Siekiant, jog mažieji panevėžiečiai įdomiai, įvairiapusiškai bei turiningai praleistų laisvalaikį, jau eilę metų Panevėžio miesto savivaldybės viešoji biblioteka organizuoja nemokamas vasaros stovyklas.
Šiemet penkių vasaros stovyklų, veikusių „Žiburėlio“, „Židinio“, Šiaurinėje, Smėlynės bibliotekose bei Vaikų literatūros skyriuje „Žalioji pelėda“, veiklai iš Panevėžio miesto savivaldybės „Vaikų socializacijos rėmimo programos“ buvo skirta 250 eurų suma. Dėl tokio menko finansavimo, visų stovyklų, išskyrus „Žaliąją pelėdą“, trukmė buvo sutrumpinta iki dviejų savaičių. Nepaisant to, per visą vasarą penkiose bibliotekose apsilankė daugiau nei 180 vaikų, spėjusių nemažai sužinoti, išmokti, nuveikti, patirti. Norime pasidalinti, ką gi kiekvienoje bibliotekoje nuveikė mažieji panevėžiečiai.
Vaikų literatūros skyriuje „Žalioji pelėda“ vaikai išmoko aplikacijos, kutų gamybos, vitražo meno, ir netgi animacijos kūrimo paslapčių. Stovyklautojai susipažino su populiarios knygos vaikams „Kakės Makės“ autore Lina Žutaute, animatoriais, režisieriais Valentu ir Jūrate Aškiniais, tautodailininke Lidija Dailidėniene.
Čia taip pat vyko edukaciniai susitikimai su visuomenės sveikatos biuro atstove, priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyriausiąja specialiste, Lietuvos aklųjų bibliotekos Panevėžio filialo darbuotoja. Į svečius atvyko teatras „Avilys“ su edukaciniu spektakliu „Ėduoniukas ir Bakteriukas“ apie du trolius, kurie apsigyvena berniuko burnoje ir mėgaujasi nerūpestingu gyvenimu, nes burnos šeimininkas dantų nevalo, valgo daug saldumynų… Daugeliui įsiminė buvusio skaitytojo Tado Kaunelio vizitas, kurio metu, pasitelkus droną, biblioteka buvo fotografuojama ir filmuojama iš paukščio skrydžio, o vėliau sukurtas filmukas. Vaikai turėjo galimybę ir šiek tiek pakeliauti.
Apsilankė Skaistakalnio parke įsikūrusiame nuotykių parke „Orangutanas“, kur laipiojo medžiuose įrengtomis laipynėmis, šokinėjo ant batuto. Susipažinti su senoviniu lino apdirbimu menu vyko į Upytėje įsikūrusį Linų muziejų. Panevėžio gamtos mokykloje apžiūrėjo mini zoologijos sodo gyventojus.
Šiaurinėje bibliotekoje mažieji panevėžiečiai atostogas leido „Jaunųjų kūrėjų stovykloje“. Toks pavadinimas suteiktas ne atsitiktinai. Čia kone kasdien vyko kūrybiniai užsiėmimai ir rankdarbiai: vaikai darė aplikaciją iš popieriaus skiaučių, panaudodami gamtines medžiagas kūrė atvirukus, iš laikraščių pynė knygos viršelį, papjė-mašė technika gamino pasakų veikėjų kaukes, ir net mokėsi piešti… iliuzijas! Mažiesiems taip pat buvo organizuotos judrių žaidimų, sporto dienos bei smagios orientacinės varžybos – „Lobių paieška“.
Edukacinės popietės metu naudingus patarimus, kaip įveikti savo baimę, dalijo socialinė pedagogė Aaušra Lukoševičiūtė. Dar viena pažintinė popietė buvo skirta aplinkosaugai. Jos metu stovyklautojai žiūrėjo pažintinius filmukus, per žaidimus ir praktines užduotis mokėsi rūšiuoti įvairias buitines atliekas.
„Židinio“ bibliotekos vasaros stovykla taip pat turėjo teminį pavadinimą – „Žinių magijos pėdsakais“. Kadangi susirinko daug įvairaus amžiaus, interesų vaikų, vykusi veikla buvo labai įvairiapusiška. Stovyklautojai vyko į keletą įdomių ekskursijų: aplankė unikalų, vienintelį Baltijos šalyse Miežiškiuose esantį Kalėdinių žaisliukų muziejų, susipažinti su įvairių lėlių valdymo technika, gamyba, teatro istorija keliavo į „Lėlių vežimo teatrą“.
