5.7 C
Panevėžys
Trečiadienis, 24 balandžio, 2024

Už graviravimą ant duonos – panevėžiečiams pripažinimas šalies mastu

AutoriusSAMANTA ILONYTĖ
FotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS
„Velželio duonos“ gaminiai be konservantų ir kitų priedų. Tokį sprendimą įkūrėjai V. Baranauskas (dešinėje) ir M. Sarapas priėmė, nes Lietuvoje matė tokios duonos trūkumą.

Prieš ketverius metus Panevėžio rajono savivaldybės verslo įmonių apdovanojimuose nominaciją „Liaudies tradicijų puoselėtoja“ pelniusi naminės duonos kepyklėlė „Velželio duona“ sulaukė pripažinimo ir šalies mastu.

Įmonė pelnė „Lietuvos ryto“ žiniasklaidos grupės organizuojamo projekto „Verslo genas“ svarbiausią nominaciją – „Metų atradimas“. Toks įvertinimas suteiktas už įdiegtą naujovę – duonos graviravimą lazeriu.

Be priedų ir konservantų

Tokį išskirtinį verslą 2012 metais įkūrė du bendraminčiai – Vaidas Baranauskas ir Marius Sarapas Velželio kaime, iš kurio ir kilo pavadinimas „Velželio duona“. Jauni vyrai pradėjo pagal senovines receptūras kepti įvairių rūšių duoną be sintetinių priedų ir cheminių konservantų. Kepimui naudojami Lietuvoje užauginti rugiai ir kviečiai bei prieskoniai – kmynai, kanapių sėklos. Kitąmet pirkėjams bus pasiūlyta naujovė – kvapni duona su krapais.

Sumanymas imtis duonos kepimo verslo Vaidui kilo sportuojant – tuo metu ypač trūko sveikatai palankaus maisto. Iki tol jis dirbo IT srityje – prekiavo kompiuteriais, teikė serviso paslaugas. Na, o Marius buvo statybų inžinierius bei skynė laurus klasikinio kultūrizmo varžybose.

Graviravimas lazeriu – saugus ir modernus puošybos būdas, kai ant duonos paviršiaus lazeriais išdeginamas piešinys ar žodžiai.

„Tai įvyko tiesiog ieškant to, ko labai sunku rasti šiai dienai. Tai kokybiškų ir sveikų duonos gaminių. O IT žinios man vis dar padeda iki šiol. Kolega Marius yra baigęs statybos inžineriją, tačiau kepyklėlėje reikia kitos patirties. Todėl labiau panaudojame jo sugebėjimą užtikrinti sklandų gamybos darbą“, – pasakojo Vaidas.

Senųjų tradicijų ir inovatyvių naujovių derinys

Graviravimas lazeriu – saugus ir modernus puošybos būdas, kai ant duonos paviršiaus lazeriais išdeginamas piešinys ar žodžiai. Šis verslas išskirtinis tuo, kad suderinta senoji duonos kepimo tradicija ir pritaikyta inovatyvi naujovė – lazeriai.

Paklaustas, kaip kilo idėja tokiu būdu graviruoti duoną, Vaidas tikino, jog buvo matyti papuoštos duonos poreikis.

Už modernią duonos puošybą – nominacija „Metų atradimas“

„Tiesiog klientai prašė kažkaip papuošti duoną, ir tai mums sukeldavo nemažai bėdų, nes ne visuomet gaudavosi taip, kaip mes norėdavome. Kadangi domėjausi graviravimu lazeriu ant įvairių paviršių, pagalvojau, kad turėtų pasisekti tai padaryti ant duonos kepalo. Pradžioje įsigijome vos 400 eurų kainuojantį lazerį, kuriuo ir pradėjome pirmuosius bandymus. Dabar naudojame dešimt kartų brangesnį lazerį, kurio ir galimybės visiškai kitos“, – atviravo vienas iš kepyklos įkūrėjų.

Procesas reikalauja laiko

Graviravimas ant duonos – itin didelio kruopštumo reikalaujantis darbas, vieno kepalėlio papuošimas gali trukti iki kelių valandų.

„Sunkiausias procesas yra pasiruošti tinkamą failą, kur yra paveikslėlis ir užrašas, kad lazeris jį „suprastų“. Tai gali užtrukti valandą ir ilgiau. Pats graviravimo procesas taip pat priklauso nuo sudėtingumo. Gali užtrukti ir dvi, ir šešiasdešimt minučių. Tad šis procesas nėra labai spartus. Paprasčiau yra, kai reikia tik užrašo, bet aš vis tiek savo nuožiūra pridedu kokį paveikslėlį, taip galutinis rezultatas būna geresnis ir labiau išbaigtas“, – pasakojo Vaidas.

Pirkėjui pageidaujant kepėjai patys pasiūlo paveikslą puošybai arba gali išgraviruoti atsiųstą pagal paveikslėlį.

Piešiniai ir užrašai – klientų fantazija

Pirkėjui pageidaujant kepėjai patys pasiūlo paveikslą puošybai arba gali išgraviruoti atsiųstą pagal paveikslėlį.

„Tai priklauso nuo švenčių ar progų. Labai retai pasitaiko, kad graviruoju tokį patį užrašą ar paveikslėlį. Bet jei kartojasi, tai dažniausiai būna: „Linkėjimai iš Lietuvos“, Lietuvos žemėlapio kontūras, Vytis“, – aiškino Vaidas.

Graviruota duona, pasak kepėjų, puiki dovana vestuvėms, krikštynoms, jubiliejams, kitoms šventėms, verslo partneriams, pasveikinti užsienyje gyvenančius tautiečius. Išgraviruoti vieną kepalėlį kainuoja dvylika eurų. Kartai būna ir mažiau, jei tai – paprasta užduotis.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Po N. Sadūnaitės mirties Seimas patikslino įstatymą, kad galėtų jai skirti apdovanojimą

confident-noyce

Radviliškių kaimo kepyklai – Kulinarijos paveldo fondo sertifikatas

confident-noyce

Kultūros dienos šventėje apdovanota Panevėžio rajono metų kultūros darbuotoja B. Titienė

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau