-1.5 C
Panevėžys
Sekmadienis, 5 gruodžio, 2021

VRM siūlo atskirti prieglobsčio prašytojus ir migrantus

AutoriusAugustas Stankevičius (BNS)FotoBNS

Vidaus reikalų ministerija (VRM) siūlo atskirti prieglobsčio prašytojus ir migrantus – tai numatyta trečiadienį registruotose Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pataisose. Jas ministerija kitą savaitę ketina teikti Vyriausybei.

„Pirmiausia pataisomis siūloma atskirti prieglobsčio prašytojų ir neteisėtų migrantų, t. y. užsieniečių, kuriems prieglobstis nesuteiktas arba jie prieglobsčio neprašo, procedūras. Dėl neteisėtų migrantų sprendimus priima Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT), dėl prieglobsčio prašytojų – Migracijos departamentas“, – nurodoma ministerijos pranešime.

Kaip spaudos konferencijoje sakė Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė įstatymų pataisomis rastas kompromisas tarp „tarptautinių įsipareigojimų, kurie yra susiję su žmogaus teisėmis, ir mūsų nacionalinio saugumo“.

„Kalbant apie Vyriausybę ir premjerės poziciją, šitie projektai buvo derinti ir buvo rastas sutarimas. Turime derinti ir žmogaus teises, ir įsipareigojimus tarptautinius“, – kalbėjo ministrė.

Individualūs sprendimai

Dabar Užsieniečių teisinės padėties įstatyme numatyta, kad karo, nepaprastosios, ekstremaliosios situacijos atveju prieglobsčio prašytojai gali būti sulaikomi iki pusės metų, kol neišnagrinėjamas jų prašymas.

Pasibaigus šešių mėnesių terminui Lietuvos institucijos gali kreiptis į teismą dėl tolesnio neteisėto migranto judėjimo ribojimo. Sulaikymo terminą teismas gali pratęsti iki 18 mėnesių.

Pataisomis ministerija siekia, kad sprendimai, praėjus dabar nustatytam šešių mėnesių migrantų sulaikymo terminui, dėl tolesnio migrantų judėjimo laisvės apribojimo būtų priimami sprendžiant individualiai.

VRM duomenimis, tais atvejais, kai migrantui prieglobstis suteikiamas ir jis gauna leidimą gyventi – judėjimo apribojimai jam netaikomi.

Jeigu migrantui prieglobstis nesuteikiamas, tačiau dar vyksta apskundimo procedūros, o migrantas nekelia jokio pavojaus, kol įsiteisės sprendimas, jam taip pat netaikomas judėjimo ribojimas.

Toks ribojimas būtų netaikomas ir neteisėtiems migrantams, dėl kurių prieglobsčio priimtas neigiamas galutinis sprendimas, bet jie nekelia pavojaus.

Tais atvejais, jeigu yra migranto pasislėpimo ar pabėgimo pavojus, Migracijos departamento arba VSAT sprendimu jis gali būti apgyvendinamas, ribojant judėjimo laisvę iki šešių mėnesių.

Ministerijos teigimu, jeigu yra kitų įstatyme nustatytų sulaikymo pagrindų, pavyzdžiui, grėsmė valstybės saugumui arba sąmoningas piktnaudžiavimas prieglobsčio procedūra, VSAT gali kreiptis į teismą dėl neteisėto migranto sulaikymo ar alternatyvios sulaikymui priemonės taikymo. Teismas migrantus galėtų sulaikyti ne ilgiau kaip 18 mėnesių.

Greitesnė skundų nagrinėjimo procedūra

VRM naujomis įstatymo pataisomis teigia siūlanti ir greitesnę skundų nagrinėjimo procedūrą.

Anot jos, šiuo metu migrantai ikiteismine tvarka (Migracijos departamentui kolegialiam organui, o vėliau –Apygardos administraciniam teismui) gali skųsti tik Migracijos departamento priimtus sprendimus dėl prieglobsčio nesuteikimo, o skundus dėl grąžinimo, išsiuntimo ir uždraudimo atvykti nagrinėja dviejų instancijų teismai – Apygardos administracinis teismas ir Lietuvos vyriausias administracinis teismas.

„Ekstremaliosios situacijos metu siūloma, kad ikiteismine tvarka būtų skundžiami visi minėti sprendimai – t. y. visus skundus nagrinėtų Migracijos departamentas arba VSAT kolegialūs organai bei Apygardos administracinis teismas“, – nurodoma pranešime.

Ministerijos teigimu, taip procedūros sutrumpėtų nuo 148 iki 81 dienos ir greičiau būtų išspręstas klausimas dėl užsieniečio teisinės padėties.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Per parą į Lietuvą neįleista 30 migrantų

confident-noyce

A. Billotaitė: nepaprastoji padėtis Lenkijos pasienyje nesukels nepatogumų gyventojams

confident-noyce

Lietuvoje sulaikyti iš Latvijos pabėgę keturi irakiečiai ir juos gabenęs estas

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau