2.5 C
Panevėžys
Penktadienis, 19 balandžio, 2024

Unikalus reiškinys Marse: užfiksavo kaip prasidėjus pavasariui sprogsta smėlis

Jei pagalvojote, kad tai kokio nors deserto paviršius, klystate. Šiame žadą atimančiame kadre iš tiesų įamžinta tai, kas atėjus pavasariui vyksta Raudonojoje planetoje.

Gegužės 25 d. ESA/Roscosmos bendradarbiavimo projekto modulio „ExoMars Trace Gas Orbiter“ kamera „CaSSIS“ užfiksavo sprogstamąją veiklą, kuri šylant temperatūroms ir pradedant tirpti žiemos ledams kreminės spalvos smėlio kopose Marso šiaurinio polio regione suformuoja išskirtinius, juodos spalvos dryžius, rašo iflscience.com.

Plona atmosfera ir vandenynų, galinčių sulyginti temperatūras, trūkumas paverčią Marsą labai šalta planeta.

Poliariniame regione Marso žiemos metu anglies dioksidas sušąla ir paviršiuje suformuoja ploną ledo sluoksnį – iš esmės tai sauso ledo sluoksnis.

Tirpdamas sausas ledas aplenkia skystą pavidalą ir iš karto iš kieto pavidalo pereina į dujas, taigi atėjus pavasariui ir temperatūroms pradėjus kilti ledas iš kietos formos transformuojasi į garus ir taip vyksta procesas vadinamas sublimacija.

Marso kopų laukuose šis procesas prasideda iš apačios į viršų, kadangi ledas yra beveik permatomas. Dėl to Saulės spinduliai gali pasiekti apatinį sluoksnį ir įšildo žemiau esantį smėlio sluoksnį.

Tirpstant apatiniam ledo sluoksniui jis įkalina susiformuojantį CO2 tarp smėlio ir ledo viršuje ir taip yra didinamas slėgis.

Kuomet neišvengiamai ledas sutrūkinėja, jis geizerį primenančio sprogimo metu išskiria dujas, kurios kartu gali nusinešti ir smėlio granules (nuotraukoje matomi tamsūs dryželiai ir lopinėliai).

Marse vėjo dėka smėlis yra formuojamas į kopas, lygiai kaip ir Žemėje. Pusmėnulio arba U-formos kopos yra vadinamos barchano kopomis ir jos formuojasi, kuomet smėlingasis pagrindas yra sąlyginai plokščias ir aplinkoje vyrauja ganėtinai stabilus, vienos krypties vėjo šaltinis.

Barchanoidinės keteros susiformuoja, kuomet barchano kopos susilieja, suformuodamos ilgesnes, bangas primenančias keteras, kurios primena tirpstančių ledų raibuliavimą.

Vis dėlto, ši nuotrauka nėra tik estetiškai malonus vaizdas, tačiau pateikia ir svarbios informacijos, kuri yra naudinga mokslininkams, tiriantiems kaip Marse vyraujančios sąlygos formuoja jo kraštovaizdį.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Pavasaris – puikus metas pasirūpinti savo namais bei pasiruošti vasaros karščiams

confident-noyce

Klimato stebėsenos tarnyba: šis vasaris – devintas iš eilės rekordiškai šiltas mėnuo

confident-noyce

Savaitgalį ugniagesiai gelbėjo įlūžusius žvejus

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau