-2.1 C
Panevėžys
Trečiadienis, 24 balandžio, 2024

Vaikų ligoninėje kaulų čiulpų transplantacija atlikta šimtajam pacientui

Vaikų ligoninės, VUL Santariškių klinikų filialo Vaikų onkohematologijos centre, kuriame jau penkiolika metų atliekamos kaulų čiulpų transplantacijos Lietuvos vaikams, alogeninį kaulų čiulpų persodinimą patyrė šimtasis pacientas.

Pasak Vaikų onkohematologijos centro vadovės dr. Jelenos Rascon, nuo pat Kaulų čiulpų transplantacijos poskyrio įkūrimo dienos Vaikų ligoninės specialistai, bendradarbiaudami su kolegomis užsienyje ir stengdamiesi neatsilikti nuo Europos ir JAV centrų taikomos praktikos, laikydamiesi pažangių gydymo protokolų, šiandien yra pasiekę gerų, pasaulinius standartus atitinkančių rezultatų. Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, pasveiksta daugiau nei 80 proc. nuo onkohematologinių ligų gydomų vaikų.

Alogeninės kaulų čiulpų transplantacijos atliekamos radus vaikui tinkamą giminingą ar negiminingą donorą ar panaudojus virkštelės kraują. Dr. J. Rascon teigimu, donoro paieška vykdoma ir Lietuvos negiminingų kaulų čiulpų donorų registre, kuriame yra per 10 000 donorų, ir pasaulio registruose, kuriame sukaupta per 16 mln. donorų gyvybinė medžiaga.

Be šimto alogeninių kaulų čiulpų transplantacijų šiame centre atlikta ir 90 autologinių transplantacijų, kada persodinamos paties mažojo paciento ląstelės.

„Vaikų ir suaugusiųjų onkohematologinės ligos ir jų gydymas gerokai skiriasi, – sako gydytoja onkohematologė dr. J. Rascon, – vaikams daug dažniau prireikia sudėtingesnėmis, pavojingesnėmis laikomų alogeninių transplantacijų, tačiau be jų vaikai neturėtų nė menkiausios galimybės išgyventi.“

Dėl pagerėjusios diagnostikos, pastarąjį dešimtmetį įdiegtų molekulinių, genetinių tyrimų, pagerėjusio aprūpinimo pažangiais vaistais, kiekvieno paciento gydymas tampa maksimaliai individualizuotas. „Kiekvienam vaikui yra nustatomas jo ligos genetinis atspaudas ir pagal tai parenkamas gydymas, kad kuo efektyviau būtų sunaikintas navikas, o gydymas sukeltų kuo mažiau vėlesnių komplikacijų, – aiškina dr. J. Rascon. – Skirtingai nei suaugusiesiems vaikams alogeninę transplantacija tenka atlikti ir sergant nepiktybinėmis kraujo ligomis – imunodeficitais, metabolinėmis, įgimtomis kraujo ligomis. Be transplantacijos šios ligos būtų mirtinos“.

Vaikų onkohematologinių ligų gydymas yra didžiulė, brangi investicija į žmogaus normalų ir produktyvų gyvenimą ateityje, prilygstantį sveiko, niekada šia liga nesirgusio žmogaus gyvenimui.

Per penkiolika metų Vaikų ligoninės gydytojų onkohematologų komanda sukaupė tiek žinių ir patirties, kad šiandien jų teikiamomis paslaugomis naudojasi ne tik Lietuvos, bet ir Latvijos gyventojai. Pernai metais kaulų čiulpų transplantacija atlikta penkiems kaimyninės šalies vaikams.

Itin svarbu, kad kaulų čiulpų transplantacijos, kurių per metus padaroma apie 20, vaikams atliekamos viename centre – nedidelei šaliai tai naudinga ir racionalu, gaunamas maksimalus į šią sritį investuotų lėšų rezultatas.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

SAM: cezario operacijos galės būti atliekamos nėščiųjų pageidavimu

confident-noyce

Respublikinėje Panevėžio ligoninėje atlikta inovatyvi operacija

confident-noyce

Santaros klinikose pirmąkart atliktos operacijos transliuojant vaizdą medikams Ispanijoje

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau