Įstatymas draudžia rinkimų dalyviams gauti finansinę paramą iš verslo įmonių, tačiau verslo pinigai rinkimų komitetus subūrusius politikus gali pasiekti per asociacijas, skelbia naujienų portalas 15min.lt.
Visuomeniniai komitetai susiburia tik rinkiminiam periodui ir negali gauti jokios verslo paramos, priešingai nei tuos pačius politikus vienijančios asociacijos, galinčios priimti juridinių asmenų paramą.
Visvaldo Matijošaičio vadovaujamame Kaune septyniolika tarybos narių išrinkti pagal „Vieningo Kauno“ sąrašą.
Bet „Vieningi Kaunai” yra du: rinkimuose triumfavęs visuomeninis komitetas, kuriam verslo parama uždrausta, ir to paties vardo visuomeninė organizacija.
Pasak 15min.lt, V. Matijošaitis naudojasi savo valdomu „Vičiūnų grupės“ įmonių tinklu, kad teiktų didelį finansavimą „Vieningam Kaunui“ – tik ne rinkimus laimėjusiam visuomeniniam komitetui, o tuos pačius žmones vienijančiai asociacijai.
Visuomeninis komitetas „Vieningas Kaunas“ rinkimuose gavo 120 tūkst. eurų fizinių asmenų – paties V. Matijošaičio ir jo politinių bendražygių – aukų. Rinkiminis periodas buvo kur kas dosnesnis asociacijai „Vieningas Kaunas“ – per 2014–2015 metus ji iš viso gavo apie 204 tūkst. eurų, kur kas daugiau nei to paties pavadinimo rinkimų komitetas.
Iš visų 2014–2015 metais gautų asociacijos pajamų, apie 201 tūkst. eurų gauta iš „Vičiūnų grupės“ įmonių. Tai bendrovės „Vičiūnai“, „Amber Food“, „Kauno saulėtekis“, „Plungės kooperatinė prekyba“ ir „Vičiūnų grupė“.
Finansinė parama tęsėsi ir po rinkimų, įmonės „Vičiūnai“ ir „Kauno saulėtekis“ buvo nuolatinės asociacijos rėmėjos. Tačiau po rinkimų verslo parama V. Matijošaičio visuomeninei organizacijai sumenko.
Kauno meras V. Matijošaitis nesutinka su teiginiu, jog tarp asociacijos „Vieningas Kaunas“ ir to paties pavadinimo rinkimų komiteto galima dėti lygybės ženklą. „Jeigu jūs skaitot, kad „Vieningas Kaunas“ yra politinė organizacija – tai užuojauta“, – 15min.lt sakė V. Matijošaitis.
Anot portalo, iš savo verslo imperijos finansuodamas politikus vienijančias asociacijas, V. Matijošaitis veikia ne tik Kaune – visiškai analogiškas modelis pritaikytas ir Plungėje.
Tuo tarpu Vilniuje Artūro Zuoko vadovaujama visuomeninė organizacija „Tėvynės atgimimas ir perspektyva“, laimėjusi 2011 metų savivaldybių rinkimus, verslo paramą gauna nuo 2010 metų. Tarp A.Zuoko organizacijos rėmėjų – ir įmonės, A. Zuoko valdymo metais laimėjusios viešųjų pirkimų konkursus Vilniaus mieste. Jų sunešta parama naudojama ne tik renginių organizavimui ar politinei reklamai, bet ir, pvz., atlyginimams, keliaujantiems tiesiai į politikų kišenes.
2015 metų savivaldos rinkimuose „TAIP“ nedalyvavo. A. Zuokas į rinkimus ėjo jau kaip politinės partijos, Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) vėliavnešys. Bet asociacija „TAIP“ bent dalį verslo suneštų pinigų naudojo ir politinei veiklai – agitacijai per žiniasklaidą.
Visuomeninė organizacija nurodo mokėjusi „Lietuvos rytui“ už politinę reklamą, šios sąnaudos papildomai apmokestintos pelno mokesčiu, nes buvo pripažintos paramos panaudojimu ne pagal paskirtį.