Opozicinė Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) reiškia palaikymą pirmadienį prasidėjusiems ūkininkų protestams dėl rekordiškai nukritusių pieno supirkimo kainų, o Vyriausybę ragina pagaliau priimti Pieno įstatymą, kuris sureguliuotų derybinių galių pusiausvyrą.
LSDP taip pat siūlo svarstyti lengvatinį PVM tarifą šviežiam pienui, pradėti ūkininkų, perdirbėjų ir pardavėjų trišales derybas.
V. Blinkevičiūtė: absurdas, kad pienas superkamas po 10-20 centų
„Absurdas, kad pienas dabar superkamas ir po 10–20 centų už litrą, tuo metu prekybos centro lentynoje litro pieno kaina yra 1,7–1,8 euro ir daugiau. Pamačius skaičius suprantama, kodėl pratrūko ūkininkai: juk siaučiant rekordinei infliacijai ir prekėms bei paslaugoms brangstant išlaikyti savo ūkius prie tokių kainų sunkiai įmanoma“, – sako LSDP pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė, informuoja LSDP komunikacijos skyrius.
Ji atkreipia dėmesį, kad Žemės ūkio ministerijos skelbiama maisto vidutinių mažmeninių kainų struktūros analizė rodo, kad prekybininkai gali piktnaudžiauti susiklosčiusia situacija
„Pavyzdžiui, mokant už duoną didžiausia dalis tenka ne jos gamintojui ar žaliavų tiekėjams, bet prekybininkui. Prekybininko dalis duonos kainoje per metus yra padidėjusi daugiau nei 60 proc., panaši situacija yra su sviesto, vištienos ir kitais kasdieniais maisto produktais. Jau anksčiau esame sakę, kad Konkurencijos taryba turėtų aiškintis, ar maisto tiekimo grandinėje prekybininkai kartu su maisto perdirbėjais nesudaro kartelinių susitarimų“, – komentuoja V. Blinkevičiūtė.
M. Maciulevičius: ministro siūlymai – nerimti, ūkininkai juokiasi
Anot LSDP komunikacijos skyriaus, LSDP Žemės ūkio komiteto pirmininkas Mindaugas Maciulevičius teigia, kad iš žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko siūlymai, kaip spręsti sektoriuje susiklosčiusią krizę, „kol kas yra nerimti“.
„Ministras kalba apie tai, kad ūkininkams turėtų padėti savivaldybės. Kažkokia nesąmonė. Ar jos turėtų primokėti dar 10 centų už parduodamą pieną ūkininkams? Visi ūkininkai kraipo galvas. Didžioji dalis pieno, pagaminto Lietuvoje, yra eksportuojama, todėl būtina užtikrinti, kad ne tik ŽŪM, bet ir Inovacijų ir Ekonomikos ministerija darniai prisidėtų prie sektoriaus eksporto galimybių didinimo bei investicijų į tai“, – pabrėžia jis.
Pasak M. Maciulevičiaus, vietos rinkos vartotojai gauna aukščiausios kokybės šviežio pieno produktus, tačiau kaina galutiniams vartotojams yra „ženkliai per didelė“.
„Turime ieškoti balanso, kad pieno gamintojas gautų sąžiningą pieno kainą, pavyzdžiui, 35 centus už litrą, o vartotojas mokėtų sąžiningą kainą už perkamo pieno kiekį, pavyzdžiui, ne daugiau 1 euro už litrą. Šviežiam pienui galėtų būti taikomas lengvatinis PVM tarifas. Pieno istatymą šį Vyriausybė palaidojo stalčiuose, o nesąžiningų veiklų praktikos peržiūra bei kitos iniciatyvos turėtų valstybės mastu garantuoti piliečiams įperkamas produkcijos kainas, juolab gamintojams sąžiningą atlygį už darbą“, – sako M. Maciulevičius.
Lietuvoje itin nukritus pieno supirkimo kainoms, ūkininkai nuo pirmadienio protestuoja prie pieno perdirbimo gamyklų ir didžiųjų prekybos centrų būstinių ir, jei padėtis nepasikeis, juos žada tęsti.
Ūkininkai perdirbėjus ir pardavėjus nori pakviesti trišalių derybų, prašo „teisingesnio kainos paskirstymo“.
