9.4 C
Panevėžys
Sekmadienis, 22 gegužės, 2022

Trečiojo amžiaus universitete – unikalūs užsiėmimai ir įdomūs svečiai

AutoriusSAMANTA ILONYTĖFotoORGANIZATORIŲ
Naujosios iniciatyvinės grupės narės: (iš kairės) Renata Jankevičienė, Skaidrutė Kriukienė ir Irena Sabaliauskienė.

Trečiojo amžiaus universiteto (TAU) veiklos tikslas – padėti vyresnio amžiaus žmonėms prisitaikyti prie visuomenės pokyčių skatinant juos saviraiškai, veiklumui, aktyviam gyvenimui atsižvelgiant į jų poreikius ir galimybes. Šiais mokslo metais šį universitetą Panevėžio rajone lanko net 587 klausytojai. Jiems organizuojamos paskaitos, seminarai, užsiėmimai, kelionės ir kita pažintinė veikla.

Nauja iniciatyvinė grupė

TAU yra glaudžiai susijęs su neformaliuoju suaugusiųjų švietimu (NSŠ). Praėjusių metų pabaiga pasižymėjo itin svarbiu darbu NSŠ srityje – Panevėžio rajone patvirtinta iniciatyvinė grupė, kuri iki kovo 1-osios įsipareigojo parengti Panevėžio r. savivaldybės neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi 2022–2024 metų veiksmų planą.

Naująją iniciatyvinę grupę sudaro: Panevėžio r. visuomenės sveikatos biuro direktorius Andrius Busila, Rajono viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Edita Grucienė, Švietimo centro direktoriaus pavaduotoja Renata Jankevičienė, TAU Bernatonių fakulteto dekanė Skaidrutė Kriukienė, TAU Raguvos fakulteto dekanė Irena Sabaliauskienė ir Liūdynės kultūros centro direktorė Karolina Raziūnienė.

„Sveikiname visus grupės narius. Tikimės, kad naujos NSŠ iniciatyvinės grupės narės, ilgametės Panevėžio rajono švietimo lyderės – Irena Sabaliauskienė ir Skaidrutė Kriukienė – pasiūlys naujų minčių ir idėjų grupės veiklai“, – buvo rašoma pranešime spaudai.

Grybavimas – sportas

2021-2022 mokslo metai TAU – išties įdomūs: įvyko įsimintinas susitikimas su Pasaulio grybavimo čempionais, poezijos ir muzikos popietės, edukaciniai užsiėmimai apie medų bei žvakių gamybą, kelionė į LR Seimą ir t. t. Kadangi 2022-ieji Seimo paskelbti I. Simonaitytės metais, TAU dar organizuos įvairias veiklas, skirtas rašytojai: paskaitas, knygų skaitymus ir net Aukštųjų giminės medžio kūrimą (pagal Simonaitytės romaną).

Grybavimas yra paskelbtas Nematerialaus kultūros paveldo vertybe, o TAU klausytojai prieš Kūčias nutarė surengti paskaitą apie šią veiklą. Pravesti paskaitos atvyko pasaulio čempionai Leonora ir Vytenis Daugučiai, kurie titulą iškovojo Italijoje rengiamame grybavimo čempionate.

„Tai buvo be galo įdomi paskaita. Kadangi turėjome pažįstamų, kurie dalyvauja grybavimo čempionatuose ne tik Lietuvoje, bet ir svetur, nutarėme pasikviesti juos pravesti paskaitos. Pačios paskaitos idėja buvo mokytis vieniems iš kitų, todėl tikrai nemažai sužinojome apie grybavimą – mitus, priežiūrą, auginimą ir t. t. Ne visi klausytojai žinojo, kad apskritai egzistuoja toks čempionatas, todėl Daugučiams buvo užduota nemažai klausimų. Jiedu grybavimą sieja su sportu. Kai susimąstai, tai labai aktyvus sportas! Juk kiek pritūpimų, kiek pasilenkimų reikia atlikti! Na, o ką kalbėti apie gryno oro naudą būnant miške, gamtoje“, – įvykusią paskaitą pristatė Skaidrutė Kriukienė.

Grybavimo čempionai atskleidė ir tai, jog čempionato metu tenka rinkti ne tik grybus, bet ir šiukšles. „Tai buvo labai įdomus faktas – čempionate skaičiuojami ne tik surinktų grybų, bet ir šiukšlių kiekiai. Todėl norėtume ir kitus paskatinti grybaujant nepatingėti surinkti besimėtančių šiukšlių. Taip padarysime gerą darbą“, – teigė S. Kriukienė.

„Aukštųjų Šimonių likimas“

Raguvos fakulteto dekanė Irena Sabaliauskienė atskleidė, kokie renginiai ir įdomūs užsiėmimai klausytojų laukia šiais – Ievos Simonaitytės – metais.

„Planuojame, kad skaitysime I. Simonaitytės „Aukštųjų Šimonių likimas“ romaną. Pasikalbėjome su Raguvos gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja Violeta Žudiene, kuri dabar turi 9-os klasės mokinius. Jiems kaip tik šiemet pagal programą priklauso skaityti šią knygą, todėl sugalvojome sujungti mūsų klausytojus ir devintokus bendrai kūrinio analizei. Tiesa, atsižvelgsime į tai, ar pandemijos sąlygos leis“, – dėstė I. Sabaliauskienė.

„Kūrinyje aprašoma nemažai ir dabar aktualių problemų: maras – koronavirusas, germanizacija – migrantai ir t. t. Taip pat senjorai pageidavo daryti giminės medį, tad tikėtina, jog pavasarį įvykdysime nemažai su I. Simonaityte susijusių užduočių. Galbūt su gimnazistais pavyks susitikti kieme, kadangi neleidžiama mokykloje, o jei visgi su jais nepavyks – organizuosime tik tarp mūsų klausytojų“, – teigė ji.

Bendravimo dovana

TAU Smilgių fakulteto klausytojas, Panevėžio rajono Garbės pilietis Kęstutis Vaičiūnas atviravo, kad TAU veiklos – labai prasmingos.

„TAU veiklos – įdomios ir, manau, kaimo žmonėms naudingos bei prasmingos. Juk dabar kaimo gyventojai nebeturi gyvulių, todėl ir veiklos namuose mažiau. Žinoma, kai kurie turi daržus, sodus, tad prižiūri juos, bet nebepalyginsi, koks kaimo gyvenimas buvo prieš kokius dvidešimt metų ir koks dabar. Taigi, senjorai gali sužinoti įdomybių, susipažinti su naujais žmonėmis, susidraugauti. Tai ypač aktualu vienišiems senjorams. Jie neužsibūna namuose, lanko paskaitas, keliauja į ekskursijas. TAU – labai reikalingas. Na, o svarbiausia, bendravimas, kurį gauname visi“, – sakė Garbės pilietis.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Panevėžio rajone padaugės bankomatų: paaiškėjo, kur jie bus įrengti

confident-noyce

Oficialu: Panevėžio rajono „valstiečiai“ į merus siūlo Smilgių seniūno kandidatūrą

confident-noyce

Panevėžio rajone esančiame Katinų kaime – negirdėtas išpuolis

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau