Vaikų raidos centras paslaugas teikia visiems Panevėžio regiono vaikams

Vaikų raidos centras paslaugas teikia visiems Panevėžio regiono vaikams

Raimonda MIKUČIONYTĖ / Rimvydo ANČEREVIČIAUS nuotr.

Respublikinės Panevėžio ligoninės Vaikų raidos centras, įsikūręs Smėlynės g. 38, veiklą pradėjo kovo mėnesio pradžioje. Tačiau dėl paskelbto karantino, socialinė sveikatos įstaiga pristatoma tik dabar. Įstaigoje dirba ir paslaugas teikia 25 darbuotojai.

Iki 18 metų

BIC

Vaikų raidos centro vadovas bei vaikų ir paauglių psichiatras Mindaugas Gurevičius, pristatęs socialinę įstaigą, teigė, kad tai ne naujiena.

„Nors paslaugos teikiamos jau ilgą laiką, įstaiga, kuri teikia psichologinę pagalbą vaikams ir paaugliams iki 18 metų, turintiems raidos sutrikimus, po reorganizacijos įsikūrė po vienu stogu. Čia teikiamos ankstyvosios raidos, reabilitacijos paslaugos vaikams iki 7 metų amžiaus. Jeigu problemos vaikams tęsiasi ir vaikų bei paauglių reikia psichiatro, psichologo pagalbos, įstaigoje veikia vaikų psichiatrijos dienos stacionaras. Tuomet paslaugos teikiamos nuo 7 iki 18 metų“, – pristatė įstaigą M. Gurevičius.

M. Gurevičius.

Ir mažiems, ir didesniems

Paprašius pristatyti daugiau Vaikų raidos centro teikiamų paslaugų, socialinės įstaigos vadovas M. Gurevičius paaiškino:

„Teikiamos įvairios paslaugos. Mažesniems vaikams prasideda nuo ankstyvosios raidos specialistų paslaugų. Su vaikais dirba visa komanda: ankstyvosios raidos gydytojas, psichologai, logopedai, ergo terapeutai, masažuotojai, kineziterapeutai. Visos šios paslaugos teikiamos vaikams, kurie turi raidos sutrikimų. Pavyzdžiui, šeimos gydytojas įtaria, kad vaikui sutrikęs raumenų tonusas ir mato riziką kokiam nors raidos sutrikimui išsivystyti. Toks vaikas siunčiamas konsultacijai pas raidos pediatrą ir sprendžiama, ar reikalingos kitos intervencijos.“

Raidos sutrikimai – įvairūs 

Pasak įstaigos vadovo, jei nustatomi raidos sutrikimai, tėvams patariama, kokius stebėjimus atlikti.

„Nuo stebėjimų priklauso, kokius žingsnius tėvai privalo toliau daryti. Raidos sutrikimai – įvairūs. Pagrindinis – mišrus raidos sutrikimas. Tai ir autizmas, ir aktyvaus dėmesio, emocijų, elgesio, nerimo sutrikimai. Dirba du vaikų psichiatrai, dvi gydytojos raidos pediatrės ir visa komanda kitų specialistų. Su visais specialistais, administracijos darbuotojais, įstaigoje dirba 25 žmonės“, – pristatė Vaikų raidos centro kolektyvą M. Gurevičius ir teigė, kad lankytojų sulaukia daug.

Viskas vienoje vietoje

Vaikų raidos centre paslaugos teikiamos viso Panevėžio regiono – Panevėžio, Kupiškio, Pasvalio, Biržų, Rokiškio rajonų vaikams ir paaugliams.

„Tai yra regioninis Vaikų raidos centras. Žinoma, nemažai paslaugų teikiame panevėžiečiams, nes Vaikų dienos psichiatrijos stacionare užsiėmimus būtina lankyti kiekvieną dieną ir iš kitų Panevėžio regiono miestų nelabai privažinėsi“, – aiškino M. Gurevičius ir teigė, kad ir anksčiau šios paslaugos buvo teikiamos:

„Įvyko reorganizacija ir visos šios paslaugos sutelktos vienoje vietoje. Vaikų raidos centro paslaugos tobulinamos – jos teikiamos įvairesnės. Mūsų įstaiga yra Respublikinės Panevėžio ligoninės Konsultacijų poliklinikos padalinys.“

Sutrikimų įvairovė

Kadangi Vaikų raidos centro vadovas M. Gurevičius yra vaikų ir paauglių psichiatras, teiraujamės, su kokiomis problemomis į įstaigą ateina paaugliai.

„Mažieji vaikai dažniausiai tėvų atvedami dėl elgesio sutrikimų ar pakitimų. Mokyklinio amžiaus vaikai – dėl hiperaktyvumo, dėl nerimo sutrikimų, dėl fobijų ir baimių. Šios problemos susijusios su mokykla. Paaugliams stipriau pasireiškia nerimas, nuotaikų sutrikimai, depresija. Išsivysto baimės ir vengiama lankyti mokyklą, kyla nenoras bendrauti su kitais. Paaugliai net pradeda žaloti save“, – vardijo sutrikimus medikas.

Karantinas pagilino bėdas

Pasak Vaikų raidos centro vadovo, karantinas išryškino ir pagilino psichologines problemas.

„Vaikai, kurie turi raidos sutrikimą ar sunkumą, dalyvavo užsiėmimuose įvairioje aplinkoje, specialistai teikė reikalingą pagalbą. Per karantiną visa tai nutrūko. Vaikui, kuris turi raidos sutrikimą, pagalba teikiama ne vieną mėnesį, o štai karantinas staigiai viską nutraukė ir vaikas tiesiog iškrito iš visų veiklų. Jis uždaromas namuose. Todėl sušvelnėjus karantinui jaučiamas lankytojų pagyvėjimas. Iš jų elgesio suprantame, kad jie – sutrikę ir kai kuriems jau reikalingi medikamentai“, – pristatė karantino poveikį M. Gurevičius ir sakė, kad į Vaikų raidos centrą patekti nesudėtinga – reikia turi siuntimą iš šeimos gydytojo arba specialisto.

AIK

Apollo

Tevyne

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.