Panevėžio rajono Vyčių kaimo bendruomenei Vasario 16-oji – dviguba šventė. Jie mini ne tik Lietuvos 100-metį, bet ir savo kaimo 100-ąsias metines. Ta proga, kad įsimintinas kaimo jubiliejus nebūtų užmirštas ir, kad pravažiuojantys žinotų, jog keliauja pro vienintelį Lietuvoje Vyčių kaimą, pastatė ąžuolinį vientisą dvigubą Vyčio kryžių.
Beje, Vyčių kaimo bendruomenė dvigubą kryžių nori registruoti agentūroje „Factum“, kaip Lietuvos rekordą – vientiso kryžiaus matmenys 40×40 metrų.
Vyčių kaimo jubiliejus
Vyčių kaimo bendruomenės pirmininkas Kęstutis Brazdžiūnas naujienų portalui JP pasakojo, kad kaimui šiandien dviguba šventė.
„Tai ir kaimo šventė, ir Vyčio kryžiaus šventinimas ir, žinoma, Lietuvos 100-metis. Kaimas įkurtas 1918 metais, kai po 1918–1922 metų Nepriklausomybės kovų savanoriams buvo išdalintos grafo Eriko Kaizerlingo dvaro žemės. Iš visos buvo sudaryti 26 sklypai po 9 ha. Nors Vyčių kaimas pavadinimą gavo vėliau – 1926 metai, drąsiai galima sakyti, kad šie metai kaimo jubiliejiniai metai“, – pasakojo kaimo atsiradimo istoriją K. Brazdžiūnas.
Bendruomenės noras
Pasak kaimo bendruomenės pirmininko, pastatyti dvigubą Vyčio kryžių nusprendė visa bendruomenė.

„Kaimas jau turėjo vieną paminklą, skirtą 1918–1922 metų Nepriklausomybės kovų Vyčio kaimo savanoriams. Paminklas pastatytas 1991 metais. Tačiau šiais metais nusprendėme pastatyti ir kitą paminklą – dvigubą Vyčio kryžių. Kaimas dabar turės du jo ribas žyminčius įsimintinus ženklus. Vyčio kryžiaus idėjos autorius esu aš ir kaimo bendruomenė, o techninis vykdytojas – architektas Gintautas Diržys“, – pristatė dvigubą kryžių K. Brazdžiūnas ir sakė, kad Vyčio kryžių pašventino Šiluvos klebonas Erastas Murauskas.
[quote_box_center] Istoriniai faktai
Garsus Vyčių kaimas, įkurtas savanorių, Lietuvos nepriklausomybės metais gavusių žemės iš vokiečių grafo Eriko Kaizerlingo dvaro.
Vyčių kaimo pavadinimas atspindi savanorių narsumą ir drąsą kovoje su bolševikais. Remiantis tų laiko žmonių, kurių atmintis dar neišblukusi, pasakojimais – beveik kas antras tenykštis karys buvo apdovanotas Vyčio Kryžiumi, gavo žemės arba miško, pasistatė trobesius, įkūrė minėtą kaimą. Jis – Staniūnų kaimynystėje, prie kelio, Nevėžio ir Kaizerlingo miško, Oželių kaimo pašonėje.
1991 m. birželio 29 d. Vyčių kaimo laukuose, prie buvusios Tubių sodybos ąžuolų, buvo atidengtas ir pašventintas paminklas Lietuvos savanoriams.
Paminklas sukrautas iš lauko akmenų, o plokštėse iškaltos 1918–1922 m. nepriklausomybės kovų Vyčių kaimo savanorių pavardės.
Kitose plokštėse įrašyta: „Dieve, Visagali, saugok mūsų šalį…“, „Savanoriais išėję, priešus nugalėję, Lietuvą laisvą sukūrėm“. [/quote_box_center]