Veikusiose kūrybinėse dirbtuvėse vaikai darė aplikacijas iš plėšyto popieriaus, gamino vardinius šaukštelius, mokėsi iš vienkartinių servetėlių išlankstyti leliją. Mažiesiems įsiminė „saldi diena“ bibliotekoje, kurios metu visi draugiškai gamino tortą. Čia taip pat organizuoti šauniausiojo bei talentingiausiojo stovyklautojo rinkimai, filmo „Ledo karalienė 2“ peržiūra bei edukacija apie kultūringą elgesį prie stalo, kurios metu vaikai mokėsi, kaip serviruoti ir naudotis stalo įrankiais taip, kad niekada netektų raudonuoti.
Smėlynės biblioteką galima tituluoti linksmiausia, vaikų kasdienybei suteikusią vis naujų spalvų, stovyklą. Atidarymo šventės metu, bibliotekininkės nudžiugino vaikus cukraus vata ir milžiniškų muilo burbulų pūtimo atrakcija. Nemažą laiko dalį vaikai praleido kūrybinėse dirbtuvėse: gamino įvairius papuošalus iš modelino, iš laikraščio skiaučių pynė pintines, gamino medžiagines gėles-sages, darė aplikacijas, iš antrinių žaliavų kūrė drabužius, kuriuos vėliau dar ir pademonstravo, spalvino mandalas, vaidino etiudus, specialiais dažais, skirtais piešti ant odos, margino vieni kitiems veidus ir rankas, taip tapdami mistiniais knygų ar filmų herojais, ir ne tik…
Čia taip pat vyko Joninių paminėjimas, trimačio modeliavimo užsiėmimai, stalo žaidimų, sporto popietės. Uždarymo renginyje vyko karaokė vakarėlis, visi vaišinosi pačių stovyklautojų iš vaflių, juodųjų serbentų uogienės ir „Rududu“ pagamintais tortais.
„Žiburėlio“ bibliotekoje vaikai atostogų dienas taip pat leido kūrybingai. Jų laukė įvairios kruopštumo, kūrybinių idėjų ir sprendimų pareikalavusios užduotys: laivų iš buitinių atliekų gamyba, rėmelių smagioms gyvenimo akimirkoms patalpinti kūrimas, stovyklautojų kepuraičių darymas… Nukeliavę į Kraštotyros muziejų mažieji dalyvavo „Rankų darbo popierius“ edukacinėje programoje, kurioje išgirdo popieriaus atsiradimo priešistorę, sužinojo apie popieriaus gamybos procesą bei gamtos saugojimo svarbą, išbandė senovinį metodą ir priemones, reikalingas unikaliam popieriaus lakštui pasigaminti.
Visi vaikai stovyklų uždarymo metu gavo ne tik padėkas, diplomus, bet ir labdaros ir paramos fondo „Švieskime vaikus“ dovanotas R. Baltrušytės knygas „Kalvėnų miesto paslaptis“.
Tariame didelį ačiū savanoriams, padėjusiems bibliotekininkėms organizuoti užsiėmimus. Tai – socialinė pedagogė, kūrybiškumo lavinimo studijos „Deimančiukai“ vadovė Aušra Lukoševičiūtė, Panevėžio turizmo ir informacijos centro direktorė Daiva Tankūnaitė, Panevėžio dailės mokyklos mokytoja Rima Keršienė, treneris Gintautas Vasiliauskas, Šiaurinės bibliotekos skaitytoja Aistė. Šių žmonių dėka galėjome pasiūlyti įdomesnę veiklą.
„Žaliosios pelėdos“ kolektyvo ir stovyklautojų vardu, dėkojame „Čili picos“ atstovei Viktorijai, dovanojusiai šeimynines picas uždarymo šventei, taip pat stovyklautojo Vytauto mamai Irmai, atvežusiai vaikams dėžę obuolių ir obuolių sulčių.
Primename, jog ne tik vasarą, bet ištisus metus Panevėžio miesto savivaldybės viešoji biblioteka kviečia užsukti į svečius. Čia linksmų, judrių kūrybinės saviraiškos mėgėjų laukia aktyvus laisvalaikio praleidimas.