V. Pranckietis: Gegužės 3-iosios Konstitucija siekta išsaugoti valstybę

V. Pranckietis: Gegužės 3-iosios Konstitucija siekta išsaugoti valstybę

BNS / LRS nuotr.

V. Pranckietis.

1791 metų gegužės 3-iosios Konstitucija pabrėžė teisinės valstybės svarbą, išreiškė pagarbą asmens teisėms ir laisvei, ja siekta išsaugoti valstybę, teigė Seimo pirmininkas.

„Aštuonioliktame amžiuje Abiejų Tautų Respublikos Ketverių metų Seimo atstovai, matydami reformų svarbą ir būtinybę, parengė Konstituciją, paremtą valdžios atskyrimo principu, tapusią Europos parlamentarizmo, taigi ir šiuolaikinės demokratijos, naujos epochos pagrindu“, – ketvirtadienį Seime iškilmingai minint 227-ąsias šios Konstitucijos metines sakė Viktoras Pranckietis.

„Skirtingai nei JAV Konstitucija, kuria buvo siekiama įtvirtinti valstybę, ar keliais mėnesiais vėliau priimta Prancūzijos Konstitucija, kuri siekė įtvirtinti revoliucijos pasiekimus, Abiejų Tautų Respublikos priimta Konstitucija sudėtingu istoriniu laikotarpiu buvo siekiama išsaugoti valstybę“, – teigė jis.

BIC

Pasak V. Pranckiečio, šiandien mus, Gegužės 3-iosios Konstitucijos kūrėjų įpėdinius, dar labiau vienija šių dienų ir ateities bendri iššūkiai: agresija ES kaimynystėje Ukrainoje, tolesnė Ukrainos eurointegracija ir laisvos, vieningos Europos ateitis.

„Matydami grėsmes iš Rytų, turime eiti išvien ir kartu atremti naujus iššūkius. Mažų tautų nebūna, bendra žmogiškųjų vertybių gynyba nugali ir galingiausias jėgas. Esame pavyzdys kitoms valstybėms, tokioms kaip Ukraina, Gruzija, Moldova. Mūsų valstybių parlamentai daug prisideda prie Ukrainos eurointegracijos“, – kalbėjo Lietuvos parlamento vadovas.

Seimui minint Gegužės 3-iosios Konstitucijos metines, Nepriklausomybės aikštėje nedidelę protesto akciją surengė Vilniaus Sąjūdžio, draugijos „Lietuvai pagražinti“ nariai.

Vilniaus Sąjūdžio pirmininkas Leonas Kerosierius teigė, kad 1791 metų Konstitucija neturi būti minima Lietuvoje, nes ja esą siekta sunaikinti Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę.

„Šiandien Seimo posėdžių salėje bus paminėta 1791 metų Lenkijos Konstitucija, o toje Konstitucijoje nebuvo parašyta nė vieno žodžio apie Lietuvą, nė vieno žodžio, kad tokia valstybė egzistuoja. Ta Konstitucija Lenkija norėjo pavergti Lietuvą. O šiandien seimūnai padlaižiaudami Lenkijai surengė posėdį“, – sakė L. Kerosierius.

Jis apgailestavo, kad Lietuvai svarbesnė data – valstybinės vėliavos šimtmetis – nesulaukė valdžios institucijų ir aukščiausių valstybės pareigūnų dėmesio.

„Balandžio 25 dieną buvo Lietuvos trispalvės šimto metų jubiliejus. Mes laišką parašėme, kad Seimas švęstų, padarytų šventines eitynes. Ir Seimas, ir Vyriausybė, ir Prezidentūra nuo šimto metų trispalvės minėjimo atsikratė, bet kažkodėl eilinį 1791 metų Konstitucijos minėjimą sugalvojo Seimas pašvęsti“, – stebėjosi Vilniaus Sąjūdžio vadovas.

Pagrindinį Abiejų Tautų Respublikos įstatymą priėmė Ketverių metų Seimas 1791 metų gegužės 3 dieną. Jis galiojo iki 1792 metų lapkričio 23 dienos, kai jį panaikino Gardino Seimas.

Gegužės 3 dienos Konstitucija laikoma pirmąja Europoje ir antrąja pasaulyje rašytine konstitucija po Jungtinių Amerikos Valstijų 1789 m. įsigaliojusios konstitucijos.

Gegužės 3-ioji šios Konstitucijos garbei Lenkijoje švenčiama kaip nacionalinė šventė.

AIK

AMES

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.