5.7 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 25 balandžio, 2024

Žiemos lyg nebūta: specialistai atskleidžia, ar galima sėjos darbus pradėti anksčiau

Kadangi ši žiema žiemiškais orais nedžiugino, dažnas žmogus jau skuba į daržą pradėti sėjos darbus. Tačiau ne veltui sakoma „kantrybė – dorybė“. Tą patvirtina ir Panevėžyje veikiančios parduotuvės „Žalia stotelė“ vedėja Asta Ūsaitė. Moteris teigia, jog klientai itin anksti pradėjo pirkti įvairias sėklas, svogūnėlius ir kitus daigelius, kuriuos seniau įprastai pradėdavo graibstyti tik kovo mėnesį.

Specialistė pataria pagerinti žemę

Sodo darbus norintys pradėti Panevėžio rajono gyventojai jau skuba sužinoti, kaip būtų galima atgaivinti žemę po šios neįprastos žiemos. Parduotuvės vedėja Asta teigia, kad šiuo metu žemės pagerinti dar negalima, nes ir vasarį, ir kovą dar tikrai lis ir bent menkai snigs.

„Prieš pat sėją reikėtų pagerinti žemę trąšomis, tiek organinėmis, tiek mineralinėmis. Taip pat vertėtų naudoti dirvos gerinimo priemones, kad būtų maisto medžiagų“, – pasakoja specialistė.

Parduotuvės „Žalia stotelė“ vedėja sako, jog pirkėjai šiuo metu ypač domisi, kaip naikinti samanas, kurios gadina dailaus šiltnamio vaizdą.

„Visų pirma rekomenduojama nusistatyti žemės rūgštingumą. Žinant jį, jau galima naudoti specialias priemones kovai su samanomis. Pavyzdžiui, granuliuotas kalkes, dolomitmilčius, tam puikiai tiks medžio pelenai. Na, o norint nustatyti rūgštingumą, yra tam skirtos specialios juostelės. Šiltnamyje reikėtų paimti šiek tiek giliau esančią žemę kas metrą, įsidėti į stiklinę, sušlapinti žemę, įdėti minėtą juostelę, ir tuomet ji nustatys rūgštingumą. Nuo 3 iki 6 – rūgšti žemė, o 6,1–7 – jau normali žemė, kurioje derlingai gali augti visi augalai“, – kalba Asta.

Pradėjo itin anksti pirkti sėklas

Norintiems augmenija pasidžiaugti anksčiau siūloma pradėti sodinti sėklas ir daigelius ant palangių. Nepriklausomai nuo metų laiko ant jų galima auginti mikrožalumynus, pavyzdžiui, lapinius ridikėlius, saulėgrąžas, brokolius, avinžirnius, žirnius, lapinius burokėlius, krapus, petražoles bei laiškinius česnakus.

Taip pat rekomenduojama sėklas, kurios yra ilgesnės vegetacijos,  pasisėti jau dabar. Tokie augalai: paprikos, baklažanai, smulkios gėlytės, tokios kaip petunijos, surfinijos, dichondros, šlamučiai.

Parduotuvės „Žalia stotelė“ vedėja Asta pastebi, kad klientai itin anksti pradėjo pirkti įvairius svogūnėlius bei bulves daiginimui.

„Žmonės tikrai labai skuba lįsti į daržą“, – džiaugiasi ji.

Patarė, ką dabar galima sėti

Anot specialistės, jau dabar šiltnamyje galima sėti ridikėlius, salotas, žirnius, ankstyvąsias morkas, nes jos pakenčia šalnas iki –5 laipsnių, tačiau būtina viską apdengti agroplėvele.

„Na, o norintiems augalus jau dabar sodinti lauke, kol kas dar reikėtų palaukti bei stebėti oro sąlygas. Tačiau, jei esate itin nekantrus ir norite panerti rankas į žemę, galite pasėti špinatus bei ridikėlius. Jie ne taip bijo šalčio ir gali pakęsti iki minus 3 laipsnių, bet tokiu atveju taip pat vertėtų juos uždengti agroplėvele. Yra žmonių klaidingai manančių, jog beicuotos sėklos apsaugo nuo šalnų. Tiesa tokia, jog jos apsaugo nuo kenkėjų ir ligų, kol sudygsta (nuo 14 iki 30 dienų). Jos tiesiog atsparesnės kenksmingiems aplinkos veiksniams augimo tarpsnyje“, – pasakoja specialistė.

Reikia naikinti kenkėjus

Vertinant šią žiemą, galima pamanyti, kad pavasaris į daržus atneš daug ligų ir kenkėjų, tad iškyla klausimas, kaip su jais kovoti.

„Galima kenkėjus naikinti cheminiu ir biologiniu būdu. Dabar yra daug norinčiųjų ekologiškai auginti daržoves, todėl siūlome ekologinius biocidus. Nauja linija „Organic way“ itin gerai vertinama. Palaisčius žemę šiuo biocidu, jis naikina nematodus, erkutes, baltasparnius. Dar yra cheminiai biocidai, pavyzdžiui, insekticidai“, – pataria specialistė.

Pataria klausytis gamtos

Pastaruoju metu daug kur galima išgirsti kalbų apie tai, jeigu ir toliau žiemos vis šiltės, po kelerių metų ar dešimtmečių galėsime auginti egzotinius vaisius bei augalus.

Tačiau parduotuvės „Žalia stotelė“ vedėja nusijuokia ir sako, kad jau ir dabar Lietuvoje galima auginti arbūzus, lygiai tokius pačius kaip Ispanijoje.

„Galite sodinti arbūzus, kai dirva įšyla iki 10–15 laipsnių. Balandžio mėnesį jau galima juos pasisėti, paauginti namuose, o tuomet gegužės viduryje būtų galima sodinti lauke. Tačiau labai svarbu sėti deramais atstumais“, – sako specialistė.

Na, o paklausta apie sėklų kainas, parduotuvės vedėja atvirauja, jog kainos kyla visur, tad ir sėklų pakuočių kainos pabrango nuo 5 iki 15 centų.

Parduotuvės „Žalia stotelė“ vedėja Asta dar pataria, kad svarbiausia klausytis gamtos siunčiamų signalų. Tuomet visi augalai išdygs gražūs, skanūs ir vešlūs.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Mažieji pagalbininkai noriau kibs į darbus darže ar sode: 5 patarimai turintiems mažų vaikų

confident-noyce

Dėl šilto balandžio kai kurie ūkininkai sėją pradėjo trimis savaitėmis anksčiau

confident-noyce

Žalumynų ant palangės užsiauginsite akimirksniu: triukas, kad krapai išdygtų žymiai greičiau

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau