V. Matkevičius atvirai apie verslo misiją į PAR, puolimą, kaltinimus ir valdžios...

V. Matkevičius atvirai apie verslo misiją į PAR, puolimą, kaltinimus ir valdžios neveiklumą

Raimonda MIKUČIONYTĖ / Rimvydo ANČEREVIČIAUS, BNS nuotr.

V. Matkevičius.

Pasaulyje įvairiausią veiklą sustabdęs koronavirusas palietė ir Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmus. Prieš pat karantino paskelbimą vykusios verslo misijos į Pietų Afrikos Respubliką pasekmės skaudžios: ne tik Anapilin iškeliavo vienas verslininkas, bet ir kelionė apipinta apkalbomis, gandais, o jos ne pačios teisingiausios ir tinkamos – interpretacijų užteko.

Panevėžio PPAR generalinis direktorius Visvaldas Matkevičius, naujienų portalui JP tik po 14 dienų saviizoliacijos sutiko papasakoti ir iškloti visą tiesą, kaip jaučiasi ir ką galvoja apie paskleistas kalbas, kurios neatitinka tikrovės.

BIC

– Kalbų tikrai daug. Ir keistų, net ir pasibaisėtinų. Jus kaltina, jog į Panevėžį atvežėte virusą…

– Kovo 14-ąją grįžome iš verslo misijos. Atsakingai pareiškiu – jokios ligos ar viruso į Lietuvą neparvežėme. Grįžome iš PAR tokiu laiku, kai joje dar nebuvo užkrato. O situacija tokia, kad net kovo 16 dieną, paskelbus Lietuvoje karantiną, mums dar nebuvo paskirta saviizoliacija. Saviizoliacijos statusas atsirado tik nuo kovo 17 dienos. Tad žmonės, kurie buvo nuvykę į darbą, jokio įstatymo nepažeidė. Tą patvirtino ir Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC). Tačiau kelionės dalyviai puikiai suprato situaciją, nes jau kovo 16-ąją prasidėjo visokios kalbos. Be to, pasirodė sveikatos apsaugos ministro įsakymas ir visi saviizoliavosi. Keturiolika dienų tvarkingai išbuvome karantine ir nekėlėme kojos iš namų.

– Grįžę į Lietuvą prašėte atlikti testus dėl koronaviruso. Tačiau jums iškart niekas jo nedarė.

– Nuo kovo 17-osios prašėme atlikti tyrimą, ar mes neturime viruso. Beje, vienas mūsų verslo misijos dalyvis, kuris iškeliavo Anapilin, į Lietuvą grįžo atskirai nuo mūsų grupės ir net keliomis dienomis anksčiau nei mes. Jis grįžo iš Stambulo į Rygą kovo 12-ąją. Pagrindinė mūsų grupė iš Stambulo į Vilnių grįžo kovo 14-ąją. Per tą laiką, kol buvome saviizioliacijoje, nebuvo darytas tyrimas nė vienam verslo misijos dalyviui. Nors visi prašėme. Tačiau buvo paaiškinta, kad neturime simptomų ir tyrimas nebus daromas. Kai paklausėme į ką kreiptis, kad testas būtų padarytas, buvo atsakyta į ministrą Aurelijų Verygą.

– Kreipėtės ar ėmėtės kitų veiksmų?

– Neišlaikiau ir pasakiau, kad kelionės metu 11 dienų, su jau dabar mirusiu kolega, gyvenau viename viešbučio kambaryje, o tyrimas man nedaromas. Bet vis tiek buvo pasiūlyta kreiptis į A. Verygą. Be to, NVSC apkaltino, kad jiems nepateikėme raštų, informacijos, kuriuos vėliau aptarinėjo kai kurie Panevėžio politikai socialiniame tinkle „Facebook“. Buvome keikiami, buvo reikalaujama kelionės dalyvių sąrašo, kad neva būtų galima saugotis ir nebendrauti su jais.

