Trys dešimtys metų veiklos jau atgulė istorijos puslapiuose

Trys dešimtys metų veiklos jau atgulė istorijos puslapiuose

Arneta MATUZEVIČIŪTĖ ("Tėvynė") / "Tėvynės" nuotr.

Jau trys dešimtmečiai praėjo, kai vietos kolūkio pirmininko Benedikto Striškos  iniciatyva susikūrė Paįstrio kraštiečių klubas „Ąžuolas“. Iš skirtingų Lietuvos vietovių kraštiečiai sugužėjo į šventinę popietę, tapusią proga ne tik senus pažįstamus sutikti, bet ir gimtus kraštus aplankyti.

Ten, kur pradžia

BIC

Tikriausiai nė vienas iš Paįstrio kilęs žmogus šio krašto neįsivaizduoja be Švč. Mergelės Marijos Globos bažnyčios. Prasminga, kad ir 30-mečio renginiai, ir pakilioji kaimo istorijos dalis prasideda būtent čia.

Miestelio vardas pirmą kartą paminėtas 1484 metais, kai Krekenavos bažnyčiai statyti iš dvarų buvo pareikalauta aukų. Tarp aukotojų atsidūrė ir Paįstrio dvaras. Iš pradžių Paįstrys gyventojų gausa nepasižymėjo. Čia, kol nebuvo kunigo, gyveno vos penki ūkininkai ir penki grytelninkai.

Tikėjimo keliu paįstriečiai tvirčiau pradėjo eiti į vietovę atsikėlus Pumpėnų parapijos vikarui, poetui Jurgiui Tilvyčiui-Žalvarniui, kuris buvo ir dabartinės Paįstrio bažnyčios statybos iniciatorius. Maldos namai buvo pastatyti 1910 metais ir pašventinti Švč. Mergelės Marijos Globos vardu. 1937 metais čia jau buvo 80 šeimų, kurios plėtėsi, augo ir kartu augino kraštą, iš kurio kilo gausybė iškilių Lietuvos visuomenės ir kultūros veikėjų.

Taigi šventinę dieną kraštiečiai po pamaldų iškilminga eisena pasiekė šalia Paįstrio seniūnijos pastato 2016 metais atidengtą Eduardo Tito kurtą skulptūrą Juozui Zikarui, prisiminė šį asmenį ir, žymėdami veiklos sukaktį, greta pasodino du ąžuoliukus.

„30-mečio proga kviečiu „Ąžuolo“ klubo garbės prezidentus Janiną  Kumpienę ir Petrą Knizikevičių padėti man šiuos du ąžuolus į žemę įkasti“, – ragindamas prisijungti darbui sakė kraštiečių klubo dabartinis vadovas Petras Nevulis.

Ne tik džiaugsmai, bet ir darbai

Pasidžiaugę įsismarkavusia pavasario saule kraštiečių klubo nariai ėmė būriuotis aplink Paįstrio kultūros centro pastatą, kur kvietė oficiali renginio dalis. Ją pradėjo klubo prezidento P. Nevulio ataskaita už penkerius praėjusius metus.

Buvo pasidžiaugta, kad Paįstrio bendruomenė pasipildė net keliomis dešimtimis naujų narių. 2013 metais buvo atidengta atminimo lenta ant Benedikto Striškos buvusių namų. 2016 metais atidengta Juozui Zikarui skirta skulptūra, priimti svečiai iš Vilniaus panevėžiečių klubo „Nevėžis“. Apdovanoti jau keturi Paįstrio krašto šviesuoliai. Bendradarbiaujant su mokykla, pagal vaikų piešinius buvo sukurta statulėlė šviesuoliams apdovanoti. Neseniai sukurta facebook‘o grupė, šiuo metu vienijanti 211 žmonių ir gelbėjanti kraštiečiams greičiau ir sklandžiau gauti informaciją apie gimtinėje vykstančius procesus.

Prieš prasidedant svarbiems klubo rinkiminiams procesams dar skambėjo sveikinimo žodžiai. Su gražiu jubiliejumi susirinkusiuosius pasveikino LR Seimo narė Guoda Burokienė, Paįstrio bendruomenės pirmininkas Rimantas Pranys, kraštiečių klubo garbės prezidentai J. Kumpienė ir P. Knizikevičius.

Sekmadienio popietę Paįstrio kraštiečių klubas „Ąžuolas“ išsirinko naująjį prezidiumą, valdybą ir naują prezidentą. Po slapto naujosios valdybos balsavimo paaiškėjo, kad vadovu perrinktas LR Seimo narys Petras Nevulis.

„Ačiū už jūsų pasitikėjimą ir galimybę tęsti pradėtus darbus“, – išgirdęs balsavimo rezultatus sakė senasis-naujasis klubo prezidentas.

Veiklų sąrašas pildosi sparčiai

Apie ateities perspektyvas pasisakė ne tik P. Nevulis.

„Koks dabar būtų Paįstrys, jei ne kunigo Jurgio Tilvyčio iniciatyva? – savo pasisakymą retoriniu klausimu pradėjo kraštiečių klubo garbės prezidentas Petras Knizikevičius. – Siūlau pagalvoti apie galimybę Paįstryje suorganizuoti mokslinę konferenciją, aptarti šio žmogaus veiklos indėlį į kultūros vystymą ne tik Panevėžio rajone, bet ir visoje Lietuvoje.“

„Ir dar į kraštiečių klubo „Ąžuolas“ veiklą visus esamus narius noriu paraginti kviesti savo vaikus, vaikaičius, kaimynus…  Tik taip klubas ir dar 30 metų gyvuos, dar daug gražių darbų savam kraštui nuveiks“, – atkreipė dėmesį buvęs vadovas.

Naujai perrinktas paįstriečių klubo „Ąžuolas“ prezidentas Petras Nevulis baigdamas oficialią renginio dalį pristatė artimiausius planus: klubo vardu bus steigiamas prizas Paįstrio kultūros centro organizuojamame mėgėjų teatrų festivalyje „Tiltai“, birželio 18 dieną planuojama pagarbos partizanams iniciatyva, prisidėjimas prie Baltijos kelio 30-mečio minėjimo Piniavoje, laikraščio „Paįstrietis“ išleidimas, kraštiečių suvažiavimas liepą per Onines Paįstryje ir gausybė kitų, kiek smulkesnių, bet svarbių darbų.

Šventinis koncertas ir pašnekesiai

Šventinį 30-mečio renginį vainikavo Paįstrio kultūros centro meno mėgėjų kolektyvų koncertas. Tautiniais šokiais džiugino merginų kolektyvas „Verbelė“ (vad. Nijolė Vidžiūtė), moterų vokalinis ansamblis „Įstrelė“ (vad. Virginijus Kiršgalvis), folkloro kolektyvas „Kultuvė“ (vad. Ona Rimkuvinė), kapela „Gegužinė“ (vad. Jolita Rutkauskienė).

„Tikimės, kad išsiskirstyti neskubėsite ir dar rasite laiko pašnekesiui prie kavos, arbatos puodelio, – kvietė renginio vedėjos Janina Leonauskienė ir Paįstrio kultūros centro direktorė Daiva Kiršgalvienė. – Tai vis dar geriausia vieta naujoms idėjoms, jaukiems prisiminimams bei senoms draugystėms atgaivinti.“

AIK

Apollo

Tevyne

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.