Vėl nerasta nacionalinio mecenato, du rėmėjai įvertinti savivaldybės lygiu

AutoriusBNSFotoTV3.LT

Ketvirtus metus neatsirado kandidato į nacionalinio mecenato vardą, dviem kultūros rėmėjams siūloma suteikti Vilniaus miesto savivaldybės mecenatų titulus.

Mecenavimo taryba, įvertinusi visus teikimus, siūlo sostinės savivaldybės tarybai mecenatų vardus suteikti išeivijos lietuviui kolekcininkui Henriui Lazarui Gaidžiui ir verslininko Gedimino Vaitiekūno įkurtai viešajai įstaigai „GV muziejus“, pranešė Kultūros ministerija.

Baltimorės lietuvių namų-muziejaus kuratorius H. L. Gaidis Lietuvos nacionaliniam muziejui padovanojo beveik 359 tūkst. eurų vertės kolekciją. Ją sudaro daugiau kaip pusę amžiaus kauptas karinės ginkluotės, mundiruotės, kariuomenės atributų, archyvinių ir rašytinių šaltinių rinkinys.

„GV muziejus“ skyrė 330 tūkst. eurų paramą Vilniaus universiteto fondui.

Vilniaus universiteto fondas mecenuojamuoju projektu pripažintas dar 2019 metais. Jo misija – užtikrinti Vilniaus universiteto, kaip nacionalinio mokslo ir kultūros židinio, pasaulinį konkurencingumą. Fondo lėšomis finansuojamos talentingiausių studentų studijos ir steigiamos stipendijos, remiami aukščiausios kokybės moksliniai tyrimai, globalius poreikius atitinkančios studijų programos, finansuojamos gabiausių studentų ir mokslininkų stažuotės, siekiama pritraukti geriausius užsienio dėstytojus ir tyrėjus, skatinti kitus didelę pridėtinę vertę kuriančius projektus.

Pagal Mecenavimo įstatymą, savivaldybės mecenato vardas suteikiamas asmeniui, skyrusiam ne mažiau kaip 250 tūkst. eurų dydžio paramą mecenuojamam projektui įgyvendinti, kai savivaldybė turi daugiau kaip 25 tūkst. nuolatinių gyventojų. Jei savivaldybė mažesnė, mecenato vardas suteikiamas asmeniui, skyrusiam ne mažiau kaip 150 tūkst. eurų dydžio paramą.

Tuo metu nacionalinio mecenato vardas suteikiamas asmeniui, sveikatos priežiūros, kultūros ir meno, paveldo, mokslo, visuomenės gerovės, sporto ar švietimo sričių projektą parėmusiam ne mažiau kaip vieno 1 mln. eurų.

Per ketverius įstatymo galiojimo metus šis vardas kol kas suteiktas vieninteliam asmeniui –  bendrovės „Teltonika“ steigėjui ir savininkui Arvydui Paukščiui už paramą atstatant Balbieriškio Švč. Mergelės Marijos Rožančinės bažnyčią.

Mecenatų vardai įrašomi į Mecenatų knygą, ji pildoma ir saugoma Valdovų rūmuose Vilniuje.

Kultūros politikai ne kartą yra svarstę, kad reikėtų keisti galiojančią mecenavimo tvarką, nes ji neskatina mecenatystės.

Rugpjūtį Kultūros ministerija parengė įstatymo pataisas, kuriose siūloma įteisinti naują mecenatų kategoriją – bendruomenės mecenatus. Šis vardas būtų suteikiamas asmeniui, kurio bendra paramos suma per vienus metus būtų ne mažesnė kaip 50 tūkst. eurų.

Taip pat numatoma papildyti sričių, kuriose gali būti įgyvendinami mecenuojamieji projektai, sąrašą, į jį įtraukiant pilietinės visuomenės stiprinimą. Tačiau projektas kol kas nesvarstytas nei Vyriausybėje, nei Seime.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Pasirašytas išminavimo koalicijos memorandumas, juo įgalinamas fondas, pirkimai

confident-noyce

Krašto apsaugos ministeriją palieka viceministras Ž. Tomkus

confident-noyce

Susisiekimo ministerijos įmonių grąža valstybės biudžetui už 2023 m. – 261 mln. eurų

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau