1 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 26 lapkričio, 2020

Vaiko teisių apsaugos specialistai vaikus saugo ištisą parą

AutoriusSAMANTA ILONYTĖFotoJP, FREEPIK.COM, BNS

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba kasdien gauna kelias dešimtis pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus. Į krizę patekusiems vaikams pagalba yra teikiama ištisą parą, visas savaitės dienas. Daugiausia iškvietimų į įvykio vietas būna naktimis ir savaitgaliais. Tarnybos teritorinių skyrių specialistai-budėtojai, dirbantys vakarais, nakties metu bei savaitgaliais yra pasiruošę reaguoti iš karto, kai tik gauna pranešimą. Šio straipsnio autorė kartu su vaiko teisių gynėjais dalyvavo viename naktiniame budėjime Panevėžyje. Pristatome ką ir kaip veikia budėtojai, gavę pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimą.

Nukeliauti iki įvykio vietos – valanda

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Panevėžio apskrities vaiko teisių skyriaus budėtojos Kristina Yčienė ir Regina Stripeikytė pasakoja, kad pagrindinė jų darbo priemonė – telefonas. Būtent juo budėtojos sulaukia užduoties – kas įvyko, kur privalu nuvykti. Tokius pranešimus budėtojoms atsiunčia Vilniuje dirbantys Vaiko teisių apsaugos tarnybos koordinatoriai, sulaukiantys policijos pranešimų iš visos Lietuvos apie įvykius, kuriuose yra nepilnamečių asmenų.

„Sureaguoti ir nuvykti į įvykio vietą privalome kaip galima skubiau, ypatingai, jeigu turime duomenų apie galimą smurto atvejį. Į įvykius nuvykstame per vieną valandą visoje Panevėžio apskrityje“, – apie budėtojos darbą pasakojo Kristina Yčienė.

Vaiko teisių specialistai – vaikų gynėjai

Nuo 2018-ųjų liepos mėnesio Panevėžio apskrities vaiko teisių apsaugos skyriuje budėtoja dirbanti Kristina sakė tokį darbą pasirinkusi dėl vaikų.

„Dirbau Panevėžio miesto socialinių paslaugų centre. Ten darbas – su visa šeima, tačiau visada save mačiau dirbančią su vaikais. Todėl, kai buvo galimybė, nedvejodama pasirinkau tapti jų gynėja. Iš patirties žinojau, kad yra vaikų kurie skriaudžiami, nepavalgę, utėlėti, šeimos nerodo jokių pastangų keisti savo gyvenimo būdo. Tokiais atvejais, vaiko teisių specialistai tampa tikrais gynėjais ir aš visada norėjau padėti mažiausiems mūsų visuomenės nariams“, – pasakojo moteris.

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Panevėžio apskrities vaiko teisių skyriaus budėtojos Kristina Yčienė ir Regina Stripeikytė.

Ypatinga misija

Kolegė Regina Vaiko teisių tarnyboje sako esanti naujokė. Ji skaičiuoja dar tik ketvirtą tarnybos mėnesį. Moteris tvirtino čia atėjusi, nes norėjo išbandyti save kitoje veikloje, o Vaiko teisių tarnyba, specialistės įsitikinimu, atlieka prasmingą ir reikalingą darbą. Juk ginti mažiausius ir apsiginti negalinčius – ypatinga misija.

Pasak Reginos, vienos naktys būna ramios, o kitos – visai neramios, kuomet budėtojos visą naktį praleidžia kelyje. „Visuomet dirba dvi budėtojos, kurios atsakingos už visą apskritį, tad apvažiuoti, per naktį, kartais tenka net kelis šimtus kilometrų iš vieno galo į kitą. Žiemos metu būna ypač sudėtingas vairavimas“, – pasakojo ji.

Vaiko prigimtinė teisė augti biologinėje šeimoje

Budėtojo darbe, pasak specialisčių, sunkiausia, kai tėvai neadekvačiai vertina situaciją, kurioje kyla realus pavojus vaikui. Svarbiausias vaiko teisių gynėjų tikslas – kuo skubiau suteikti vaikui saugią aplinką. Visais atvejais pirmiausia ieškoma vaiko giminaičių ar emociniais ryšiais su vaiku susijusių asmenų, kurie galėtų laikinai vaiką prižiūrėti.

„Vaiko teisių apsaugos sistemos prioritetas – vaiko prigimtinė teisė augti biologinėje šeimoje. Todėl džiaugiamės, kad saugodami vaikus, naktimis juos dažniausiai iš nesaugios aplinkos vežame pas senelius, dėdes, tetas ar net patikime kaimynams. Tik kraštutiniu atveju vaikai būna apgyvendinami globėjų šeimose“, – pasakojo Kristina.

Pasak vaiko teisių specialistės, kol vaikus prižiūri giminaičiai ar kiti artimi asmenys, tėvams yra teikiama pagalba, kad jie pakeistų savo ydingą gyvenimo būdą ir vaikai galėtų sugrįžti į biologinę šeimą.

Šaltas protas

Budėtojams savo darbe tenka matyti įvairių situacijų, daug išgyventi ir patirti. Kūdikius ir mažiausius vaikus tenka glausti prie krūtinės, verkiančius raminti, apkabinti iš baimės virpančius paauglio pečius ar tiesiog palaikyti už rankos.

„Į šeimas dažnai atvykstame tada, kai situacija jose būna kritinė. Tam, kad objektyviai įvertintume situaciją, reikia ne tik šalto proto, bet ir žmogiškos šilumos bei supratimo. Net ir labai įsiaudrinę žmonės nurimsta, kai jiems tinkamai paaiškini kas negerai, ramiu tonu pasiūlai tuo metu geriausius problemos sprendimo būdus, paaiškini kodėl atlieki vienokius ar kitokius veiksmus“, – aiškino Regina.

Dažniausia tarnybų iškvietimo priežastis – alkoholis

Pasak vaiko teisių specialisčių, dažniausiai pasitaikantys atvejai, dėl ko kviečiamos tarnybos – alkoholis. Būtent jis pakiša koją ne vienai šeimai. Kita priežastis, kodėl kviečiami specialistai į šeimas – smurtas artimoje aplinkoje.

„Būna atvejų, kad patys vaikai iškviečia policiją tėvams, nebeapsikentę barnių ir alkoholio jūros namuose. Alkoholis ir smurtas kelia riziką vaikų saugumui ir užkerta kelią jų geriausių interesų užtikrinimui“, – pasakojo Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos komunikacijos specialistė Panevėžio ir Utenos apskrityse Rūta Karčiauskienė.

Žinomos šeimos

Dažniausiai, pasak budėtojos Kristinos, tenka vykti į jau žinomas šeimas, kur situacija ilgai nesikeičia. Budėtojai reaguoja į pranešimą, kad tokiose šeimose smurtaujama, svaiginamasi, galimai pažeidžiamos vaiko teisės. Toliau su tokiomis šeimomis dirba atvejo vadybininkai, socialiniais darbuotojai.

Išmokėtos pašalpos – iškvietimų skaičiaus augimo priežastis

Budėtojų tvirtinimu, iškvietimų skaičius paprastai išauga po to, kai būna išmokėtos pašalpos. Paklausus apie karantino įtaką, Kristina patikino, kad pavasarinis karantinas buvo tapęs tikru iššūkiu ir vaiko teisių gynėjai vos spėjo suktis. Dažniausios problemos šeimose kildavo, kaip ir įprastai, dėl alkoholio vartojimo ir pašlijusių asmeninių santykių, smurto artimoje aplinkoje. Liūdniausia, kad nesivaldantys suaugusieji, neatsakingu savo elgesiu žalojo ir vaikus, kuriems karantinas taip pat nebuvo lengvas laikotarpis.

Svarbus bendradarbiavimas su policija

Budėtojų darbe labai svarbus bendradarbiavimas su policijos pareigūnais. Įvykio vietose neretai kyla fizinis pavojus. Jokių specialių darbo priemonių budėtojos neturi. Panevėžio apskrities vaiko teisių apsaugos skyriuje dirba 7 budėtojos moterys. Todėl policijos pareigūnų pagalba kartais būna labai reikalinga.

Jeigu yra bent menkų įtarimų, kad vaikas gali būti patyręs smurtą, vykstama ir į gydymo įstaigas, ligonines.

Svarbiausia – vaiko jausmai

Pasak specialisčių, nuvykus į įvykį, pirmiausia žiūrima, kaip jaučiasi vaikai, ar nereikia jiems medikų pagalbos, bendraujama su jais, išklausoma jų nuomonė, išsiaiškinamos įvykio aplinkybės ir, jei reikia, vertinama ar namuose vaikui saugu. „Dažniausiai randami giminaičiai ar kiti artimais ryšiais susiję asmenys, kurie sutinka laikinai pasirūpinti vaikais ir priglausti juos savo namuose, jeigu toks poreikis yra“- pasakojo Regina.

Vaiko teisių apsaugos specialistai-budėtojai, atvykę pagal gautą pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimą, atstovauja vaiko teisėms ir teisėtiems bei geriausiems jo interesams, išklauso vaiką, gebantį reikšti savo nuomonę. Jeigu to padaryti neįmanoma – išklausomas atstovas. Tuomet priimamas sprendimas, atsižvelgiant į vaiko norus, jei tai neprieštarauja jo paties geriausiems interesams.

Žurnalistų įspūdžiai

JP.lt žurnalistai savaitgalį prisijungė prie budėtojų ir stebėjo jų darbą iš šalies. Tad kaip viskas atrodė?

Vos atėjusios į Tarnybą, specialistės gavo užduotį aplankyti vietas, kur galimai gali būti motina su sergančiu kūdikiu. Anksčiau gimusių vaikų neauginusi motina, ant rankų šiuo metu sūpuoja kūdikį. Vaiko teisių gynėjai turi duomenų, kad vaikas galimai serga, tad turi pareigą įsitikinti ar mažyliui užtikrintos tinkamos sąlygos augti, ar rūpinamasi jo sveikata.

Moterys sėdo į tarnybinį automobilį ir išvyko nurodytais adresais, kur galėtų rasti motiną su vaiku. Deja, net keliose vietose ir vietovėse apsilankiusios, kaimynus ir giminaičius apklaususios, budėtojos motinos nerado.

„Apie šią mamą su kūdikiu Tarnybą informavo policijos pareigūnai. Kadangi moteris turi vaiką, jos paieškos svarbios ne tik policininkams, bet ir vaiko teisių gynėjams. Deja, šiandien moters neradome, tokiu atveju ir rytoj nuo pat ryto kolegės tęs paieškas ir apsilankys ten, kur, mūsų duomenimis, motina su vaiku galėtų pasirodyti“, – pasakojo budėtojos. Kaip žurnalistei vėliau pavyko išsiaiškinti, ieškoma motina Tarnybai žinoma, o jos gyvenimo būdas toli gražu ne pavyzdinis.

Kaip minėta, daugiau įvykių būna, kai išmokamos pašalpos, vaiko pinigai. Budėjimo savaitgalį šių išmokų žmonės dar nebuvo gavę, tad budėtojos neatmetė galimybės, kad įtakos ramiai nakčiai galėjo turėti ir tai.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Ir fiksuojant aplinkosaugos pažeidimus turi būti užtikrinamos vaiko teisės

confident-noyce

Į ligoninę dėl galvos traumos paguldytas iš Vilniaus senamiesčio atvežtas vyras

confident-noyce

Užkliudžiusi puodą su verdančiu vandeniu panevėžietė juo apipylė pernai gimusį sūnų

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau