Tradicinė kraštiečių šventė – bendrystės simbolis

Tradicinė kraštiečių šventė – bendrystės simbolis

Dovilė BARVIČIŪTĖ ("Tėvynė") / Bendruomenės centro „Šuoja“ nuotr.

Paskutinį pavasario mėnesį gyventojų bendruomenės centras „Šuoja“ sukvietė kraštiečius į tradicinę Šeštinių šventę. Galima sakyti, kad susirinko Kairių kapinėse palaidotų žmonių giminės ir artimieji.

Sukalbėję maldą ir ant mirusiųjų kapų uždegę atminimo žvakutes, kraštiečiai persikėlė į lauko palapinę, kur dalijosi prisiminimais, vaišinosi, klausėsi Perekšlių bendruomenės namų folkloro ansamblio „Ulyčia“ dainų. Susirinkusiuosius sveikino į šventę atvykę Panevėžio rajono savivaldybės atstovai, Smilgių seniūnijos seniūnės pavaduotoja Tatjana Kondratavičienė, Seimo narys Petras Nevulis, Seimo narės Guodos Burokienės patarėja Vaida Pečeliūnaitė.

Šventę jau penkioliktus metus organizuoja gyventojų bendruomenės centras „Šuoja“ vadovė Danutė Kelpšaitė. Ji ne tik bendruomenės pirmininkė, bet ir policijos rėmėja, saugios kaimynystės koordinatorė, Perekšlių bibliotekos bibliotekininkė, Smilgių seniūnijos seniūnaitė. Niekada nestokojanti energijos moteris imasi vis naujų darbų – vaikams bibliotekoje rengia įvairius susitikimus, rūpinasi bendruomenės nariais – ir žiemą, ir vasarą apvažiuoja visus vienkiemius dviračiu, gyventojų teiraujasi, ar jiems viskas gerai, ar nieko netrūksta. Kadangi apylinkėse gyvena daug senyvo amžiaus žmonių ir neįgaliųjų, pirmininkė pasirūpina ir jų gerove – tai vaistų, tai knygų, tai maisto produktų atveža.

BIC

Be to,  vakarais, ramybės apsuptyje, 29-erius metus D. Kelpšaitė rašė knygą, rinko medžiagą apie Smilgių kraštą, o Šeštinių šventės metu ją pristatė bendruomenei. Knyga pavadinta „Smilgių seniūnijos kraštotyrinė istorija“.

„Pradėjau rašyti rusiška rašomąja mašinėle, 1989 metais perspausdinau tekstą kompiuteriu, 1996 – dar papildžiau, o 2017-aisiais sukėliau spalvotas nuotraukas. Knygą parašiau gyventojų padedama, buvo vertingas kiekvienas jų pasakytas sakinys, frazė ar pasakojimas. Deja, dalies žmonių, kurie pasakojo krašto istoriją, jau nebėra“, – pasakojo knygos autorė.

D. Kelpšaitę rašyti paskatino jos senelis, dabar jau šviesaus atminimo, ir jo pasakyti žodžiai: „Ką užrašai, visada lieka popieriuje, o viso kito atsiminti neįmanoma“.

„Jis kiekvieną dieną rašydavo dienoraštį, kas namuose buvo dirbama, kokiose šventėse ar jubiliejuose dalyvauta – tai lieka prisiminimai ateities kartoms“, – sako D. Kelpšaitė.

Knygos originalą autorė saugo Perekšlių bibliotekoje, kitas padovanos bendruomenės nariams.

„Šuojos“ vadovė 100 narių bendruomenei pirmininkauja jau penkiolika metų, organizuoja ekskursijas, įvairius renginius. Tiesa, jie vyksta po atviru dangumi, nes bendruomenė neturi savo patalpų, tad ir valdyba posėdžiauja Danutės namuose. Bendruomenė sykiu nuveikia ir paprastus, smulkius, bet naudingus darbus. Bendruomenę remia ūkininkas Gintautas Dominas, Gintaras, Juozas ir Palmyra Stankūnai, Rita ir Henrikas Tumanauskai bei kiti.

AIK

H2Auto plovykla

EXPO

Labirintų parkas

Mano namukas

Dattoo tattoo

PIC

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.