Dirbti mylimą darbą yra kone kiekvieno žmogaus svajonė. Ir nors galimybė pomėgį paversti pajamų šaltiniu žavi daugybę, tai padaryti pavyksta ne kiekvienam. Žinomas fotografas Dainius Ščiuka jau ne vienerius metus darbą vadina savo meile ir skatina kitus siekti šios karjeros. Būtent todėl jis dalinasi patarimais, kaip pradedančiajam fotografui laviruoti šioje klaidžioje profesijoje: pradedant nuo to, kokią įrangą įsigyti, ir baigiant klientų paieškos subtilybėmis.
„Fotografija man leidžia išreikšti save, todėl pasinėriau į ją visa galva. Jau daug metų užsiimu šia veikla, o pirmuosius pinigus uždirbau jau būdamas 17-os metų. Paauglystėje domėjausi labiau menine fotografija ir taip nutiko, kad gyvenimas suvedė su menininku iš Norvegijos, kuris pasiūlė pirmąją užduotį už atlygį. Šis įvykis dar labiau motyvavo eiti į priekį ir sieti savo gyvenimą su fotografija“, – pasakoja D. Ščiuka.
Svarbu tinkama įranga
Pasak fotografo, norint, kad pomėgis taptų profesionaliu darbu, nereikėtų tikėtis greitos sėkmės. Svarbu nusiteikti, kad iki tol, kol veikla pradės nešti pajamas, reikės nemažai investuoti į būtiniausią įrangą.
„Norint efektyviai mokytis fotografuoti, rekomenduoju iš pradžių tai daryti su kuo paprastesne įranga ir augti kartu su ja. Priversti save galvoti apie procesą – ne tik kokį rezultatą noriu gauti, bet ir kaip veikia fotografija. Tokiu atveju kiekvienas kadras tampa brangus emociškai“, – aiškina profesionalas.
Pradėjus fotografuoti nuotraukų bus itin daug. Natūralu, kad jos visos netilps į kompiuterio atmintį, todėl svarbu pasirūpinti ir tokiomis detalėmis kaip atmintukais ar kietaisiais SSD diskais. Jie – ne ką mažiau reikšmingi nei paties fotoaparato kokybė. Pats fotografas teigia, kad tokia įranga praverčia saugiai nuotraukas laikyti ne tik kasdieninėje fotografijoje, bet ir kelionėse.
„Fotografai tikrai daug keliauja, todėl vienas iš svarbiausių aspektų, renkantis išorinį SSD kietąjį diską – jo dydis, svoris ir galimybė transportuoti. Man itin svarbu ne tik tai, kokia yra įrenginio vidinė atmintis, bet ir tai, ar jis nėra didelis ir neužima daug vietos. Pavyzdžiui, mano naudojamas „Samsung T7 Shield“ išorinis kietasis diskas yra ypač lengvas, o jo dydis toks pat kaip ir banko kortelės, todėl telpa net į kišenę. Lygiai taip pat svarbu ir tai, kad keliaujant galiu būti ramus, jog medžiaga SSD diske niekur nepradings ją paveikus išorinėms sąlygoms: lietui ar nukritus ant žemės, nes bent jau šis modelis yra tvirtas, atsparus dulkėms, vandeniui bei smūgiams“, – tvirtina D. Ščiuka.
Daug dėmesio kompozicijai ir įrangos parametrams
Fotografas sako, kad gera ir kokybiška įranga yra itin svarbi, tačiau, norint užfiksuoti kvapą gniaužiančius kadrus, vien technikos neužteks. Svarbu žinoti ir suprasti techninius fotografijos aspektus.
„Tokie nustatymai kaip šviesos spindulių srauto reguliavimas leidžia fotografui kontroliuoti, kiek šviesos patenka į fotografiją. Tai gali paveikti nuotraukos ryškumą, kontrastą, spalvų tikslumą. Taip pat svarbu suprasti, kaip veikia ISO nustatymas – jis reguliuoja fotoaparato jautrumą šviesai. Pavyzdžiui, didelis ISO skaičius (800 ar aukštesnis) yra naudingas, kai fotografuojate prastai apšviestose vietose arba norite užfiksuoti judančius objektus. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad aukštas ISO gali sukelti triukšmą (grūdelius) nuotraukose, todėl naudinga tinkamai išmokti valdyti šį nustatymą“, – atkreipia dėmesį fotografas.
Anot D. Ščiukos, fotografuojant svarbu neskubėti ir sąmoningai galvoti apie kadrą bei įvertinti kompoziciją. Daugelis fotoaparatų turi integruotą kadro kompozicijos suskirstymą pagal trijų ketvirčių taisyklę (Rule of Thirds). Vadovaujantis šią taisykle, pagrindinis objektas turi būti ant linijų susikirtimo, o jei fotografuojamas portretas – ant linijų susikirtimo turi atsidurti žmogaus akis.
„Taip pat ypač svarbu atkreipti dėmesį į apšvietimą. Šiame karjeros etape tai stengiuosi kontroliuoti pats – naudoju papildomas apšvietimo priemones, blykstes ar LED šviesas. Būna situacijų, kai kontroliuoti apšvietimą nėra galimybės, tad tokiu atveju fotografuoju telefonu ir naudoju ilgo išlaikymo funkciją. Taip, net ir esant prastam apšvietimui, galiu užfiksuoti įdomų kadrą“, – sako fotografas.
Soc. tinklai padės suburti klientų ratą
Pradedančiajam fotografui gali būti sunku suburti savo klientų ratą, tačiau D. Ščiuka akcentuoja, kad gyvename interneto amžiuje, todėl nereikėtų bijoti savo darbais dalintis soc. tinklų erdvėse.
„Publikuokite savo nuotraukas „Instagram“ ar „Facebook“ platformose. Tai labai patogu, nes galite dalintis savo geriausiais darbais, fotografijos užkulisiais ir pademonstruoti savo stilių. Tai padės pritraukti pirmuosius klientus, kurie taps geriausiu reklamos kanalu ir atsiliepimus perduos iš lūpų į lūpas. Tai pat labai verta prisijungti prie fotografų bendruomenių internete, tai padės greičiau tobulėti ir mokytis ne tik iš savo, bet ir iš kolegų klaidų“, – aiškina fotografas.
D. Ščiuka pabrėžia, kad pradedant fotografo karjerą ypač svarbu kuo daugiau praktikuotis – fotografuoti ne tik gamtą ir kraštovaizdį, bet ir žmones.
„Pirmiausia, svarbu atsiduoti fotografijai, pasinerti į ją ir naudoti kaip išraiškos priemonę bei stengtis tai daryti geriausiai, daug mokytis ir tobulėti. Fotografo karjera susideda iš daugybės skirtingų etapų, kuriuos kiekvienas turi praeiti“, – sako D. Ščiuka.