8 C
Panevėžys
Šeštadienis, 10 balandžio, 2021

V. Landsbergis: padarėm – atsiėmėm pasirinkimo laisvę ne tik sau, bet ir kitiems

V. Landsbergis,

Lietuva prieš 30 metų paskelbusi nepriklausomybę atsiėmė pasirinkimo laisvę ne tik sau, bet ir kitiems, ir šis Lietuvos kvietimas – laisvę visiems – išlieka aktualus ir toliau, sako pirmasis šalies vadovas atkūrus nepriklausomybę Vytautas Landsbergis.

„Padarėm. Prieš 30 metų kažkas atsitiko. Pasaulio užkampy Lietuvoj gimė ir veikė gyvenimo, padoresnio gyvenimo troškimo Sąjūdis. Pražydo mažytė laisvės gėlė. Ji paskelbė laisvę visiems“, – Lietuvai švenčiant nepriklausomybės atkūrimą sako V. Landsbergis.

V. Landsbergis antradienį turėjo sakyti kalbą iškilmingoje vėliavų pakėlimo ceremonijoje Nepriklausomybės aikštėje prie Seimo, tačiau nedalyvavo dėl netekties šeimoje. Kovo 11-osios išvakarėse eidama 91-uosius metus mirė jo žmona Gražina Ručytė-Landsbergienė. V. Landsbergio kalba ceremonijoje buvo perskaityta.

„Tikriausiai tuose kolūkiniuose palankiuose palankiai susiklostė aplinkybės, o mes padėjom joms klostytis. Nejaugi nebuvo tarpusavio pavydų? Ir dar kiek. Nejau nebuvo senų ir naujų abydų (nuoskaudų – BNS)? Sočiai, sočiai… Nejau netūnojo po pernykščiais lapais revanšo žvėris? O, jis urzgia iki šiol“, – sako V. Landsbergis.

Jis retoriškai klausia, „kaip galėjo atsitikti, kad geležinės replės nesutraiškė riešutėlio, bet sulūžo replės?“. „Matyt, patardavo patarėja, Šventoji dvasia, padėjo palankiai sukritusios Panemunių palankių aplinkybės o gal buvom ir patys šio to verti, jutom brolybę, negailėjom jėgų ir gyvybės?“ – sako V. Landsbergis.

„Padarėm, atsiėmėm pasirinkimo laisvę ne tik sau, bet ir kitiems, kad ja nepasinaudojo kaip reikiant, tai juk  ir mes nepasinaudojom. Gal nebuvo verti? Būtent gyventi padoriau. Tačiau šį be tai padarėm, atitaisėm dalį žemėlapio. Jei padoresnio gyvenimo troškimo sąjūdis išplistų po margą svietą, Lietuva savo tarptautine misiją būtų atlikusi, tą unikalią misiją, jos pastangą, vertą priminti“, – pažymi pirmasis šalies vadovas atkūrus nepriklausomybę.

„Taipgi, politiškai, geležinės uždangos korekcija po Berlyno sienos galėjo palikt Baltijos šalis Rusijai, Sovietų sąjungai, bet Lietuva to neleido. Laisvę visiems, tokia buvo ir liko Lietuvos istorinė apeliacija, aktualusis kvietimas. Kviečiame ir toliau, tokia mūsų žinia – laisvę visiems!“ – savo kalbą baigia V. Landsbergis.

V. Landsbergio vadovaujama Aukščiausioji Taryba 1990 metais kovo 11 dieną priėmė Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo Aktą.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kovo 11-ąją D. Nausėdienė: „Nėra Lietuvos čia ar ten, mes visi esame viena Lietuva“

confident-noyce

G. Burokienė: „Šiandien galime didžiuotis daugiau nei tris dešimtmečius gyvendami laisvoje šalyje“

confident-noyce

Kovo 11-osios proga Panevėžyje vyko „važiuotynės“

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau