-2.1 C
Panevėžys
Trečiadienis, 24 balandžio, 2024

Triušių sveikata

Triušis gali nerodyti jokių išorinių ligos požymių net ir tada, kai yra arti mirties slenksčio. Taip yra dėl triušių prigimties: jei laukinis triušis išoriniais ženklais parodytų, kad serga, taptų lengvu grobiu išalkusiai lapei. Štai kodėl triušių ligos pastebimos gana sunkiai.

Tai nedideli gyvūnėliai, todėl sirgdami kai kuriomis ligomis gali greitai dehidratuoti. Delsiant ilgiau nei 24 valandas gali tekti atsisveikinti su mylimu augintiniu. Taigi, kokie yra pavojaus ženklai, padedantys suprasti, kad triušiukui reikalinga skubi pagalba?

Jei triušis sunkiai kvėpuoja

Per minutę triušis įkvėpia 30 – 60 kartų, bet kai kurie kvėpuoja ir greičiau, todėl svarbu žinoti, kiek kartų per minutę įkvėpia jūsų augintinis. Susirūpinti reiktų tada, kai kvėpavimas triušiui tampa sunkiu darbu: vienas įkvėpimas trunka ilgai, atsiranda kriokimas. Jei triušio liežuvis ir lūpos nusidažo mėlyna spalva, jūsų augintinis negauna pakankamai deguonies. Kuo skubiau vykite pas veterinarą.

Jei triušis viduriuoja

Jei viduriavimas buvo epizodiškas ir triušis atrodo gyvybingas, pas veterinarą galima vykti ir kitos dienos rytą, tačiau, jei triušis nesiliauja viduriavęs ir jūs nespėjate valyti narvelio, reikalinga neatidėliotina veterinaro pagalba. Kur kas dažniau nei vyresni, viduriuoja jauni triušiukai. Kartais tai gali reikšti mirtiną pavojų.

Jei nesiliauja kraujavimas

Taip gali atsitikti tada, kai triušį sužeidžia šuo, katė ar laukiniai gyvūnai (lapės, šeškai). Jokiu būdų negydykite triušio namuose, o vežkite į veterinarijos kliniką, nes pažeista vieta gali nesiliauti kraujavusi, be to padidėja tikimybė užsikrėsti įvairiomis infekcijomis, kurios gali būti mirtinos.

Stuburo ir galūnių lūžiai

Skeleto pažeidimai atsiranda tuomet, kai triušis netyčia išmetamas iš glėbio ar nukrenta iš didelio aukščio pats. Stuburo sužeidimas gali sąlygoti dalinį arba visišką užpakalinių galūnių paralyžių. Tai rimta, tačiau kai kuriais atvejais pagydoma trauma. Tuoj po sužeidimo triušis gydomas steroidais, kurie padeda sumažinti stuburo smegenų tinimą ir kai kurie triušiukai sėkmingai pasveiksta. Sulaužyti galūnių kaulai gydomi gipsuojant, sutvirtinant metalo plokštelėmis. Triušiui, kuris nukrito iš didelio aukščio turi būti patikrinti ir vidaus organai.

Jei triušis negali paeiti, o kūnas atšalęs

Tokios būklės triušis rimtai serga. Tai dažniausiai galutinis dehidratacijos taškas, organizmo šokas arba sepsis. Dažnai tokios būklės triušiai susigūžę tupi kampe ir kiek pralinksmėja, kai ant rankų paimami šeimininko. Tokios būklės augintinį šiltai suvyniokite ir kuo skubiau vykite pas veterinarą.

Kaip atrodo triušio šlapimas?

Normali triušio šlapimo spalva varijuoja nuo baltos iki geltonai baltos ir šviesiai rudos. Triušiai, išgeriantys didelį kiekį vandens išskiria švaresnį šlapimą, o triušiai, gydyti antibiotikais ar laikinai patiriantys stresą, gali išskirti oranžinės ar į raudonumą linkusios spalvos šlapimą. Šlapimo spalva gali kisti priklausomai nuo to, kokia liga serga ar kokiais vaistais girdomas gyvūnas.

Nuodai ir kitos kenksmingos medžiagos

Naminiai triušiukai dažnai išleidžiami iš narvelio, kad palakstytų po namus. Deja, jiems patinka graužti įvairius daiktus, tad pavojus atsiranda tada, kai kelyje pasitaiko elektros laidas, nuodingas augalas, grindų dangos ir kilimėliai. Elektros sukeltas šokas, rimti nudegimai, apsinuodijimas – dažniausios daiktų graužimo pasekmės. Jei išeinate iš namų, nepalikite triušio paleisto, o išleidę palakstyti atidžiai prižiūrėkite.

Trumpalaikė anoreksija

Kartais triušiai liaujasi ėdę grūdus ir ima ėsti kitos rūšies produktus, pavyzdžiui, vien salotas. Mažai valgyti triušis gali savaičių savaites. Tai gali būti susiję su stresu, netinkama augintinio priežiūra. Patartina apsilankyti pas veterinarą. Jei atlikus visus tyrimus, paaiškėjo, kad triušio sveikata puiki, jaudintis nereikėtų. Gali būti, kad netrukus ateis ta diena, kai triušiukas vėl ims normaliai maitintis.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau