8.6 C
Panevėžys
Antradienis, 30 gegužės, 2023

Velžiečiai toliau kovoja pieš bioreaktoriaus statybas: jiems padeda Panevėžio rajono valdžia

Autoriusraimonda mikučionytėFotoživilė večiorkutė
Susitikimo akimirka.

Panevėžio rajono Velžio seniūnijos bendruomenė pasakė griežtą „ne“ Žemės ūkio bendrijos „Ekoternum“ užmojui pradėti biodujų gamybą Panevėžio rajone, Velželio kaime.

Taikūs nebuvo

Trečiadienio vakarą Velžio seniūnijos salė vos sutalpino per 200 nepatenkintų gyventojų, kurie nebuvo taikiai nusiteikę išklausyti nei ŽŪB „Ekoternum“ akcininko Gedimino Meškausko, nei būsimo statinio projekto vadovo. Susitikimo metu nebuvo išklausyta ir informacija apie galimą poveikį aplinkai.

Priminsime, kad 2022 metų pabaigoje, Panevėžio rajono savivaldybės tinklalapyje buvo paskelbta informacija, kad Aplinkos apsaugos agentūra gavo MB „Euta“ parengtą ŽŪB „Ekoternum“ planuojamos ūkinės veiklos – biodujų gamybos (bioreaktoriaus statybai) Panevėžio rajone, Velžio seniūnijos Liūdynės kaime – informacija atrankai dėl poveikio aplinkai vertinimo.

Susitikimo akimirka.

Surinktus parašus įteikė politikams

Su šios veiklos vykdymu nurodytoje vietoje kategoriškai nesutinka Velžio seniūnijos bendruomenės, kurios ir pradėjo rinkti gyventojų parašus. Iš viso Velžyje, Liūdynėje, Staniūnuose, Velželyje, Vyčiuose buvo surinkti 1 395 parašai, kurie šiandien Panevėžio rajono Tarybos posėdyje buvo įteikti Panevėžio rajono merui Povilui Žaguniui.

Pasiūlė perkelti į Limeikius

Trečiadienį Velžyje vykusiame susirinkime-susitikime, vos pradėjus kalbėti apie bioreaktoriaus statybas ŽŪB „Ekoternum“ akcininkui G. Meškauskui, kuris prisipažino, jog akcininkų tapo visai neseniai ir kalbės už bendrovės vadovą Donatą Jurkonį, esą jis atvykti negalėjo.

„Esu panevėžietis, o mano tėviškė – Limeikiai“, – pradėjo projekto pristatymą akcininkas ir bandė paaiškint, kodėl biodųjų gamybai pasirinktas Velželio kaimas, bet paaiškinimo velžiečiai nepriėmė ir jam buvo pasiūlyta bioreaktorių statyti jo tėviškėje Limeikiuose.

G. Meškauskui pabandžius įrodyti, kad biodųjų gamybai bus naudojamas ne mėšlas, o šiaudai ir kukurūzų silosas, susirinkimo dalyviai nusistebėjo, jog iš kur gaus silosą: „Aplinkui nėra kukurūzų augintojų, o ir nereikalingi šiaudai nesimėto. Ūkininkai šiaudus naudoja savo reikmėms.“

G. Meškauskas.

Nustelbė prieštaraujančių balsai

ŽŪB „Ekoternum“ akcininkui nepavyko įrodyti, kad biodųjų gamybos statinys nekenks aplinkai ir bus ekologiškas.

„Tai pirmas toks bioreaktorius Pabaltijo šalyse ir biodųjų gamyba nebus kenksminga. Tai bus technologiškai tvarus statinys, kuris nekenks aplinkai, gyventojams ir neskleis nemalonaus kvapo“, – bandė įrodinėti G. Meškauskas, bet jo balsą nustelbdavo nepatenkintų būsimuoju statiniu Velžio seniūnijos gyventojų prieštaravimai.

Susitikimo akimirka.

Džiaugėsi aktyviais velžiečiais neilgai

Pabandžius projektą teigiamai pristatyti būsimojo statinio projekto vadovui, kuris pasidžiaugė aktyviais Velžio seniūnijos gyventojais.

„Šaunuoliai esate, kad išreiškėte savo poziciją ir netylite. Esu projekto vadovas iš Marijampolės ir projektavau ne vieną panašų statinį, koks bus statomas pasirinktoje vietoje. Statinys bus ekologiškas ir saugus – nekenksmingas. Galite tuo įsitikinti, nes panašų statinį – iš atliekų išgaunamos biodujos – projektavau Panevėžio regioniniame atliekų centre“, – bandė sėkmę projekto vadovas, tačiau ir jam nepavyko įtikinti, esą tvariu statiniu, velžiečių.

J. Gedzevičius.

Visos tiesos nesako

Netoli būsimo bioreaktoriaus, už 150 metrų, ūkį turintis Jaunius Gedzevičius pažėrė itin daug kritikos ketinama statyti statiniui.

„Toks bioreaktorius nėra saugus statinys, o ŽŪB „Ekoternum“ atstovai nesako visos tiesos. Niekas nekalba apie tai, kaip keisis apsaugos zoną, kai pradės veikti bioreaktorius ir išgautas biometanas bus tiekiamas į magistralinį gamtinių dujų tinklą. Tuomet apsaugos zoną plėsis ir nebebus 100 metrų, kaip nurodoma dabartinėje informacijoje. Be to, labai įdomiai vyko atrankos duomenys poveikio aplinkai įvertinti. Visi duomenys gauti tuomet, kai nevyksta veikla. Todėl jie nėra tikslūs. Be to, projektuotojai nekalba apie tai, kiek šalia esančio tokio objekto nuvertės nekilnojamas turtas, o turintieji žemės sklypus Velželyje, statybų nenorės pradėti dėl užterštumo, nemalonių kvapų, intensyvaus sunkiasvorio transporto eismo“, – vardijo bioreaktoriau blogybes J. Gedzevičius.

Susitikimo akimirka.

Nemalonūs kvapai skleisis

Velželio gyventojui pritarė ir velžietis Remigijus Kirklys.

„Biodujų gamybos statinius stačiau Olandijoje, Danijoje. Nė vieno nebuvo tokio, nors tose šalyse technologijos aukštesnio lygio, kuris neskleistų nemalonaus kvapo. Iš visų jų sklido kvapai, kurių neįmanoma suvaldyti. Sakoma, jog kvapams ir oro užterštumui nustatytos normos ir jos biodujų gamybos procese neviršys normų. Tačiau orą pagadinus, kvapas irgi neviršija normų, bet  jis nemalonus“, – sakė Remigijus, o jo teiginys salėje sukėlė juoką.

P. Žagunis.

Padės velžiečiams kovoti

Trečiadienio vakarą vykę debatai tarp velžiečių ir bioreaktoriaus statytojų baigėsi balsavimu, kuris parodė – diskusijas reikia baigti. Galutinį tašką susitikime padėjo Panevėžio rajono meras Povilas Žagunis, kuris perskaitė ištrauką iš Velžio seniūnijų bendruomenių parašų rinkimo rašto.

„Velžio seniūnijos bendruomenės kategoriškai nesutinka ir visais įmanomais būdais kovos, kad ši biodujų jėgainė nebūtų statoma numatytoje vietoje. Jei reikės, kovai prieš tokių jėgainių statybas šalia gyvenviečių, telksime visas Lietuvos kaimo bendruomenes. Tokiems statiniams turi būti parenkamos vietos, nutolusios nuo gyvenamų teritorijų ženkliai didesniais atstumais, ir nė viena Lietuvos bendruomenė neturi tapti verslo, prisidengiančio „žaliosios energijos“ arba „komposto“ projektų įkaitais“, – skaitė meras ir tvirtino, kad Velžio seniūnijos bendruomenei kovoje padės ir, kol procesas nebus skaidrus, jokie leidimai statyboms nebus išduoti.

T. Tomilinas.

Kovoti bus lengviau

Susitikime dalyvavęs Seimo narys Tomas Tomilinas pareiškė, kad Velžio gyventojai parodė, kas yra pilietiškumas ir kaip kovoti už savo gyvenimo aplinkos kokybę.

„Abejotinos reputacijos verslininkai vos ne su mažąja bendrija nutarė Velžyje investuoti milijonus Europos Sąjungos pinigų ir pastatyti Lietuvoje dar nematytą bioreaktorių prie pat gyvenamųjų namų. Įsteigę ŽŪB „Ekoternum“, verslininkai būsimo bioreaktoriaus statybai parinko visiškai netinkamą vietą ir neabejotinai sulauks Panevėžio rajono savivaldybės tarybos narių ir Savialdybės administracijos veto dėl poveikio aplinkai vertinimo“, – pareiškė parlamentaras ir mano, kad turint tokį palaikymą, velžiečiams kovoti bus lengviau.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Velžyje vyko folklorinių šokių varžytuvės „Patrepsynė“

confident-noyce

Gera žinia ir Velžio gyventojams: į gyvenvietę važiuos 11-ojo autobuso maršrutas

confident-noyce

Velžyje įrengtas naujas kelio ženklas saugo nuo eismo įvykių

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau