4 C
Panevėžys
Antradienis, 13 balandžio, 2021

Vyčių kaimo bendruomenei dviguba šventė – Lietuvos ir kaimo 100-mečiai

Panevėžio rajono Vyčių kaimo bendruomenei Vasario 16-oji – dviguba šventė. Jie mini ne tik Lietuvos 100-metį, bet ir savo kaimo 100-ąsias metines. Ta proga, kad įsimintinas kaimo jubiliejus nebūtų užmirštas ir, kad pravažiuojantys žinotų, jog keliauja pro vienintelį Lietuvoje Vyčių kaimą, pastatė ąžuolinį vientisą dvigubą Vyčio kryžių.

Beje, Vyčių kaimo bendruomenė dvigubą kryžių nori registruoti agentūroje „Factum“, kaip Lietuvos rekordą – vientiso kryžiaus matmenys 40×40 metrų.

Vyčių kaimo jubiliejus

Vyčių kaimo bendruomenės pirmininkas Kęstutis Brazdžiūnas naujienų portalui JP pasakojo, kad kaimui šiandien dviguba šventė.

„Tai ir kaimo šventė, ir Vyčio kryžiaus šventinimas ir, žinoma, Lietuvos 100-metis. Kaimas įkurtas 1918 metais, kai po 1918–1922 metų Nepriklausomybės kovų savanoriams buvo išdalintos grafo Eriko Kaizerlingo dvaro žemės. Iš visos buvo sudaryti 26 sklypai po 9 ha. Nors Vyčių kaimas pavadinimą gavo vėliau – 1926 metai, drąsiai galima sakyti, kad šie metai kaimo jubiliejiniai metai“, – pasakojo kaimo atsiradimo istoriją K. Brazdžiūnas.

Bendruomenės noras

Pasak kaimo bendruomenės pirmininko, pastatyti dvigubą Vyčio kryžių nusprendė visa bendruomenė.

„Kaimas jau turėjo vieną paminklą, skirtą 1918–1922 metų Nepriklausomybės kovų Vyčio kaimo savanoriams. Paminklas pastatytas 1991 metais. Tačiau šiais metais nusprendėme pastatyti ir kitą paminklą – dvigubą Vyčio kryžių. Kaimas dabar turės du jo ribas žyminčius įsimintinus ženklus. Vyčio kryžiaus idėjos autorius esu aš ir kaimo bendruomenė, o techninis vykdytojas – architektas Gintautas Diržys“, – pristatė dvigubą kryžių K. Brazdžiūnas ir sakė, kad Vyčio kryžių pašventino Šiluvos klebonas Erastas Murauskas.

[quote_box_center] Istoriniai faktai

Garsus Vyčių kaimas, įkurtas savanorių, Lietuvos nepriklausomybės metais gavusių žemės iš vokiečių grafo Eriko Kaizerlingo dvaro.

Vyčių kaimo pavadinimas atspindi savanorių narsumą ir drąsą kovoje su bolševikais. Remiantis tų laiko žmonių, kurių atmintis dar neišblukusi, pasakojimais – beveik kas antras tenykštis karys buvo apdovanotas Vyčio Kryžiumi, gavo žemės arba miško, pasistatė trobesius, įkūrė minėtą kaimą. Jis – Staniūnų kaimynystėje, prie kelio, Nevėžio ir Kaizerlingo miško, Oželių kaimo pašonėje.

1991 m. birželio 29 d. Vyčių kaimo laukuose, prie buvusios Tubių sodybos ąžuolų, buvo atidengtas ir pašventintas paminklas Lietuvos savanoriams.

Paminklas sukrautas iš lauko akmenų, o plokštėse iškaltos 1918–1922 m. nepriklausomybės kovų Vyčių kaimo savanorių pavardės.

Kitose plokštėse įrašyta: „Dieve, Visagali, saugok mūsų šalį…“, „Savanoriais išėję, priešus nugalėję, Lietuvą laisvą sukūrėm“. [/quote_box_center]


1 komentarai

Dominyka 2018-02-26 18:32 at 18:32

Labai šauni ir aktyvi bendruomenė! 🙂

Atsakyti

Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Į Vilniaus televizijos bokštą iškelta didžiausia šalies Trispalvė

confident-noyce

Valstybės atkūrimo dienos įamžinimas: Signatarų gatvės bei šią dieną gimę vaikai

confident-noyce

Vaizdo skambučiams – atnaujinta lietuviškų fonų galerija

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau