„Versli Lietuva“: Lietuvos eksportas šiemet gali smukti apie ketvirtadalį

„Versli Lietuva“: Lietuvos eksportas šiemet gali smukti apie ketvirtadalį

Erika ALONDERYTĖ (BNS) / Freepik.com nuotr.

Dėl koronaviruso protrūkio Lietuvos gamintojų produkcijos eksportas šiemet gali smukti apie 17 proc., paslaugų – apie 25 proc., prognozuoja eksporto skatinimo agentūra „Versli Lietuva“.

Agentūros ekspertų teigimu, nuosmukis gali būti ir didesnis, jei karantinas užsitęs. Tuo metu ekonomikos skatinimo priemonės gali nuosmukį sušvelninti.

„Mūsų klientai, šalys, kurios pagrindinės eksporto rinkos, jos irgi turi suvaldyti situaciją. Tas ypač  aktualu turizmo sektoriui, nes jei prekių judėjimas ir yra leidžiamas, žmonių judėjimas yra apribotas ir tai labai kerta per turizmo sektorių“, – spaudos konferencijoje sakė „Verslios Lietuvos“ tyrimų ir analizės skyriaus vadovas Vadimas Ivanovas.

BIC

Pasak jo, optimistiniu atveju, jei ES ekonomika šiemet vidutiniškai susitrauks 1 proc., lietuviškos kilmės prekių eksportas smuktų 2 proc., arba beveik 300 mln. eurų. Paslaugų sektoriaus nuosmukis galėtų būti apie 10 proc., arba 1 mlrd. eurų.

„Grįžtume maždaug į 2018 metų eksporto lygį, prarastume dvejų metų įdirbį eksporto plėtroje“, – sakė V. Ivanovas.

ES ekonomikai 2020 metais, palyginti su 2019 metais, smukus 5-6 proc., lietuviškų prekių eksportas sumažėtų apie 17 proc., arba 2,5 mlrd. eurų, o paslaugų – 25 proc., arba beveik 3 mlrd. eurų.

„Grįžtume maždaug į 2017 metų lygį vidutiniškai, prarastume trijų metų vertes“, – sakė V. Ivanovas.

Anot jo, prognozuojant eksporto apimtis, nėra vertinamas skatinimo priemonių poveikis, nes neaišku, kaip kitos šalys skatins ekonomikas.

Pasak V. Ivanovo, labiausiai turėtų smuki kelionių paslaugos, atvykstamasis turizmas.

„Su turizmu problema ta, kad nepakanka susitvarkyt šalies viduje, svarbu, kad ir kitos šalys suvaldytų protrūkį“, – teigė jis.

Tarp gamybos sektorių didžiausias eksporto nuosmukis tikėtinas tekstilės, drabužių, maisto, baldų pramonėje, o mažiausias – inžinerijos pramonėje, tarp paslaugų – užsakomojoje gamyboje, IT ir telekomunikacijų bei transporto sektoriuje.

„Versli Lietuva“ prognozuoja, kad prekių eksportas šiemet labiausiai mažės į Italiją, Vokietiją, Jungtinę Karalystę, Švediją, Belgiją, o paslaugų – į Baltarusiją, Rusiją, Vokietiją, Italiją ir JK.

AIK

Kraujo labaratorija

NKC

JUKmedia

Lazy Monkey

Tattoo

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.