Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkei Vilijai Blinkevičiūtei galiausiai nusprendus nesiimti vadovauti Vyriausybei, Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, jog politikos pagrindas yra duoto žodžio laikymasis.
Ji taip pat pabrėžia, kad partija turės rinkėjams įrodyti, jog šis sprendimas nėra sisteminė partijos problema.
„Politika iš esmės stovi ant žodžio laikymosi. Rinkėjams, partiniams bei užsienio partneriams. Po vakar negalėjo nesusvyruoti tikėjimas duodamo žodžio tvirtumu. Ir LSDP turės įrodyti, kad tai, kas įvyko, nėra jų sisteminė bėda“, – savo „Facebook“ paskyroje rašė V. Čmilytė-Nielsen.
„Nuo pasitikėjimo valdžia priklauso ir piliečių pasitikėjimas savo valstybe. O jis įmanomas tuomet kai valdžia laikosi duoto žodžio“, – teigė politikė.
Dvejonės, ar socdemų lyderė dirbtų premjere, lydėjo visą Seimo rinkimų kampaniją.
Iš pradžių ji atsisakė konkrečiai nurodyti, ar imtųsi šių pareigų, bet rugpjūčio pabaigoje patvirtino, kad būtų ministre pirmininke.
Tačiau rinkimų naktį V. Blinkevičiūtės retorika ir vėl pakito – ji pareiškė, jog imsis atsakomybės kartu su prezidentu formuoti valdančiąją daugumą.
Po trečiadienį vykusio LSDP prezidiumo partijos pirmininkė pareiškė, jog premjerės pareigų eiti negali dėl amžiaus. Ji sakė per rinkiminį laikotarpį įvertinusi, koks tai „būtų atsakingas darbas, kiek tai reikalauja sveikatos ir jėgų“.
Socialdemokratų prezidiumas vieningai sutarė, jog kandidatas į premjerus bus Gintautas Paluckas.
Pastarasis po posėdžio teigė, kad socialdemokratai dėl valdančiosios koalicijos konsultuosis ne tik su anksčiau skelbtais partneriais – demokratais bei „valstiečiais“ – bet ir su Liberalų sąjūdžiu bei „Nemuno aušra“.
V. Čmilytė-Nielsen teigia, jog koalicija su „valstiečiais“ ar „Nemuno aušros“ atstovais gali sulėtinti Lietuvos pažangą ar sudaryti prastą įvaizdį prieš tarptautinius partnerius, tačiau ji tikinti, jog egzistuoja demokratiniai sprendimai tam užkirsti kelią.
„Taip, yra sąlygų, kad koalicija gali prikrėsti aibių, dėl kurių būtų nejauku prieš užsienio partnerius, bet aš vis tik tikiu, kad tarp 52 socdemų, patekusių į Seimą, yra, kam realiai rūpi išlaikyti Lietuvą tokią, kokia yra dabar“, – rašė politikė.
„Juolab, kad yra demokratiniai instrumentai užkirsti kelią nesąmonėms, jeigu tokias pultų daryti radikalai, jeigu jie patektų į valdžią“, – teigė ji.
LSDP naujame parlamente turės 52 vietas, jie yra pakvietė Demokratų sąjungą „Vardan Lietuvos“ bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą tartis dėl galimybių dirbti valdančiojoje koalicijoje.
Pati Viktorija Čmilytė-Nielsen yra sakiusi, jog liberalai neatmeta galimybės diskutuoti dėl darbo parlamento pozicijoje, bet į tai žiūri skeptiškai.
Liberalų sąjūdis Seimo rinkimuose iškovojo 12 mandatų.