Vyriausybė kviesis ekspertus dėl galbūt rasto J. Basanavičiaus žmonos kapo

Vyriausybė kviesis ekspertus dėl galbūt rasto J. Basanavičiaus žmonos kapo

Saulius JAKUČIONIS (BNS) / DELFI nuotr.

Vyriausybė kviesis ekspertus tartis, kaip būtų galima patikrinti, ar žurnalistui Rimui Bružui Bulgarijoje iš tiesų pavyko rasti tautos patriarcho Jono Basanavičiaus žmonos kapą.

Žurnalistas antradienį paskelbė Gabrielos Eleonoros Mohl kapą radęs Lomos mieste, apleistose žydų kapinėse.

„Pasitarsime, išklausysime gerbiamo Bružo vertinimo, mūsų istorikų ir antropologų, kurie gerai žino palaikų identifikavimo situaciją, pasiūlymų“, – BNS trečiadienį sakė Vyriausybės vicekancleris Deividas Matulionis.

BIC

„Imsimės to per artimiausias dvi savaites“, – teigė jis.

J. Basanavičius yra dirbęs Lomos mieste Bulgarijoje.

Žurnalistas R. Bružas sako, kad žydų kapinėse rado anksčiau rašytiniuose šaltiniuose minėtą raudono granito kapo apvadą, o pats kapas buvo sutvarkytas nebūdingai Balkanų šalims.

„Mano manymu, 99 proc., kad Eleonoros kapas yra pagaliau atrastas“, – LRT teigė jis.

D. Matulionis sakė, kad Vyriausybės atstovai per susitikimą su ekspertais bandys aiškintis, nuo ko pradėti bandymus atpažinti kapą ir J. Basanavičiaus žmonos palaikus.

„Pirmiausia reikėtų pradėti nuo archyvinių tyrimų, kitas žingsnis būtų (…) atlikti genetinius tyrimus“, – kalbėjo vicekancleris.

Jis tvirtino, kad leidimo atlikti genetinius tyrimus reikėtų kreiptis ne tik į Bulgarijos, bet ir Čekijos vyriausybę, nes pastarojoje šalyje yra palaidota G. E. Mohl motina.

J. Basanavičius su Čekijos vokietė G. E. Mohl susituokė 1884 metais Vienoje. Ji mirė 1889 metais nuo džiovos.

Devyniolikto amžiaus lietuvių tautinio atgimimo lyderis, Didžiojo Vilniaus Seimo iniciatorius J. Basanavičius pirmininkavo Lietuvos Tarybos posėdžiui, 1918 metais priėmusiam Vasario 16-osios aktą.

1927 metais miręs J. Basanavičius yra palaidotas Vilniuje, Rasų kapinėse.

AIK

AMES

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.