūrovai negali susitapatinti su spektaklių personažais ir veiksmu scenoje, teatras neatlieka savo funkcijų. Krizė teatrą ištiko ne dabar, ji yra įsisenėjusi. Jau dešimt metų yra blogai“, – išgyveno dėl teatro K. Masiulytė-Paliulis ir tęsė:

„Man labai gaila, kad atsistatydino L. Blėdis. Neišlaikė jis, bet nenorėjo išduoti, kodėl išeina. Jis pats tyli ir nesako, kodėl išeina. Tarp jo ir A. Jevsejevo – absoliuti tyla. Atmosfera – ne kokia, o kada ji pasikeis – neaišku. Teks laukti konkurso ir naujai paskirto vadovo. Dabar, kaip elgiamasi su aktoriais, kelia siaubą. Nesiskaitoma su aktoriais, teatro darbuotojais. Man keista, kodėl kviečiami dirbti aktoriai iš kitų teatrų, o nėra siūlomi vaidmenys saviems? Beje, apie finansinę padėtį posėdyje nebuvo kalbama.“

Premjera – skandalas?

Apie statoma spektaklį „Mūsiškiai“ visuomeninės veikėja, aktorė turi savo nuomonę:

„Jei Kultūros ministerija pritarė spektaklio statymui, baisus skandalas, nes Seimo narys, istorikas Arvydas Anušauskas paaiškino, kodėl R. Vanagaitės knyga paremta melu apie Lietuvos partizanus. Šitaip provokuoti teatro scenoje negalima.“

Gilinosi į problemas

Kultūros ministerijos Profesionaliosios kūrybos ir tarptautiškumo politikos grupės vadovė Janina Krušinskaitė teigė, kad L. Blėdis iš teatro traukiasi dėl asmeninių priežasčių.

„Taip jis pats komentavo. Todėl už jį atsakyti negalėčiau. Meno taryboje su kolektyvu gilinomės į problemas. Susitikimas buvo nuostabus ir daugelis problemų paaiškėjo“, – teigė ji, pasiteiravus, kaip vertina naujai statoma spektaklį „Mūsiškiai“, atsakė diplomatiškai:

„Kaip pamatys spektaklį, vertins Meno taryba. Dabar vyksta tik repeticijos ir spektaklio dar niekas nematė. Dar noriu pasakyti, kad spektaklis statomas ne pagal R. Vanagaitės knygą „Mūsiškiai“.

Vertins teatro veiklą

Kai teatre spalio 23 dieną lankėsi Kultūros ministerijos atstovai tą pačią dieną ministras Mindaugas Kvietkauskas pasirašė įsakymą, kad ministerija įgyvendindama savininko teises ir pareigas nustatė, jog šiais metais vertinamas bus J. Miltinio dramos teatras.

Ministerijos Ryšių su visuomene ir strateginės komunikacijos skyriaus vedėja Jana Mikulevič patvirtino, kad bus vertinama teatro veikla.

„Kultūros ministerijos komisija vertins kultūros įstaigos veiklos turinio kokybę. Bus vertinamas veiklos laikotarpis už tris paskutinius 2016–2018 darbo metus. Pagal Valstybės kontrolės nurodymą ministerija privalo atlikti vertinimą“, – paaiškino J. Mikulevič.

J. Dautartas.

Gerų vadybininkų nėra

Ilgus metus J. Miltinio dramos teatre dirbęs režisierius, teatro „Menas“ steigėjas ir buvęs Seimo narys Julius Dautartas padėtį teatre pavadino sudėtinga.

„Jei teatrui vadovauja teatro kritikas, nes daiktus reikia vadinti tikrais vardais, nieko gero. Jie geri teoretikai, bet praktikai – nekokie. Šiuo atveju teatrui vadovauja ne L. Blėdis, o A. Jevsejevas. Nors, sakoma, kad teatrui neturi vadovauti teatralas, o vadybininkas, bet duokite tą gerą vadybininką. Geri vadybininkai kažin kur pradingsta“, – svarstė J. Dautartas ir sakė, jog pavydi Kauno ir Klaipėdos teatrams.

Taip atrodė J. Miltinio dramos teatro vadovo kabinetas.

Būtina į teatrą grąžinti žiūrovą

J. Dautartui keista, kodėl teatro Meno taryba į posėdį susirinko tik dabar.

„Nesuprantu, kodėl visi teatro darbuotojai, tarp jų ir techniniai nereikalavo Meno tarybos posėdžių. Juk galima reikalauti, kalbėti. Teatrą sudaro ne tik aktoriai, bet ir techniniai darbuotojai. Kiekvienas teatras turi savo braižą. Gaila, tačiau Panevėžio teatras jo neturi, nors mieste yra unikalių teatrų. Tai ir Lėlių vežimo, ir, nebūsiu kuklus, teatras „Menas“. Į teatrą būtina grąžinti žiūrovą, bet reikia žinoti, kaip tą žiūrovą susigrąžinti. Jei panevėžiečiai važiuoja žiūrėti spektaklių į Rygą, Vilnių, Kauną net ir į Šiaulius“, – kalbėjo žinomas režisierius ir juokavo:

„Turiu man Juozo Miltinio padovanotus raktus nuo jo kabineto. Gal reikia atvažiuoti į Panevėžį ir pasinaudoti jais. Panevėžio publika dar mena teatre tvyrojusią gerą J. Miltinio dvasią, puikų repertuarą ir supranta, kas yra teatras. Reikia, kad teatrui vadovauti ateitų žmonės vedini idėjos, o nespręstų duonos klausimą.“


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kultūros paveldo departamentui toliau vadovaus V. Bezaras

confident-noyce

J. Miltinio dramos teatras kviečia į pikniką

confident-noyce

Lėlių vežimo teatras išvyks tradicinių gastrolių

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau