Vyriausybės plane – lietuvių kalbos mokymo, prestižo stiprinimas

Vyriausybė patvirtino Valstybinės kalbos politikos 2019–2022 metų gairių įgyvendinimo priemonių planą. Jame numatyta stiprinti kalbos prestižą, esminį dėmesį kalbos mokymui ir mokymuisi.

Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) sudarytos darbo grupės parengtame plane numatyta parengti ilgalaikės valstybinės kalbos politikos strategijos projektą, taip pat Lietuvių kalbos plėtros informacinėse technologijose 2021–2027 metų gairių projektą.

Ketinama rengti diskusijas su žiniasklaidos, akademinės bendruomenės ir visuomenės atstovais lietuvių kalbos prestižo stiprinimo klausimais, vyks konferencijos Lietuvos ir užsienio mokyklų mokytojams lituanistams.

VLKK pirmininkas Audrys Antanaitis sako, kad tarp priemonių yra ir kalbos mokymas grįžtančių emigrantų vaikams.

„Ruošiame specialias programas, su švietimo ministru aptarėme, kaip bus įgyvendintos kai kurios šio priemonių plano pozicijos. Vienas jų bus virtuali mokykla (…) išeivių vaikams ir, be abejo, grįžtantiems“, – Vyriausybės posėdyje sakė A. Antanaitis.

Taip pat numatoma parengti ir atnaujinti visuomenei aktualius bendrinės lietuvių kalbos leksikos ir gramatikos normų šaltinius, rengti ir atnaujinti kalbos rekomendacijas, parengti internetinę „Literatūros enciklopediją“, rekomendacijas dėl asmenvardžių rašymo civilinės būklės aktų įrašuose civilinių metrikacijų darbuotojams, rengti tarmių sklaidos ir kitas priemones.

Pasak Kultūros ministerijos, numatytomis priemonėmis siekiama „užtikrinti kalbos lankstumą ir dinamiką, stiprinti lietuvių kalbos statusą daugiakalbės Europos sąlygomis, užtikrinti visavertį valstybinės kalbos funkcionavimą visose viešojo vartojimo srityse“.

Pasiūlytos priemonės, ministerijos nuomone, taip pat turėtų padėti užtikrinti bendrinės kalbos modernumą, atsinaujinimą ir gausinti jos išteklius visuomenės poreikiams tenkinti.

Dalis numatytų priemonių skirtos užtikrinti galimybę mokytis lietuvių kalbos ir mokytis lietuvių kalba visais Lietuvos švietimo sistemos lygmenimis, skatinti įvairių dalykų mokytojų ir dėstytojų kalbos tobulinimą ir lietuvių kalbos mokymą bei mokymąsi užsienyje.

Seimas pernai patvirtino Valstybinės kalbos politikos 2018–2022 metų gaires ir įpareigojo parengti jų įgyvendinimo planą.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Lietuvių kalbos institutas teigia, kad svetimi diakritiniai ženklai keltų pavojų kalbai

confident-noyce

Lietuvių kalbos skaitmeninimui – 9 mln. eurų

confident-noyce

Ukrainiečiams metams prailgintas terminas dėl lietuvių kalbos mokėjimo

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau