Kartas nuo karto per vidinę Saulės sistemą keliauja didžiuliai objektai. Priartėję prie Saulės jie ima sublimuoti, išskirdami lakiąsias dujas.
Tuo metu išskiriamos dulkės ir jonai sukuria įspūdingą kometos uodegą. Stebint iš Žemės šios kometos įprastai ryškiausios atrodo savo artimiausio praskriejimo metu.
Ryškios, plika akimi matomos kometos yra reti reiškiniai. Vienas įsimintinesnių „didžiosios kometos“ atvejų fiksuotas 1997 metais, kuomet pasaulis stebėjo Heilo-Bopo kometą. Būtent ši kometa daugeliui planetos gyventojų yra pati įspūdingiausia iki pat šiandien.
Savo patirtį apie abi (Heilo-Bopo ir NEOWISE) regėtas kometas aprašė įvairių gamtos reiškinių fotografas Algirdas Rakštys: „Vakar naktį antrą kartą gyvenime plikomis akimis mačiau kometą. Prisimenu, kai mažas vaikas dar buvau, mano tėtis man rodė danguje ryškiai švytinčią Heilo-Bopo (Hale–Bopp) kometą. Tuomet apskritai nieko nesupratau apie visą tą kosmosą ir man taip viskas paslaptinga atrodė, tačiau tuo pačiu labai įdomu. Po praeitos nakties aš toks laimingas ne tiek dėl pačios kometos įamžinimo ir turimo didelio kiekio kadrų, tačiau dėl to, kad pats tai mačiau gyvai ir patyriau tą didelį džiaugsmą ir… ramybę“.
„Siurealistinis vaizdas, kažkas neįtikėtino. Kometa puikiai įsipaišė tarp dviejų ąžuoliukų, o po ja ištisai visą naktį tarsi išlydyto sidabro upė plaukė sidabriškieji debesys. Maždaug dar mėnesį laiko šią kometą bus galima matyti naktiniame danguje. O antras pasimatymas mūsų laukia jau po ~6 tūkstančių metų“, – pasakojo fotografas.
Taigi, nuo 1997-ųjų, su Heilo-Bopo kometa lygintina galėtų būti tik 2007 metų Maknauto kometa, tačiau ji daugiausiai buvo matoma tik stebėtojams pietiniame planetos pusrutulyje.
Šiais metais liepos mėnesį kometa NEOWISE pritraukė viso pasaulio dangaus stebėtojų dėmesį, surengdama įspūdingą pasirodymą. O pati kulminacija numatoma apie liepos 23 d.
Su savo 6800 metų trukmės orbitiniu periodu ji paskutinį kartą Žemės danguje pasirodė dar prieš tai, kai čia buvo išrastas ratas.
2020 m. liepos 3 d. ji pasiekė perihelį ir išgyveno pavojingą priartėjimą prie Saulės. Nuo tos dienos ji puošė mūsų priešaušrio dangų, tačiau dabar jos reikia ieškoti kitur.
Po liepos 12 d. kometa NEOWISE pagaliau tapo matoma po saulėlydžio. Išskirtinai užfiksuotose nuotraukose ši įspūdinga kometa atrodo virš sidabriškųjų debesų, tad jie gali tapti puikiu orientyru. Visgi, net ir giedromis naktimis šie debesys pasirodo ne visada.
Jų dairytis reikėtų po vidurnakčio šiauriniame danguje, kiek labiau į šiaurės vakarus reikėtų ieškoti ir kometos. Lengviausiai ją aptiksite su žiūronais. Turėtumėte išvysti nuostabiai žėrinčią uodegą, tiksliau net ne vieną, o dvi!
Savo piką ji pasieks liepos 23 d., kuomet atsidurs artimiausiame Žemei taške, atstumas, skirsiantis kometą ir Žemę sieks 103 milijonus kilometrų.