Žemė susidurs su Halio kometos dalelėmis: dangų nušvies meteorų lietus

Žemė susidurs su Halio kometos dalelėmis: dangų nušvies meteorų lietus

Gismeteo.lt / NASA nuotr.

Orionidų meteorai naktinį dangų ima skrosti kasmet, nuo spalio mėnesio pradžios iki pirmosios lapkričio savaitės. Šiuo laikotarpiu iš lėto meteorų srautas intensyvėja iki kol pasiekus piką jis prapliumpa įspūdingu šou.

Pikas žymi akimirką, kuomet Žemė kerta dulkėtą Halio (1P/Halley) kometos kelią, tiksliau jos kosmose paliktus pėdsakus.

Iš kur Orionidai atsiranda?

BIC

Orionidų meteorai yra sukeliami Žemės skriejimo dideliu greičiu per garsiosios Halio kometos orbitinį kelią. Kometos paliktas šleifas yra nusėtas nuolaužomis ir dulkelėmis, kurios susiduria su Žemės atmosfera ir ryškiai suliepsnoja.

Halio kometa mūsų naktiniame danguje pasirodo vos kartą per 75-76 metus, paskutinį kartą ji pasirodė 1986 m., o kitą kartą danguje ji bus matoma 2061 m. Visgi, kasmet ji iš toli Orionidų meteorų lietaus pavidalu Žemei pažeria linkėjimų.

Lietaus piko metu astronomai prognozuoja per dangų praskriejant iki 25 meteorų per valandą.

Kada galima pamatyti patį įspūdingiausią vaizdą?

Orionidai aktyvūs yra kasmet tarp spalio 2 ir lapkričio 7 d.

Geriausios šio meteorų srauto stebėjimo sąlygos yra lietaus piko naktį bei naktį prieš ir po jo. Šiais metais astronomai tikisi, kad meteorų lietus savo piką pasieks naktį iš spalio 21 į 22 d. Belieka tik tikėtis, kad dangus bus giedras.

Anot Karališkosios Grinvičo observatorijos, meteorų laukimas yra kuo tikriausias išbandymas jūsų kantrybei.

Tačiau yra laikas, kuomet meteorų lietus naktį yra matomas geriausiai.

Orionidų meteorų lietaus pikas bus fiksuojamas tarp vidurnakčio ir aušros, kuomet dangus yra pats tamsiausias.

Nepamirškite, jog daug kas priklauso ir nuo stebėjimui pasirinktos vietos, ji turi būti kuo toliau nuo miesto šviesų.

Šiais metais spalio 21 d. Mėnulis bus pasiekęs savo trečią ketvirtį, kas reiškia, kad pusė jo rutulio bus apšviesta. Visgi, tai neturėtų sutrukdyti išvysti bent keletą praskriejančių meteorų.

Belieka tik susirasti stebėjimui tinkamą vietą, tinkamai apsirengti ir pasirūpinti šiltos arbatos termosu bei palinkėti kantrybės ir giedro dangaus!

AIK

AMES

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.