Tvyrant alinančiam karščiui – patarimai panevėžiečiams, kaip išgyventi

Tvyrant alinančiam karščiui – patarimai panevėžiečiams, kaip išgyventi

Raimonda MIKUČIONYTĖ / JP, DELFI, Pixabay.com, GNTV, BNS nuotr.

Sinoptikams prognozuojant karščius ne tik artimiausiu metu, bet ir per visą vasarą, valstybinės institucijos rekomenduoja pasirūpinti tinkamomis darbo sąlygomis, kurios užtikrintų gerą darbuotojų savijauta.  

Ministras – per karščius nesimokyti

BIC

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius net gi siūlo bendrojo ugdymo mokykloms likusias dvi birželio savaites dėl karščių pamokų nevykdyti.

„Artimiausias dvi savaites orų prognozė labai nepalanki. Matome, kad tikrai neproduktyvu vesti pamokas. Tačiau mokyklos neturėtų užverti durų moksleiviams“, – sakė A. Monkevičius.

Anot jo, mokyklos, kuriose dėl karščių nebūtų tęsiamos pamokos, turėtų užtikrinti kūrybines veiklas moksleiviams iki numatytos mokslo metų pabaigos birželio 21-ąją.

A. Monkevičius.

Ministras teigė, jog tokias rekomendacijas mokykloms pateiks atsižvelgdamas į ekstremalias orų sąlygas, tvyrant dideliems karščiams, taip pat įsiklausęs į tėvų, mokytojų, mokyklų vadovų atstovų nuomones.

Mokyklos sprendžia pačios

Panevėžio miesto savivaldybės Švietimo ir jaunimo reikalų skyriaus vedėjas Dainius Šipelis naujienų portalui JP tvirtino, kad bendrojo lavinimo įstaigų vadovai naudojasi ŠMS ministerijos rekomendacijomis.

„Kiekvienos mokyklos vadovas sprendžia, ar reikia trumpinti pamokas, ar reikia jų atsisakyti. Be to, esant karštiems orams, švietimo įstaigų vadovai gali rinktis kitas vietas ugdymo procesui vykdyti. Jiems organizuojamos įvairios kitokios ugdymo proceso formos – ekskursijos, pamokos lauke“, – teigė skyriaus vedėjas D. Šipelis.

Darbdaviai privalo pasirūpinti

Valstybinė darbo inspekcijos (VDI) Panevėžio teritorinio skyriaus patarėjas-vyriausiasis darbo inspektorius Vaidas Pauliukas teigė, kad VDI atkreipia dėmesį, kaip pasirūpinti tinkamomis darbo sąlygomis, kurios užtikrintų gerą darbuotojų savijautą.

„Karščio pavojai dažniausiai siejami su darbu lauke, tačiau nemažiau jis pavojingas ir dirbantiems uždarose patalpose. Uždaros patalpos turėtų būti tinkamai kondicionuojamos, vėdinamos. Perteklinei šilumai darbo vietose pašalinti taikomas natūralus patalpų vėdinimas, taip pat naudojamos patalpose įrengtos vėdinimo sistemos“, – pasakojo V. Pauliukas, bet prisipažino, kad inspekcija skundų dėl karščių dar nesulaukė.

Skysčiai būtini

Pasak vyriausiojo darbo inspektoriaus, siekiant apsaugoti darbuotojus nuo galimo perkaitimo, darbdavys turi suteikti specialias pertraukas, kurių metu būtų galima palikti darbo vietą ir pereiti į vėsesnes patalpas.

„Darbo vietose taip pat reikia atsižvelgti ir organizmo poreikį karštą vasaros dieną gauti daugiau skysčių. Ypatingą dėmesį darbdaviai turėtų atkreipti į darbuotojus, dirbančius atvirame ore. Dirbantys po tiesioginiais saulės spinduliais gali patirti saulės smūgį, ultravioletiniai spinduliai gali pažeisti odą ir akis, dirbant karštyje, dėl organizmo patiriamo šiluminio streso, padidėja traumų tikimybė“, – aiškino V. Pauliukas į ką būtina atkreipti dėmesį tvyrant karščiui.

Reikalingos papildomos pertraukėlės

Pasiteiravus, kokius dar patarimus išsakytų darbdaviams, V. Pauliukas paaiškino:

„Patariama stengtis organizuoti darbą taip, kad darbuotojams kuo mažiau tektų dirbti karštyje ir saulės atokaitoje, aprūpinti darbuotojus, dirbančius karštyje, lengvais, šviesiais, natūralaus pluošto rūbais, gerai atspindinčiais saulės šilumą ir šviesą, stebėti, kad jie dėvėtų galvos apdangalą. Rekomenduojama suteikti papildomas pertraukėles, kurių metu būtu galima pailsėti ir atsivėsinti, aprūpinti vėsiu geriamuoju vandeniu. Darbuotojai turi būti informuoti apie žalingą šilumos ir saulės poveikį bei pirmosios pagalbos priemones.“

Antplūdžio nebuvo

Respublikinės Panevėžio ligoninės atstovas spaudai Vytautas Riaubiškis naujienų portalui JP sakė, savaitgalį ligoninės Priėmimo skyriuje antplūdžio nebuvo.

„Eilinis savaitgalis. Nebuvo tokių, kurie specialiai kreiptųsi dėl karščio. Ačiū Dievui, gal žmonės išmoko, kaip reikia teisingai elgtis tvyrant karštam orui. Tačiau prognozės nieko gero nežada, todėl medikai pataria saugotis – karščiai gali būti pavojingi sveikatai“, – sakė V. Riaubiškis.

V. Riaubiškis.

Karštis – pavojingas reiškinys

Respublikinės Panevėžio ligoninės direktoriaus pavaduotojas medicinos reikalams dr. Mindaugas Vaitkus sakė, kad vasara įsibėgėja ir sinoptikai prognozuoja, jog šiais metais ji žada būti ypač karšta.

„Karštis – pavojingas reiškinys, nes žmogaus organizmas dar nėra spėjęs adaptuotis, todėl atėję karščiai gali būti pavojingi sveikatai. Prisiminkime, kad, nors saulė yra naudinga, tačiau per ilgas ir per dažnas buvimas saulėje gali sukelti rimtas sveikatos problemas. Kai oras įkaista daugiau nei iki 30 laipsnių, organizmas nesugeba išspinduliuoti šilumos pertekliaus. Dėl to išsiplečia kraujagyslės, padidėja širdies apkrova ir tirštėja kraujas, didėja insulto tikimybė. Perkaitus mažėja darbingumas, gali atsirasti širdies ritmo sutrikimų, organizmo dehidratacija“, – aiškino medikas.

Gali ištikti saulės smūgis

Pasak jo, žmogų gali ištikti šilumos smūgis, kuris pasireiškia galvos skausmu, svaigimu, aukšta temperatūra, silpnumu, pykinimu ir net sąmonės netekimu.

„Perkaitimui būdingas zvimbimas ausyse, mirgėjimas akyse, gausus prakaitavimas, išblyškusi oda, raumenų mėšlungis, greitas nuovargis, mieguistumas. Oda gali būti vėsi ir drėgna, pulsas – silpnas ir dažnas, kvėpavimas – pagreitėjęs ir paviršutiniškas. Ypač pavojinga, kai saulė kaitina nepridengtą galvą. Tuomet ji dirgina smegenų dangalus ir žmogui gali prasidėti raumenų traukuliai“, – kalbėjo dr. Mindaugas Vaitkus ir priminė, kad tvyrant karštam orui, kiekvienam būtina rūpintis savo sveikata.

 Orų prognozė

Artimiausiomis dienomis Lietuvoje vyraus ypač karšti orai. Dienomis kai kur termometrų stulpeliai šoktels iki 34 laipsnių.

Dieną pūs juntamesnis pietų, pietryčių krypties vėjas, oras įkais dar labiau. Kai kur šalies pietuose temperatūra sieks 33–34 laipsnius karščio.

Vietomis danguje gali pasirodyti pavieniai debesys. Vilniuje ir Panevėžyje bus apie 30, Kaune apie 32 laipsnius karščio. Šiauliuose ir Klaipėdoje vyraus 29 laipsnių šiluma.

Trečiadienį karštis alins ir toliau. Nakties valandomis vyraus giedras dangus, tad žvaigždžių stebėjimui šis laikas puikiai tiks. Temperatūra sieks 16–22 laipsnius šilumos.

Dienos metu didesni debesys formuosis rytiniuose šalies rajonuose, vietomis čia gali sugriaudėti perkūnija, trumpai palyti. Šalies pietus vėl svilins 34 laipsnių karštis. Vilniuje ir Kaune termometrai fiksuos 32, Šiauliuose ir Panevėžyje 31 laipsnį karščio. Klaipėdoje vyraus 29 laipsnių temperatūra.

AIK

Apollo

Tevyne

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.