Užtikrintas visiškas Klaipėdos SGD terminalo užimtumas iki 2033 m.

AutoriuseltaFotodelfi

Klaipėdos SGD terminalo operatorė „Klaipėdos nafta“ (KN) įvykdė pajėgumų paskirstymo procedūrą. Paskirsčius pajėgumus, komerciniai klientai kasmet 2025–2032 m. panaudos dar po 9 TWh terminalo pajėgumų, kurie lygiomis dalimis paskirstyti įmonėms „Achema“, „Eesti Gaas AS“ („Elenger“) ir „Equinor ASA“.

Viso metiniai paskirstomi SGD terminalo pajėgumai siekia apie 33 TWh. Iš jų 24 TWh buvo rezervuotos anksčiau.

„Prieš paskelbdami procedūrą fiksavome didelį rinkos susidomėjimą terminalo paslaugomis, dabar tuo akivaizdžiai įsitikinome – viso pasiūlėme 3 paketus po 3 TWh, tuo metu rinka išreiškė poreikį rezervuoti net 21 TWh Klaipėdos SGD terminalo pajėgumų. Rezultatai rodo aukštą rinkos dalyvių susidomėjimą mūsų regiono gamtinių dujų rinka, jos likvidumą ir tinkamą infrastruktūros tinklo išvystymą“, ‒ pranešime komentavo KN komercijos direktorius Mindaugas Navikas.

Jo teigimu, KN siekia, kad terminalas veiktų pilnu pajėgumu, nes taip mažinami išlaikymo kaštai ‒ kiekviena juo besinaudojanti bendrovė moka kaštais grįstą išdujinimo paslaugos mokestį ir esant maksimaliai išnaudojamiems terminalo pajėgumams, visiškai padengia metinius terminalo infrastruktūros kaštus. Be to, skirstydama ilgalaikius pajėgumus, KN užtikrina, kad rinkos dalyviai naudosis ne tik terminalu, bet ir Lietuvoje esančia dujų perdavimo infrastruktūra.

Per pajėgumų paskirstymo procedūrą KN taip pat siūlė rezervuoti terminalo pajėgumus dar tolimesniam horizontui ‒ 2033‒2044 m. laikotarpiui. Šis pasiūlymas sulaukė mažesnio rinkos susidomėjimo – įsigytas vienas keturių (4) TWh paketas iš 7 siūlytų.

Įvertinusi nedidelį susidomėjimą ilgalaikiais pajėgumais po 2033 m. bei galimą SGD tiekimo pasiūlos augimą regione ir kitas rizikas, KN nutarė atidėti terminalo pajėgumų plėtros projektą ateičiai ir SGD terminalo pajėgumus rinkai pasiūlys vėlesniame etape

Klaipėdos SGD terminalas – pagrindinis į Lietuvą patenkančių dujų šaltinis. Dalis per jį importuojamų dujų skiriama Lietuvos poreikiams: buitiniams vartotojams ir įmonėms, dalis keliauja į kitas Europos valstybes ar saugomos Inčukalnio dujų saugykloje Latvijoje.

Užtikrinus ilgalaikį pajėgumų paskirstymą, saugumo dedamojoje, kurią moka gamtinių dujų vartotojai Lietuvoje, SGD terminalo eksploatacijos kaštų dalis lygi nuliui. Kiekvienai SGD terminalu besinaudojančiai įmonei mokant išdujinimo paslaugos mokestį, apie 50 proc. pajamų SGD terminalas šiemet surenka iš užsienio klientų. Įvertinus ilgalaikių SGD terminalo pajėgumų paskirstymo rezultatus, planuojama, kad ir ateinančius 8 metus turėtų išlikti ta pati tendencija, kuomet daugiau kaip 50 proc. pajamų surenkama iš užsienio klientų.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

S. Bartkus: naujo Vilniaus oro uosto atvykimo terminalo statybos galėtų startuoti už kelerių metų

confident-noyce

Ministras: pastačius naują Vilnius oro uosto terminalą penktadaliu padaugės krypčių

confident-noyce

Kitų metų Klaipėdos SGD terminalo pajėgumai paskirstyti keturiems klientams

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau