Už pernai bibliotekose imtas knygas jų autoriams padalyta 275 tūkst. eurų

Už pernai bibliotekose imtas knygas jų autoriams padalyta 275 tūkst. eurų

BNS / JP nuotr.

Už pernai šalies bibliotekose skaitytas knygas autoriams padalyta 275 tūkst. eurų, pranešė šias lėšas skirstanti autorių teisių asociacija LATGA.

Pinigai paskirstyti 1373 knygų tekstų autoriams, 506 vertėjams, 116 iliustruotojų ir 58 knygos dailininkams.

Pernai už 2017 metus autoriams išmokėta šiek tiek mažiau pinigų – 240 tūkst. eurų.

BIC

LATGA duomenimis, skaitomiausia pernai bibliotekose buvo knygų apie Kakę Makę autorė Lina Žutautė: jos knygos imtos 23 tūkst. kartų, o į pirmąjį vaikams ir jaunimui skirtų knygų dešimtuką pateko net keturios jos kūriniai.

L. Žutautė antroje vietoje paliko ilgametį populiariausią vaikiškų knygų autorių Vytautą Račicką, šio knygos skaitytos 21 tūkst. kartų.

Tarp grožinės literatūros autorių, rašančių suaugusiesiems, populiariausia buvo prozininkė ir vertėja Irena Buivydaitė, jos knygos paimtos per 17 tūkst. kartų. Antroje vietoje liko moterims skirtų istorinių romanų autorė Gina Viliūnė, šios rašytojos knygos imtos per 12,5 tūkst. kartų. Trečiojoje vietoje – rašytoja Jolita Herlyn, jos knygas skaitytojai iš bibliotekų lentynų paėmė beveik 12 tūkst. kartų.

Populiariausiųjų lietuvių grožinės literatūros knygų dešimtuko viršūnėje – I. Buivydaitės knyga „Tikros ir netikros seserys“, antroje vietoje – Jurgio Kunčino „Tūla“, trečioje – J. Herlyn „Angelai neverkia“.

Į dešimtuką pateko net keturios G. Viliūnės knygos: „Imperatoriaus meilužė“, „Anos lobis“, „Karūna be karaliaus“ bei „Magdalė, smuklės merga“.

Šiuos duomenis LATGA pateikia apibendrinusi iš 66 bibliotekų gautus skaitomumo duomenis apie autorius, pateikusius paraiškas, todėl šie duomenys neatspindi bendrų skaitymo tendencijų.

Kompensacinis atlyginimas tiek už knygų panaudą bibliotekose, tiek už kūrinių atgaminimą reprografijos būdu jau pasiekė knygų autorių sąskaitas.

AIK

Apollo

Tevyne

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.