Socialinės apsaugos ir darbo ministras Vytautas Šilinskas teigia, kad didesnis pensijų kėlimas, nei numatyta 2025 m. biudžete, nėra įmanomas nemažinant kitoms sritimis tenkančių išlaidų. Kitaip, ministras tikina, bus viršytas Europos Sąjungos (ES) nustatytas Mastrichto kriterijus.
„Jis yra galimas, bet reikės tuomet mažinti kažkur kitur išlaidas. Kadangi biudžete suplanuotos išlaidos viršija 3 proc. nuo BVP deficitą, Mastrichto kriterijų, tai reiškia, kad daugiau išleisti galimybių nėra. Nesvarbu ar iš „Sodros“ ar iš PSDF rezervo – nauja Vyriausybė turės rasti galimybių kur sumažinti išlaidas (…) ir tokiu atveju pensijas būtų galima padidinti“, – žurnalistams kalbėjo V. Šilinskas.
ELTA primena, kad socialdemokratas Algirdas Sysas pasiūlė didinti kitų metų biudžete numatytas lėšas pensijų kėlimui ir siūlo šiam tikslui panaudoti dalį sukaupto „Sodros“ rezervo.
Anot A. Syso, socialdemokratai neneigia, kad „Sodros“ rezervą kaupti būtina, tačiau kritikuoja konservatorius, esą šie nemato problemų, su kuriomis pensininkai susiduria šiandien.
„Niekas neprieštarauja, kad reikia kaupti. Reikia subalansuoti problemas, kurias reikia spręsti šiandien ir žiūrėti į ateitį, nes kas bus po 10-20 metų mes nei vienas nežinome. Galbūt reikės dar daugiau arba visai nereikės. Turime matyti problemas šiandien, kai per paskutinius kelis metus pensininkų skurdas didėja“, – akcentavo jis.
Spalio viduryje finansų ministrė Gintarė Skaistė pristatė planuojamą 2025 m. valstybės biudžetą. Numatyta, kad 2025 m. biudžeto pajamos sieks 17,98 mlrd. eurų, išlaidos – 23,02 mlrd. eurų. Lyginant su praėjusiais metais, numatoma, kad biudžeto pajamos augs 1 mlrd. eurų (5,9 proc.), išlaidos – virš 2,4 mlrd. eurų (11,7 proc.).
Valdžios sektoriaus skola 2025 m. sudarys 42,3 proc. BVP, deficitas – 3 proc. nuo BVP.
Numatoma, kad „Sodros“ pajamos bus 8,64 mlrd. eurų, t. y. 13,09 proc. (1 mlrd. eurų) didesnės nei laukiama 2024 m., o sąnaudos – 7,9 mlrd. eurų, t. y. 11,9 proc. (0,84 mlrd. eurų) didesnės nei 2024 m.