Buvome nustebę, kad mums nedaromi testai, nors medikams, kurie gydė mūsų kolegą, testai buvo atlikti. Testai buvo atlikti ir jo šeimos nariams. Mums, net buvo pasiūlyta eiti apgaulės keliu. Tačiau tokiomis nesąmonėmis neužsiėmėme. Tai negarbinga ir nepadoru. Kaip jautėmės? Kaip gali jaustis, kai sužinai, kad kartu keliavęs kolega turi koronavirusą? Jau nekalbu apie tai, kaip jautėsi šeimos nariai.

Tada niekas nekalbėjo apie saviizoliaciją. Jeigu būtų pradėta apie tai kalbėti anksčiau, būčiau saviizoliavęsis atskirai nuo šeimos. Bet nuo grįžimo buvo praėjusios trys paros. Saviizoliaciją baigiau ten, kur pradėjau, o kartu tą patį atliko ir šeimos nariai.

– Ar vis dėlto jums padarė testus?

– Baigiantis saviizoliacijai buvo suteikta galimybė visiems verslo misijos dalyviams atlikti testus. Jie buvo padaryti kovo 25-26 dienomis. Visiems atsakymai buvo neigiami.

Nors socialiniai tinklai vis vien ūžė, kokie esame nevidonai, o susirgęs kolega turėjo pasilikti PAR ir ten numirti, kur, esą, apsikrėtė. Atrodo, kad važiavome specialiai parsivežti užkrato.

Atlaikyti teko ir politikų puolimą, ir žiniasklaidos. Analizuojamos buvo nuotraukos iš kelionės, aiškinamos pavardės, o po to jau ir žvakes nešė prie kai kurių parduotuvių, kurių savininkai dalyvavo verslo misijoje.

Dar baisiau buvo, kai pradėjo skleisti melagingas žinias, kad net kolega, kuris gulėjo ligoninėje nuo kovo 12 dienos, buvo pastebėtas parduotuvėje, prekybos centruose. Taip buvo audrinama visuomenė ir kurstoma nesantaika. Kai tai viešai pasakiau socialiniuose tinkluose, buvau pavadintas kone tautos priešu ir baisiu žmogumi. Tapome niekšais.

– Kokias kalbas girdėjote apie verslo misiją į PAR? Ar jos buvo teisingos?

– Nesąmoningos kalbos buvo. Esą važiavome už dyką, kad važiavome poilsiauti, medžioti. Net sulaukiau klausimo, kur padėjau sumedžioto tigro kailį. Neturiu nei šautuvo, nei medžiotojo bilieto. Be to, PAR niekas žvėrių nešaudo, nebent brakonieriai.

Tokiai verslo misijai ruošiamasi ne dieną ir ne dvi. Visus metus tam ruoštis reikia, kad verslo misija būtų saugi ir patikima. Įmonės, kurios sumokėjo už ją pinigus, tikisi naudos iš susitikimų. Visi rado, ko tikėjosi. Net ir antroji kelionės dalis, susitikimai su Stambulo pramonės rūmais, buvo reikalinga, nors jie galėjo mūsų ir nepriimti. Tačiau priėmė. Su jais aptarėme ir koronavirusą, kovą su pandemija.

– Kas labiausiai liūdino šioje situacijoje? Ar išsaugojot informaciją, kuri neatitiko tikrovės?

– Liūdino, kad šioje situacijoje stengiamasi užsidirbti balus ir suvaidinti, jog rūpinamasi visuomene. Ypatingai politikai taip elgėsi. Susirenka tiesos neatitinkančios informacijos, viešina žmonių pavardes, ko negalima daryti. Beje, turiu susirinkęs visą informaciją, kokia buvo paskleista grįžus iš misijos. Turiu susirašinėjimus, prašymus, turiu išsisaugojęs visus komentarus ir tuos įžeidžiančius, ir su konkrečiomis pavardėmis. Kai viskas nurims, to dalyko nepaliksime. Visi turi atsakyti už savo veiksmus ir elgesį bei išsakytas mintis.

Be to, buvo išviešintos ir įmonės, kurių darbuotojai važiavo. Po tokio poelgio buvo net nutrauktas ir įvairių produktų tiekimas kai kurioms parduotuvėms bei aiškinama, kad jos užkrėstos ir ten yra koronavirusas. Vėliau, aišku, atsiprašė. Pamatai, kaip kritiniu momentu elgiasi kai kurie visuomenės atstovai. Atsitikus panašiam atvejui jau žinosime, kas yra kas ir kurie žmonės elgiasi neadekvačiai.

V. Matkevičius.

– Iš jūsų pasakojimo matosi, kad gandų jau tikrai prisiklausėte…

– Šiandien nei mirusio kolegos šeimos nariai, nei mes, verslo misijos dalyviai, nesergame. Net mūsų Anapilin išėjęs kolega kai kurių įmonių net kelis kartus prieš laiką buvo numarintas ir palaidotas. Kadangi gaudavau informaciją, teko visus raminti ir paneigti gandus. O tuos gandus skleidė net žinomos žiniasklaidos priemonės.

Melagiu buvo apšauktas ir Respublikinės Panevėžio ligoninės vadovas. Esą jis melavo, kad gydę mirusį kolegą medikai yra apsikrėtę. Kodėl jis turi meluoti? Koks tikslas meluoti ir slėpti?

– Kodėl buvo kalbama, kad prieš skrisdami į PAR nesidomėjote ten esančia situacija?

– Domėjomės. Ir tai taip pat pareiškiu atsakingai. Skambinome ir į Užsienio reikalų ministeriją, ir į PAR, ir į Keiptauną. Buvo paaiškinta, kad kelionė saugi. Tik Stambule, grįžtant iš PAR, jau buvo daugiau apribojimų, bet buvome priimti.

– Kuo labiausiai nusivylėte šioje situacijoje?

– Tokioje situacijoje pamatai, kaip elgiasi valdžios institucijos gelbėdamos savo kailį. Labai nusivyliau NVSC Panevėžio departamento direktoriumi Eugenijumi Vilčinsku. Net kelis kartus aiškinau, kadangi verslo misijoje bendravome su virusą pasigavusiu kolega, tačiau vis tiek nesulaukėme jokios pagalbos ar užtikrinimo, kad mums testai bus atlikti. Aiškino, kad blogai pateikėme anketas, kad netikslias. Mano telefono numerį jis turėjo, buvo ir kitų priemonių susisiekti, bet jomis nebuvo pasinaudota, o aiškinama, kad mes viską darėme blogai.

Užklausėme E. Vilčinsko, kokios informacijos dar reikia, bet iki šiol iš jo atsakymo, ko dar reikia, negavome. Tikriausiai motyvuos, kad labai užimtas ir neturėjo laiko atsakyti. Kelionės dalyvių sąrašas jam pateiktas, kaip priklauso. Jeigu ko neranda, gali skambinti ir pasiteirauti, ko dar trūksta.

Tačiau, kai buvo užklaustas, kodėl netiriami į PAR keliavę žmonės, tuomet, bėgdamas nuo atsakomybės, man pasiūlė skambinti A. Verygai. Tada atsakiau, kad paskambinsiu ir pasakysiu, jog niekas nesprendžiama ir todėl skambinu jums, ministre. Tik tada E. Vilčinsko bendravimo tonas pasikeitė.

– Patirties šioje situacijoje turite nemažai. Kaip dabar vertinate padėtį Panevėžyje?

– Mačiau nemažai, todėl stebėdamas situaciją Panevėžio mieste, galiu drąsiai pasakyti – karantino laikotarpiu valdžia dirba blogai. Mačiau, kaip dirbama ir tvarkomasi kitose valstybėse. Pas mus darbas organizuojamas blogai. Kažkodėl, kai karvės ir kiaulės suserga snukio ir nagų ligomis, visur kur reikia atsiranda dezinfekciniai kilimėliai ir dezinfekuojami automobilių ratai, o dabar, kai miršta žmonės – nereikia.

Todėl panevėžiečiams reikia kviestis dezinfekuotojus iš Klaipėdos, kad atliktų dezinfekciją daugiabučių laiptinėse. Nors mieste yra net kelios savivaldybės įmonės, kurios tai gali ir turi padaryti. Manau, kad Panevėžys neturi vadovų, kurie normaliai sukoordinuotų ir suvaldytų šią situaciją.

AIK

AMES

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.