Virtualus 2021-ųjų metų G. Petkevičaitės-Bitės kalendorius

AutoriusJPFotoORGANIZATORIŲ

G. Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka parengė virtualų Panevėžio jubiliejinių datų kalendorių 2021-iesiems. Jame rasite gerai žinomas ir mažiau populiarias asmenybes, kilusias iš Panevėžio krašto ar kitaip susijusias su šiuo kraštu. Kalendoriuje patalpintos didesnių įmonių, organizacijų, švietimo įstaigų, Panevėžyje leistų ar leidžiamų periodinių leidinių, svarbesnių istorinių įvykių sukaktys.

Ateinančiais metais bus švenčiamas solidus G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos jubiliejus. 2021-ųjų gruodžio 1 d. sukaks 100 metų, kai Panevėžyje prie „Aido“ kultūros draugijos įkurtas (1921 m.) Centrinio valstybės knygyno Panevėžio skyrius. Tai ir buvo G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos pradžia.

2021 m. bus minimos 160-osios G. Petkevičaitės-Bitės gimimo metinės. Šiai gražiai sukakčiai paminėti bibliotekoje baigiama įrengti senųjų leidinių ir G. Petkevičaitės-Bitės memorialinė ekspozicija „Motulės Bitės aruodai“. Čia bus eksponuojami ne tik retų leidinių fonde saugomi spaudiniai, bet ir iš Panevėžio kraštotyros muziejaus skolinti eksponatai.

Juozo Miltinio palikimo studijų centras rugsėjį minės veiklos 25-metį. Gražus sutapimas, kad tais pačiais metais bus pažymėtas ir vieno iškiliausių Panevėžio dramos teatro aktorių, legendinio režisieriaus Juozo Miltinio mokinio Broniaus Babkausko 100-mečio jubiliejus.

Lapkričio 18 d. sukaks 140 m., kai Paliukuose (Panevėžio r.) gimė žymus Lietuvos skulptorius, „Laisvės“ paminklo autorius, pedagogas, prof. Juozas Zikaras. 1916 m. baigė Peterburgo dailės akademiją. 1919–1929 m. mokytojavo Panevėžio berniukų gimnazijoje ir Mokytojų seminarijoje.

Poetė, žurnalistė Elena Mezginaitė 2021 m. būtų šventusi 80-mečio sukaktį, tačiau jau 15 metų kaip talentingosios kūrėjos nebėra. Liko gausus jos kūrybinis palikimas, eilėraščiai, kai kurie virtę dainomis, pjesės, straipsniai, leidiniai apie Panevėžio miestą ir rajoną. 2020 m. išėjo trečias papildytas poezijos rinkinio „Mano senas drauge…” leidimas, kurį inicijavo G. Petkevičaitės-Bitės biblioteka. Tai didžiausias E. Mezginaitės kūrybos rinkinys.

Šiuo metu gydytojai – mūsų herojai. Panevėžio krašte kitąmet bus minimos iškilių medikų jubiliejinės sukaktys.

2021-aisiais sukaks 160 metų, kai Panevėžio rajono Rimaisų kaime gimė gydytojas chirurgas Teodoras Kuodis (1861–1917). Jo tiriamieji darbai apie gyvo organizmo užšaldymą buvo vieni pirmųjų pasaulyje.

Ateinančiais metais bus minima gydytojo kardiologo, medicinos m. habil. dr. prof. Zigmo Januškevičiaus 110 metų gimimo sukaktis. Nors žymusis kardiologas gimė Tbilisyje 1911 m., beveik visą gyvenimą dirbo Kaune, tačiau jo biografija susijusi ir su Panevėžiu – 1929 m. baigė Panevėžio gimnaziją. Gydytojas aktyviai dirbo Pasaulinėje sveikatos apsaugos organizacijoje. Paskelbė daugiau kaip 450 mokslinių straipsnių. Parašė knygų apie širdies ir kraujagyslių ligas, jų gydymą.

100 metų būtų sukakę gydytojui kardiochirurgui Algimantui Jonui Marcinkevičiui (1921–2014). Nuo 1931 m. jis gyveno Panevėžyje. 1940 m. baigė Panevėžio gimnaziją. Jis – širdies ir kraujagyslių chirurgijos Lietuvoje pradininkas. 1964 m. atliko pirmąsias Lietuvoje atviras širdies operacijas naudodamas hipotermiją ir dirbtinę kraujotaką. 1987 m. vadovavo pirmajai Lietuvoje širdies persodinimo operacijai.

95-eri – iš Dembavos kilusiam chirurgui onkologui Algirdui Kazimierui Jackevičiui (1926–2020). Jis pirmasis Lietuvoje ėmė operuoti ligonius, sergančius plaučių vėžiu.

65-eri sukaks aukščiausios kvalifikacinės kategorijos gydytojui odontologui, burnos, veido ir žandikaulių chirurgui Ričardui Kubiliui (g. 1956). Jis gimė ir mokėsi Panevėžyje. Šiuo metu yra Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Veido ir žandikaulių chirurgijos klinikos vadovas.

Garbingą jubiliejinę sukaktį ateinančiais metais minės panevėžietė, nusipelniusi Lietuvos gydytoja, neonatologijos Lietuvoje pradininkė Liudvika Knizikevičienė (g. 1936).

Daugiau jubiliejinių datų rasite ČIA.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Panevėžio rajono bibliotekas papildys dovanotos knygos

confident-noyce

Bibliotekos siūlo meditacinę biblioterapiją nuo pandemijos nuovargio

confident-noyce

Bibliotekoms papildomai skirta 346 tūkst. eurų knygoms ir kitiems leidiniams įsigyti

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau