Vyriausybė: kariai savanoriai turi rinktis tarp tarnybos ir politikos

Vyriausybė: kariai savanoriai turi rinktis tarp tarnybos ir politikos

Saulius JAKUČIONIS (BNS) / KAM nuotr.

Vyriausybė pareiškė, kad kariams savanoriams turi būti leidžiama kandidatuoti rinkimuose, bet jeigu būtų išrinkti, turėtų pasirinkti tarp tarnybos ir politinių pareigų.

Tokią išvadą Ministrų kabinetas priėmė vertindamas Seime svarstomas pataisas, kuriomis opoziciniai konservatoriai siekia aiškiai įtvirtinti galimybę kariams savanoriams kandidatuoti ir būti išrinktiems į savivaldybių tarybas.

Išvadoje Vyriausybė nurodo palaikanti siūlomų pataisų tikslą – „leisti kariams savanoriams įgyvendinti pasyviąją rinkimų teisę (kandidatuoti rinkimuose)“.

BIC

Tačiau dokumente nepritariama nuostatai dėl galimybės savanoriams derinti tarnybą su politinėmis pareigomis, nes Konstitucija draudžia tikrosios karo tarnybos kariams būti Seimo ar savivaldybių tarybų nariais.

Vyriausybė teigia, kad kariams savanoriams turi būti privaloma kandidato anketoje nurodyti informaciją apie savo tarnybą, nes tai leistų užtikrinti, jog „išrinktas asmuo eitų tik vienas iš minėtų pareigų“.

Krašto apsaugos ministerija ir kariuomenė laikosi pozicijos, kad priklausymas Krašto apsaugos savanorių pajėgoms yra tikroji karo tarnyba.

Tačiau ministerijos ir kariuomenės vadovybė neprieštaravo Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimui leisti į savivaldybių tarybas šiemet išrinktiems kariams savanoriams eiti abi pareigas.

Vyriausioji rinkimų komisija praėjusią savaitę sutarė, kad savanoriai gali dalyvauti kitų metų Seimo rinkimuose.

Kariuomenė tvirtina, kad politikų dalyvavimas Krašto apsaugos savanorių pajėgose kelia riziką turėti „popierinę kariuomenę“, nes nebus aišku, ar šie asmenys prisistatytų į dalinius mobilizacijos atveju.

Krašto apsaugos ministerijos duomenimis, kariais savanoriais tarnauja kiek daugiau nei 5 tūkstančiai žmonių.

Kariais savanoriais gali tarnauti 18–60 metų amžiaus Lietuvos piliečiai. Žmogui tapus kariu savanoriu, jis siunčiamas į trijų savaičių trukmės įgūdžių kursą, paskui kariai savanoriai dažniausiai tarnauja savaitgaliais, per metus pratybose jie dalyvauja nuo 20 iki 50 dienų.

AIK

AMES

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.