Vokietijos kancleris Friedrichas Merzas ir Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda vieningai kartoja neturintys indikacijų dėl galimo Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) karių pasitraukimo iš Europos.
„Šiuo metu neturime jokių ženklų, kad JAV iš Europos atitrauks savo karius. Su amerikiečiais, kaip ir anksčiau, bendradarbiaujame glaudžiai tiek politiniame, tiek kariniame lygmenyje. Manome, kad tai nepasikeis. NATO viršūnių susitikime, Hagoje, suformuluosime savo ateities tikslus ir kalbėsime apie tai, kad kartu stiprinsime savo pajėgumus NATO, kartu su JAV“, – ketvirtadienį žurnalistams teigė Vilniuje viešintis F. Merzas.
Antrindamas jam, G. Nausėda akcentavo, kad kartu su Vokietijos kancleriu yra transatlantinio ryšio rėmėjai.
„Mus su kancleriu vienija tai, kad abu esame labai tvirto ir stipraus transatlantinio ryšio rėmėjai. Įsivaizduojame, kad be JAV dalyvavimo, kiltų papildomų iššūkių užtikrinant ir NATO, ir Rytų NATO flango saugumą. Kol kas neturime jokių oficialių indikacijų apie galimą JAV dislokuotų pajėgų mažėjimą Rytų Europoje arba konkrečiai Lietuvoje. Vadovaujamės tik oficialia informacija“, – spaudos konferencijoje kalbėjo šalies vadovas.
ELTA primena, kad sausį Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) lyderiui Donaldui Trumpui grįžus į Baltuosius rūmus, prasidėjo diskusijos apie galimą JAV karių išvedimą iš Europos.
Į prezidento postą po pertraukos sugrįžęs D. Trumpas ne kartą užsiminė, jog Europa turėtų skirti daugiau lėšų gynybai, antraip, pasak D. Trumpo, bus svarstoma apie amerikiečių karių, esančių senajame žemyne, perdislokavimą.
Tiesa, JAV lyderis yra patikinęs, jog laikysis įsipareigojimų Lenkijai ir Lietuvai.
Balandį JAV televizija NBC pranešė neva Pentagonas svarsto galimybę atitraukti apie 10 tūkst. karių iš Rytų Europos. Karių atitraukimas esą paveiktų NATO šalis Rumuniją ir Lenkiją.
Be to, jau kelias savaites kalbama, jog JAV gali pasitraukti iš derybų dėl Rusijos karo prieš Ukrainą nutraukimo. Apie tokį scenarijų ne kartą užsiminė ir JAV prezidentas D. Trumpas. Tokiu atveju atsakomybė dėl taikos užtikrinimo tektų Europai.
Šiuo metu Europoje dislokuota apie 70 tūkst. JAV karių, beveik pusė jų – Vokietijoje. Lietuvoje yra dislokuota JAV rotacinių pajėgų bataliono kovinė grupė.
