18.4 C
Panevėžys
Šeštadienis, 15 birželio, 2024

URM parengė naują santykių su JAV strategiją, dėmesys – gynybai ir saugumui

AutoriusVilmantas Venckūnas (bns)Fotobns

Užsienio reikalų ministerija (URM) parengė santykių su Jungtinėmis Valstijomis strategines gaires artimiausiems dvejiems metams, tarp siūlymų – siekti nepertraukiamo JAV karių buvimo regione, didinti finansavimą gynybai, siekti, kad Lietuvoje investuotų didžiosios JAV įmonės.

Gairėse išskirtas politinis bendradarbiavimas, daugiausia dėmesio skiriant saugumo ir gynybos klausimams, ekonominiai ryšiai, švelniajai galiai priskirtinos bendradarbiavimo sritys, tokios kaip ryšiai su lietuvių bendruomene, akademiniais centrais, žydų organizacijomis, kultūra ir sportas.

Strateginėse gairėse teigiama, kad JAV vis daugiau dėmesio skirs Kinijai, o Vašingtono dėmesys Europai neišvengiamai mažės.

„Mūsų žemyno šalys pajus vis didesnį spaudimą prisiimti daugiau atsakomybės už savo saugumą. Neatmestina, kad JAV, pragmatiškai vertindamos, ar kiekviena šalis pakankamai prisideda prie kolektyvinio saugumo, pastūmės į šalį iki šiol prioritetiniu ramsčiu laikytą sąjungininkų vienybę“, – teigiama gairėse.

„Todėl reikia jau dabar identifikuoti, ką turi rinktis ir kokių veiksmų privalo imtis Lietuva“, – priduria gairių autoriai.

Strategijoje išskirta 50 siūlymų ir rekomendacijų, kaip Lietuva galėtų sustiprinti bendradarbiavimą su Jungtinėmis Valstijomis.

Dokumente numatyta siekti nepertraukiamo JAV karių buvimo Lietuvoje, savo ruožtu Valstijose šią savaitę viešėjęs krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas skelbė jau išgirdęs tokį JAV pareigūnų pažadą.

Taip pat ketinama užtikrinti labai geras pratybų sąlygas, apgyvendinimo ir treniruočių infrastruktūrą, gerinti karinio judumo sąlygas.

Numatyta siekti, kad Lietuvos išlaidų gynybai nuo bendrojo vidaus produkto (BVP) procentinė išraiška nuosekliai artėtų prie JAV skiriamo finansavimo gynybai lygio – pernai JAV gynybai skyrė 3.49 proc. BVP.

Strategijoje užsibrėžiama didinti ir ginkluotės įsigijimus iš JAV, taip pat inicijuoti JAV, Vokietijos ir Lietuvos bendradarbiavimo „2+1“ formatą sąjungininkų pajėgų dislokavimo Lietuvoje klausimais.

„Tokia darbinė priemonė pagerintų partnerių planų ir veiksmų koordinaciją, sustiprintų glaudų JAV, Vokietijos ir Lietuvos bendradarbiavimą“, – rašoma strategijos gairėse.

Lietuva taip pat ketina plėsti bendradarbiavimo su JAV Kongreso komitetų ir kitų parlamentinių grupių bei frakcijų tinklą, didinti Lietuvos iniciatyva organizuojamų JAV Kongreso narių ir jų patarėjų vizitų į Lietuvą skaičių iki bent trijų per metus, siekiant didinti Lietuvos įtaką JAV sprendimų priėmėjams, plėsti jų žinias ir dėmesį Lietuvai aktualiems klausimams.

Strategijoje taip pat numatyta plėtoti kontaktus su jaunąja amerikiečių politikų karta, kuriai, anot gairių autorių, „Šaltojo karo patirtis ir transatlantinio ryšio svarba nebėra tiesiogiai išgyventa ir emociškai paveiki tema“.

Numatytas ir glaudesnis bendradarbiavimas su atskiromis valstijomis, atsižvelgiant į Lietuvai prioritetines sritis, pavyzdžiui, biotechnologijų srityje su Masačusetsu, energetikoje – su Teksasu.

Strategijoje numatytas ir siekis, kad Lietuvoje įsikurtų JAV politinių analitinių centrų padaliniai, taip pat padėti pagrindus Lietuvoje steigiamam JAV studijų centrui, kuris vykdytų JAV politinių procesų analizę, megztų ir palaikytų ryšius su partneriais Jungtinėse Valstijose, sistemintų informaciją apie JAV politinius procesus.

Numatoma skatinti JAV investicijų ir verslo plėtrą Lietuvoje, siekti, kad į Lietuvą ateitų didžiosios JAV įmonės, ypač iš gyvybės mokslų, informacinių ryšių technologijų ir pažangiosios inžinerijos sektorių.

„JAV įmonių, užimančių pirmaujančias pozicijas šiose šakose, atėjimas prisidėtų prie pažangių technologijų vystymo ir aukštos pridėtinės vertės ir darbo vietų kūrimo, o JAV ekonominių interesų Lietuvoje plėtra – prie didesnio JAV sprendimų priėmėjų dėmesio mūsų saugumui ir prioritetams“, – rašoma strategijoje.

Taip pat ketinama stiprinti ryšius su amerikiečių žiniasklaida. Numatyta paskirti Lietuvos ambasadoje vien už komunikaciją ir santykius su žiniasklaida atsakingą asmenį, reguliariai palaikyti ryšius su žurnalistais, kviesti juos formaliems ir neformaliems pokalbiams, skirti prioritetą Lietuvos politikų ir visuomenės veikėjų interviu didžiausią auditoriją turintiems tinklams – CNN, „Fox News“, NBC, ABC, CBS, plėtoti kontaktus su konservatyvesnę auditoriją turinčiais tinklais

Kaip teigiama BNS atsiųstame URM komentare, dokumentas numato dabartinio glaudaus Lietuvos bendradarbiavimo su JAV tęstinumą.

„Dalis strateginėse gairėse siūlomų veiksmų yra įgyvendinami jau dabar, tačiau strateginės gairės taip pat apima naujas priemones, kuriomis siekiama visapusiškai sustiprinti tradicinius draugiškus santykius su mūsų viena svarbiausių strateginių partnerių užsienio ir saugumo politikos, ekonomikos, investicijų, mokslo ir technologijų, kultūros ir kitose svarbiose srityse“, – teigia ministerijos atstovais.

Jų teigimu, šiais metais planuojama atnaujinti Užsienio reikalų ministro įsakymu patvirtintą 2022‒2024 metų Lietuvos interesų santykiuose su JAV stiprinimo priemonių sąrašą, suformuluojant atitinkamas priemones 2025-2026 metų laikotarpiui.

Pasak ministerijos, dėl pritarimo gairių projektui bus sprendžiama artimiausiame Vyriausybės pasitarime.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Prezidento patarėjas ragina skolintis gynybai, sparčiau stiprinti krašto apsaugą

confident-noyce

G. Landsbergis: Lietuvos gynybos biudžetas dar šiemet gali siekti 3 proc. BVP

confident-noyce

G. Nausėda ragina politikus greitai priimti Gynybos fondo paketą

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau