15.1 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 8 birželio, 2023

Vyriausybė pritarė siūlytiems Farmacijos įstatymo pakeitimams: siekiama pagerinti naujų vaistų prieinamumą

AutoriusELTAFotoFREEPIK.COM

Vyriausybė pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlomiems Farmacijos įstatymo pakeitimams, kuriais siekiama įtesinti niekur neregistruotų vaistų, su kuriais vykdomi ar baigti vykdyti klinikiniai tyrimai, vartojimą sveikatos priežiūrai. Pakeitimais taip pat siekiama pagerinti naujų ir inovatyvių vaistinių preparatų prieinamumą. Įstatymo pakeitimo projektui dar turės pritarti Seimas.

Įstatymo pakeitimais nustatoma, kad skiriant neregistruotą vardinį (pavieniam pacientui būtiną) vaistinį preparatą gydytojui nėra taikoma tiesioginė, asmeninė atsakomybė už vardinio vaistinio preparato vartojimą, ir jis lieka atsakingas už paciento sveikatos priežiūrą.

Pakeitimo projekte nurodomi reikalavimai, kuriuos turi atitikti asmens sveikatos priežiūros įstaigos, įsigyjančios vaistinius preparatus tiesiogiai iš kitų EEE valstybių.

Taip pat tikslinamos nuostatos, susijusios su vaistinių preparatų užsienio kalba paženklintomis pakuotėmis ir su pakuotės lapeliais, parengtais užsienio kalba, tiekimu.

Projektu siekiama įteisinti mokslinių-reguliacinių patarimų teikimo institutą Lietuvoje, įgaliojant Valstybinę vaistų kontrolės tarnybą teikti mokslinius-reguliacinius patarimus vaistinių preparatų kūrėjams ir registruotojams.

Kaip teigiama įstatymo pakeitimo projekto pažymoje, šiuo metu Lietuvoje apribotos gydytojų teisės skirti sunkiai sergantiems ligoniams nė vienoje valstybėje neregistruotus vardinius vaistinius preparatus, su kuriais yra atliekami arba jau atlikti klinikiniai vaistinio preparato tyrimai.

„Įstatyme nenustatytos sąlygos, kada vardinis vaistinis preparatas gali būti skiriamas. Vardinių vaistinių preparatų įsigijimo taisyklės patvirtintos ministro įsakymu, kuriose nustatyta, kad vardinis vaistinis preparatas turi būti registruotas EEE valstybėje ar gamintojo šalyje“, – rašoma pažymoje.

Taip pat šiuo metu nustatyti neproporcingi, pertekliniai reikalavimai dėl asmeninės gydytojo atsakomybės skiriant vardinį vaistinį preparatą.

„Nėra aiškus vaistinių preparatų, tiriamųjų vaistinių preparatų importo iš trečiųjų šalių teisinis reglamentavimas, apribotos asmens sveikatos priežiūros įstaigų galimybės įsigyti vaistinius preparatus iš kitų EEE valstybių tiekėjų, iš kitos asmens sveikatos priežiūros įstaigos“, – nurodoma įstatymo pakeitimo projekto pažymoje.

Taip pat šiuo metu susiduriama su problemomis dėl vaistinių preparatų tiekimo užsienio kalba paženklintomis pakuotėmis ir su pakuotės lapeliais, parengtais užsienio kalba. Pavyzdžiui, apribojamas vaistinių preparatų prieinamumas, kai jie reikalingi mažais kiekiais ir pavieniams ligoniams gydyti, o farmacijos kompanijos nesikreipia dėl leidimo juos tiekti užsienio kalba.

Taip pat įstatymo pakeitimo projekto pažymoje teigiama, jog Lietuvoje trūksta mokslinių-reguliacinių patarimų rinkos dalyviams, kuriant ir vystant inovatyvius farmacijos produktus

„Nėra institucijos, kuri tyrėjams ir registruotojams teiktų oficialias konsultacijas dėl vaistinių preparatų kūrimo ir įteisinimo“, – pabrėžiama pažymoje.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Nuo birželio 1-osios keičiasi kompensuojamųjų vaistų receptų išrašymo tvarka

confident-noyce

Keičiasi receptų rašymo ir tam tikrų receptinių vaistų išdavimo tvarka

confident-noyce

Dezinfekcinės priemonės beieškant – vaistininkė pasakė, ko geriau nepilti ant žaizdos

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau